115 desibellik bisiklet kornası

adincer

Üye
Tepki
41
http://gadget.brando.com.hk/prod_img/thumb/GGBIK000700_01_M.jpg
Thunder Horn isimli bu bisiklet kornasının sesi tam 118 db.Biliyorum etrafı rahatsız etmek fazla hoş birşey değil ama, sadece acil durumlarda kullanmak için alınabilir.Örneğin trafikte sizi fraketmeyip üzerininze üzerinize süren sürcüler için. Yada sizi kovalayan köpekler için.
Ürün Honkong tan kargolanıyormuş.Fiyatı 12 dolar.Türkiyeyede 3-4 dolara gibi bir fiyata kargoluyorlarmış.

Detaylar için: (link)

Ayrıca sitede bisiklet için bi sürü far, çakar vs. var

Scudo

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
15$ a dünyanın her yerine yolluyorlarmış :D alacak olan varsa haber versin sesini çok merak ettim :D

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Allah aşkına forumdaki bisiklet firmaları şunlardan ithal etsinler. Almazsan adam değilim. Sıradan bisikletçilerde satılan sesi sinir bozucu müzikli kornalardan almak istemiyorum. Bunlar tam bizlere göre. Gereksiz korna kullanmayı sevmem, bisikleti sessiz biçimde kullanmayı severim ama insanları bağırarak önümden kovmayı hiç sevmem..

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Forum yönetiminden ufak bir ricam var. Lütfen buradaki linki kaldırmasınlar. Ufaktanda olsa ticari linke girdiği için linki silebileceklerinden korkuyorum.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@baymineral

Onların ithal etmesine gerek yok eğer istiyorsan Türkiye'ye 15$ yolluyorlarmış al bir tane, hatta alalım. Kesin geliyor mu, sonra kazıklanmayalım, ben hiç yurtdışından alışveriş yapmadım açıkcası böyle şeylerden çekiniyorum. :) Sinto yurtdışından kadro aldı o işleri daha iyi bilir. Cevap bekliyorum

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
3-4 dolarlık kargo masrafı fazla inandırıcı gelmiyor. Ama ihtiyacımız olduğu kesin. Ürün elimize geçince onlarca dolarlık kargo masrafıyla karşılaşmak istemeyiz :) Belki posta yoluyla gönderiyorlardır. Malzeme görece ufak ya..

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@soneryen

site yeterince güvenli gözüküyor ödemeyi paypal la yapıyorsunuz :)

kargo olayı için siteye mail attım cevap bekliyorum :)

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
kafamda canlandıramadığım için soruyorum.
118 desibeli anlayabilmek için neyle kıyaslayabiliriz?

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nikanam

Bende 118 desibel ne ile kıyaslanır bilmiyorum ama başlık açıldığına ve rağbet olduğuna göre yüksek herhalde diye düşündüm. Normal bir otomobilin kornası kaç desibel olduğunu nereden veya kimden öğrenebiliriz. Bilen arkadaşlar paylaşırsa, yada kaç desibel olduğunu kendi bilen varsa paylaşırsa çok memnun oluruz.

eniskaratut

Forum Demirbaşı
Tepki
159
formula1 araçlarından çıkan ses 112 desibel bu ses insan kulağı için fazlasıyla zararlı olduğu için formula 1 yarışlarında insanlara kulak tıkacı dağıtılıyor gerisini siz düşünün

• Beğen

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
yanlış hatırlamıyosam her üç desibel sesin yüzde elli artığının göstergesidir:) artık ses ne kadar yüksek olduğunu bu şekilde de anlayabiliriz:)

Do not use within 50cm (18 inches) of anyone ears to avoid damage tehlikeli olabilir;)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
O ulu sesi veren hopörlör bize doğru dönük olmadıkça kornanın bize fazla zararı dokunmaz. Neticede korna bisikletin önüne doğru dönük takılır. Verilen 115 db tutarındaki ses dalgaları önümüze doğru gideceği için fazla sıkıntı yaratmaz.

Sanırım tren kornasıyla kıyaslamak gerekiyor. 100 metre öteden birini (sağır olmadıkça) yoldan çekebiliriz. Ayrıca bu tip ekipmanlar kötü niyetli kişilere karşı da kullanılabilir. Allah korusun bize saldırma niyetinde olan bir şahsa gidonu çevirerek kornaya sürekli basınca şahsın hali bir ihtimal tren tarafından çarpılmış ve kenara fırlatmış gibi olacaktır.

Bu tip kornalar dar cadde ve sokaklarda kullanılması iyi olmayacak şeylerdir. Ortalığın resmen inlediğini düşünün. Polis korna cezası bile kesebilir. Gerçi havalı korna değil ama...

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
ufak bir bılgılendırme :)

Fisilti sesi 30 dB
Konusma sesi 40-60 dB
Bagirma sesi 80-90 dB
Uçagin kalkisi 120-140 dB
Tüfek patlamasi (yakin Mesafe) 130 dB

yani bu adam ucak kalkısı gıbı bı ses mı cıkarıyo:eek: :)

ya bıde su var 9vluk pılle ona kac dk basabılırızkı toplam:)
bunun yanında bırde sarjlı pıl vs almalıyız:)

sekıl olarak da su dukkan alarmlarına benzıyo ztn:D

• Beğen

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@deadlyman

Arkadaşlar 115 desibellik bir ses bir bisiklet için aşırı derecede fazla. Eğer polise şikayet ederlerse polislerin bu kornayı sökme ihtimalleri bile var. Bu ses yayaları çok korkutur. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde paniğe yol açar. Her gün pek çok insan bizlere küfür eder. Bence ses şiddeti biraz abartılmış.