Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

11 yaş için bisiklet yardımı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Osman512 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Osman512

Osman512 Yeni Üye

Merhaba,

11 yaşındaki oğluma bisiklet alacağım. Şehir bisikleti düşünüyorum. 2-3 yıl parklarda, kısıtlı süre ile Cenix diye bir bisiklet kullandı. İnterneti araştırdım ve birçok bilgi edindim. Son olarak forumdan bilgi almak istiyorum.

Önce bütçemizden bahsetmek istiyorum:
    Bu rakamı telaffuz etmek biraz komik ama, bütçemizin 400 TL olduğunu belirtmeliyim. Kaliteli bisikletlerin hepsinin, düşük modellerinin bile yaklaşık 1000 TL'den başladığını biliyorum. Şimdi, herhangi bir mağazaya gidip, bisiklet diye satılan demirlere de para vermek istemiyorum. En azından kötünün iyisini nasıl alabilirim diye düşünüyorum. 150 TL maliyeti olan bir bisiklete 400 TL verme tehlikesi de var. Ucuz da olsa gerçek maliyetini hak eden bir bisiklete 400 TL vermek başkadır. Semtimizde çok eski bir bisiklet tamircisi var. Ona danışarak alsam doğru olur mu?

Bisiklet ölçüsü ile ilgili bazı sorularım olacak:
    1- Çocuğun iç bacak ölçüsü 70 cm. Boy 140 cm. Günlerdir boya göre bisiklet seçimi ile ilgili yazılar okuyorum. İç bacak boyu x 0.883 = 62 cm yapıyor. Bu ölçü 67 cm'ye kadar da olabilir sanıyorum. Seleye oturmadan, üst boru ile apış arasında 2-3 cm boşluk kalması yeterliymiş. 67 cm de, 26" yapıyor. Bu ölçüye kadro ölçüsü deniyor, ben burada bir şeyi kaçırıyorum galiba. Bu ölçü, üst kadro borusu ile yer arasındaki mesafe değil mi?
    Kadro ölçüsü, pedal göbeği ile sele kelepçesi arasındaki mesafeye, yani sele borusunun uzunluğuna deniyor diye okuyorum.

2- Kadro boyu belli olunca, jant çapı da ortaya çıkıyor mu? Eski bisikleti 24 jant diye biliyorum. 26" jant 11 yaş için büyük mü olur?

3- Eski bisikletin lastikleri patlak. Kadro boyu biraz büyük gibi. Yani seleye oturmadan durduğu zaman, üst kadro borusu ile vücudu arasında hiç mesafe yok diyebilirim. Sadece ayak uçları yere değebiliyor. Çok da ağır bir bisiklet. Lastikleri değiştirilse ve yine ona binmeye devam etse, daha mı iyi olur?

Teşekkür ederim.

2. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Büyümekte olan bir insan için uzun donemli bir alış veriş yapmak istiyorsanız biraz büyük kadroya bakmalısınız. 26" normaldir. 15" kadro uygun gelir ama birkaç sene binilecek ise en azından 16" alın. Normalde ben sele ayarlandıktan sonra oturur vaziyette parmak uçlarımla yere değiyorum. Sele ye oturunca da yüksekliğini ayarlarken elbette çok ölçme biçme işi var ama ayağım pedalda , pedal en alt pozisyonda bacağım hafif kırık duracak kadar olduğunda rahatım.

Bisiklet ağır olsa bile bu çok büyütülecek bir durum değil bence. Ben o yaşlarda jantlarına kadar demir Bisan Kuğu'ya çok bindim. Ağırlığı da zayıf bir çocuk olmama rağmen hiç sorun olmadı. Bisiklet düzgün ise tekerleri elden geçirip 1-2 sene daha binsin. Bütçeyi arttırıp iyi bir bisiklet alırsınız diye düşünüyorum ama çocuğunuzun da hevesini kırmamak lazım ki heves ettiyse yeni bir bisiklet diye ille bisiklete doymuş bizim gibilerin aman gerek yok laflarına bakmamak gerekli.

Bu arada bisiklet konusunda çok tecrübeli olmadığınız belli o nedenle 2. el konusunda bisikletçilere gidip görerek sorun-alın internetten resimden beğenip almayın derim.

3. Osman512

Osman512 Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim. Buradaki 15" 16" derken, 25" 26" yı mı kastettiniz?

1. sorumdaki kadro boyu ile ilgili kafa karışıklığımı çözebilir misiniz?

400 TL'ye alınabilecek, kötünün iyisi bir marka bulamaz mıyım? İkinci eli kabul ettirmek biraz zor olur:)

Aşağıdaki linkteki bisiklet için ne dersiniz?
    Claud Butler Oxford 700 Shimano 6 Vites Erkek Şehir Fiyatı

Ya da Ümit marka geçiş dönemi için idare eder mi?

4. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    15-16 kadro boyunu belirttim. Eğer mümkünse internetten almayın. Gidin decathlon mağazalarına (Rockrider 300 serileri mesela) oradan deneyerek bütçenize uygun bir model seçin yada bisiklet satan bir yerden alın en azından deneme imkanınız olsun. 26" teker boyutunda 15" kadro boyutunde ve 16" kadro boyutunda bisikletlere bakın. Şu an bu fiyatın üzerine çıkamıyorsanız elbette Claud Butler de alınır eli ayağı düzgün görünüyor, kullananlar var forumda, illa bisiklet için 1000-1500 TL ödemezseniz altta kalanlara binilmez diye bir kural yok. Sıkıntı şurada ki bisikletlerin fiyatı düştükçe hangisi hakkını veriyor hangisi vermiyor deneyimsiz iseniz bilemezsiniz ve o bisikleti ayarlatmaktan ve parça değiştirmekten binmeye imkan da olmaz. O nedenle 2. el ama düzgün birşeyi önerdim o da gidip görüp deneyerek tabi.
    2. el derken aklınıza yıkık bisikletler gelmesin. Örneğin sizin internetten aldığınız bir bisiklet kadro boyu olarak uymaz ise satılığıa çıkartırsınız. Adı 2. el ama binilmemiş bisiklettir. Bunun gibi fırsatlar olur zira aldığınız fiyatı yazamazsınız 2. elde doğal olarak daha ucuz olur.

5. Kaang96

Kaang96 Aktif Üye

Adı:
    Kaan
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Decathlondaki şu bisiklete bakın derim.Sanırım bu bisiklet çocuk bisikleti olarak geçmiyor fakat boyu gerçekten ufak small bedenin(Decathlonda kadro boyu yerine beden olarak satılıyor) olcağını düşünüyorum.(decathlonda gördüğüm bisiklet bumuydu emin değilim fakat gördüğüm bisikletin fiyatıda 450 liraydı)
    Dağ Bisikletleri - 26" ROCKRIDER 300 ERKEK DAĞ BİSİKLETİ

6. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    46 kadro bir triban 3 bulun bence,hemde 26 jant çok iyi bir bisiklete binmiş olur.

7. Osman512

Osman512 Yeni Üye

Şehir içinde, asfaltta kullanılacak olsa da, yine dağ bisikleti alınır mı? Sürüş açısından bunun dezavantajı olur mu çocuk için?

8. Kaang96

Kaang96 Aktif Üye

Adı:
    Kaan
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben o yaşlarda bisikletle merdivenlerden iner, kaldırımdan atlardım, her çocuk aynı olcak değil tabiki ama bence çocuk için mtb en iyisi :harika: