Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

11. gün... Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz turu...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz turu...
    11.gün (08.08.06) : İpsil Yaylası - Ziyaretçi Tepesi - Anzer Yaylası (Ballıköy)

Turumuzun 10. gününde Uzungöl'den yola çıkarak, önce Arpaözü köyüne, ardından İpsil yaylasına tırmanmıştık... Bu günkü rotamız Anzer yaylası... İpsil yaylası sakinlerinden yol hakkında bilgi alırken, geldiğimiz bu yolun Ziyaretçi Tepesi'ne çıktığını öğreniyoruz. Yol sonra Haya köyüne iniyormuş. Oradan da doğru İkizdere'ye gidiyor diyorlar.

Bizim amacımız bulunduğumuz yükseklikten inmeden Ayder'e gitmek... Ama bu mümkün değil. Haritaya bakıyoruz, bulunduğumuz yere yakın Ballıköy diye bir yer var. Ballıköy, meşhur Anzer ballarının üretildiği Anzer yaylasının yeni adıymış. Anzer'i duyunca uğramadan gitmeyelim diyoruz... Önce ciddi bir çıkış yapacağız, sonra uzun bir iniş, ardından indiğimizden daha fazla tırmanış... Ve bugünkü rotamız belli oluyor; Anzer yaylası...

Sabah kahvaltısında zeytin, helva, krem peynir ve yoğurtlu makarna var... Kahvaltı, çantaların hazırlanması derken yeniden yola çıktığımızda saat 09:10 oluyor. Gideceğimiz yol tam karşımızda, yine duvar gibi bir dağın üzerine hep sözünü ettiğimiz Zorro'nun işareti gibi duruyor... Hava sıcaklığı, sabah saatlerinde olmamıza rağmen 30 derecelerde dolaşıyor... Taşlı toprak yolda yeniden tırmanmaya başlıyoruz ve saat 10:00'da zirveye ulaşıyoruz...

Şu anda 2660 metredeyiz, hava sıcaklığı ise 31°... İpsil yaylasından buraya kadar 4,5 km tırmanmışız... Tam tepede bize söyledikleri gibi; burada şehit olmuş üç kişinin mezarı var. Ve aşağıdan gördüğümüz Ziyaretçi Tepesi'nin, şimdi bize bakan kuzey yamacında kar görüyoruz. Ayrıca, biraz önce ayrıldığımız İpsil yaylasındaki evleri gördüğümüz gibi, zirvenin diğer tarafındaki Haya köyüne kuş bakışı görüyoruz...

Rahman tepeye bizden çok önce tırmanmıştı. Bisikleti bırakmış, Ziyaretçi Tepesi'nin zirvesine çıkmış olsa gerek, ortalıklarda görünmüyor. Cahit'le ben de bisikletleri bir taşa dayayıp, tepedeki karlara doğru yürüyoruz. Herbirimizin elinde fotoğraf makinaları her gördüğümüz şeyi çekiyoruz... Artık karşıdan gördüğümüz karlı dağlarla aynı yükseklikteyiz ve burada da kar var...

200-250 metre ilerideki karlara doğru yürüyoruz. Ve işte buzlaşmış karlar elimizde... 2660 metredeyiz, Ağustos ayındayız, hava sıcaklığı 31° ve ellerimizde kar var... Ciddi bir yükseklikteyiz... Biz bu yüksekliklere, bu yüklü bisikletlerle pedal pedal tırmanmıştık ve şimdi bunun gururunu yaşıyoruz...

İpsil yaylası... En sağda görülen bizim kaldığımız mescit binası...

Yine sağda görülen kulübe gibi bina tuvalet... Tuvalet ne yazık ki buradan çıkan kaynağın üzerine kurulmuş...

Kahvaltıda makarna, yoğurt, zeytin, helva ve krem peynir var...

Ve tırmanacağımız yol karşımızda duvar gibi duran dağa doğru gidiyor...

Biraz önceki dağdan ayrıldığımız İpsil yaylasının görünümü...

Sabah sabah şevkle tırmanıyoruz...

Gideceğimiz yol tam karşımızda, yine duvar gibi bir dağın üzerine hep sözünü ettiğimiz Zorro'nun işareti gibi duruyor...

Zemin çok bozuk...

Arpaözü köyünden İpsil yaylasına kadar yaptığımız tırmanışlar...

2. Süleyman Şatır

Seviye:
    Rahman, bize tur bindirdi...

Şimdi biraz önce Rahman'ın olduğu yükseklikteyiz...

Zemin çok bozuk...

Zirveye az kaldı...

Ve zirvedeyiz... 2660 metredeyiz, hava sıcaklığı ise 31°...

Artık karşıdan gördüğümüz karlı dağlarla aynı yükseklikteyiz...

Ve burada da kar var...

Aşağıda İpsil yaylasının görünümü...

Manzara çok güzel...

Bisikletlerimiz zirvede...

Lütfü Çolak bunu beğendi.
  3. Süleyman Şatır

Seviye:

Cahit ve ben bisikletleri bir taşa dayayıp, tepedeki karlara doğru yürüyoruz.

Ve işte buzlaşmış karlar...

2660 metredeyiz, Ağustos ayındayız, hava sıcaklığı 31° ve ellerimizde kar var...

Ciddi bir yükseklikteyiz ve biz bu yüksekliklere, bu yüklü bisikletlerle hiçbir yardım almadan pedal pedal tırmanmıştık...

Şehit mezarları...

4. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok guze gezi,muhteşem doğa,ayaklarınıza sağlık.Paylaşım için Teşekkürler...

rahmankarataş ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  5. Süleyman Şatır

Seviye:
    Zirvede birkaç fotoğraf çekiyoruz...

Bundan sonra izleyeceğimiz yol belli... Aşağıya Haya köyüne kadar inip, karşıda görülen dağa tırmanacağız...

Ve iniş başlıyor...

6. Süleyman Şatır

Seviye:

7. Süleyman Şatır

Seviye:

Arkada Soğanlı Dağları görülüyor... Dağları aşan yol, Uzungöl'den gelen ve Bayburt'a giden yol...

8. Süleyman Şatır

Seviye:

Devam edecek...

9. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman Abi, Cahit ve Rahman kardeşlerim merhaba

Ben hep diyorum kartallar yüksekten uçar diye. Hakikaten benim aklım almıyor sizin gittiğiniz bu yerleri gördükçe. Sizler hakikaten imkansızı başarmışsınız..

Çok merak ediyorum, sizleri bu en yüksek tepelerde , yayla evlerinde kalanlar görünce , adamlar şoka uğramıyorlar mı? Sizleri görünce ne yapıyorlar?
    Ben sizi orda karşımda görsem 3 adam ve tepeleme yığılı 3 bisiklet, inanın gözlerime inanamam.

Hakikaten sizleri tebrik ediyorum. bizleri de , bu gezinize ortak etmenize de çok teşekkür ediyorum..
    Sevgiler ve saygılar sunuyorum.
    Hoşçakalın.

10. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    abi helal olsun çoooook teşekkür ederiz DEGİLMİ ARKADAŞLAR :D emeginize saglık ama bişey takıldı kafama bu kadar yükle nasıl tırmandınız abi ya :D helal vallaha devam etsin ya bunlar :D hoşmuş

11. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    ender abi haklısın vallaha benim içimden şu geçerdi kesin tabi eger bi bisiklet aşıgı olmasaydım sizin gibi :D 'anaa la maho şunlara bak la adamlar bisikletle dag tepe tırmanıyolar la biz fırsat bulsak yatacaz bunlar dag tepe geziyler' :D ama tabi alınmayın abi :D öylesine içmden geçti

12. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    benim aklım almıyor bu gittiginiz yerlere bu resimler süperr ben bayılıyorum ya süperrrrrrr

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  13. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bunlar bizim PEDALŞÖRLER , Bisiklet sevdalısı, doğa tutkunu,kararlılıkta azimli . Gidiyoruz dedilermi ? giderler. Sizinle iyiki gelmedim diyorum ama o yerleri bende sizlerle görmek isterdim. Bundansonra yolunuz düz inişleriniz uzun olsun. Bizim sloganımızı söyliyerek Haydi bastır hop..hoop..hooop. Oley oleey oleeyy EN BÜYÜK T Ü R K İ Y E...

14. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ender Bey merhaba...
    Çok teşekkürler... Karşılaştığımız insanlar, pek çok şey söylediler; söylediklerinden biri de, 'sizin yaptığınız büyük cesaret ister...' demeleriydi... İnsan gerçekten bir şeyi yapmaya karar verdiği zaman, ama gerçekten yapmak istediği zaman elinden hiçbir şey kurtulmuyor... Artık buna azim mi denir, cesaret mi denir, kararlılık mı denir bilemiyorum... Biz bu geziyi keyifle gerçekleştirdik ve kısmet olursa gelecek yıl da kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz...

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  15. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ziyaretçi Tepesi'nde bir saat kadar oyalanmışız. Tekrar yola çıkıyoruz... Şimdi aşağıya doğru iniyoruz. Yol çok bozuk. Resmen taşların üzerinde sekiyoruz. Zaman zaman bisikletin lastikleri kayıyor, birkaç kez düşme tehlikesi atlatıyorum. Kaskımın bağlama klipsinin bir parçası düştüğü için bağlanmıyor; bu yüzden takamıyorum. Bu akşam bir şekilde onu tamir etmemiz lazım. Yolun bu kesimi turumuzun en bozuk, en berbat yolu...

Binbir güçlükle tırmandığımız yükseklikten şimdi aşağıya doğru iniyoruz. Ne var ki, biraz sonra bu inişi aynen iade edeceğiz. Aşağıya indikçe hava sıcaklığı da artmaya başladı ve 36 dereceye yükseldi. Bu arada Rahman, bir tornet görüyor ve hemen yanına gidiyor. Fotoğraf makinalarımız zaten hep hazır, hemen fotoğraflıyoruz... Benim çocukluğum Ankara'da geçti. İstanbul'da bilye denen bu arabalara Ankara'da tornet diyorlardı... Çocuklar buralarda, buna çim gibi otların üzerinde biniyorlar galiba...

Bu arada bir minibüsle karşılaşıyoruz. Şoför yolu tarif ediyor; evet doğru, sağdaki duvar gibi dağa tırmanacağız... Ve Anzer'e doğru döneceğimiz sapağa geliyoruz. Ellerim frenleri sıkmaktan acımış... Km saatime bakıyorum, zirveden aşağıya kadar, daha doğrusu Anzer yol ayrımına kadar 6,87 km iniş yapmışız. Buraya kadar da toplam 10,78 km yol gelmişiz. Yükseklik 2137 metre. 523 metre irtifa kaybetmişiz...

Ya bismillah deyip, tekrar tırmanmaya başlıyoruz. Rahman'la Cahit öndeler. Ben de onlara yetişme telaşındayım. Aslında bizim yaptığımız delilik. Km saatimin göstergesi 3-3,5 km hızla tırmandığımı gösteriyor. Önde en küçük, arkada en büyük dişli yetmiyor. Cahit'e 'bu rublenin 11x36'sı var mı?' diye soruyorum. Bazen bisikleti küçük bir taşın üstünden bile atlatamıyorum. Bisiklet durunca da yeniden kaldırmak o kadar kolay olmuyor. Çok sık duruyoruz ve uzun süre dinleniyoruz. Aşağıdan akan bir dereye iniyor, biraz serinliyoruz...

Bu arada suyumuz da bitti. Yukarıda çok güzel bir su olduğunu öğreniyoruz. Aynı zamanda su şifalıymış. Bize 'sakın kaynağın başında bira, mira içmeyin çarpılırsınız' diyorlar... Kendi kendimize 'birayı nerede bulacak da içeceğiz' derken adama da 'peki içmeyiz' diyoruz... Aslında şuralarda bir yerde yemek yiyecek bir yer olsa... Yola devam ediyoruz, daha doğrusu etmeye çalışıyoruz ama, gerçekten bu yol çok berbat ve eğim çok fazla... Cahit arada bir yolun eğimini söylüyor % 14, % 16...

Sonunda tırmanışımız sona eriyor. Km saatime baktığımda 14,87 km olduğunu görüyorum... Aşağıdan buraya kadar 4 km tırmanmışız. Saati notlarıma yazmayı unutmuşum ama, herhalde bu mesafeyi en az 2 saatte tırmanmışızdır... Ama, 2137 metreden, 2450 metreye çıkmışız... Hava sıcaklığı da 31° ve hala suya rastlamadık... Ayrıca çok acıktım...

Devam edecek...

Cahit inişte... Arka planda tırmanacağımız dağ ve yol görünüyor...

Tehlikeli inişler...

Yolun zemini çok bozuk...

Resmen taşların üstünden seke seke gidiyoruz...

Yolun eğimi belli olmuyor... Dönüşlerde düşme tehlikesi atlatıyoruz... Çünkü lastikler taşların üstünde kayıyor...

Rahman'ın bulduğu tornet... Herhalde çimlerin üstünde biniyorlar...

16. Süleyman Şatır

Seviye:
    Şimdi resimlerden bu yokuşları tekrar görünce, yaptığımızın delilik olduğunu kabul ediyorum...

Km saatimin göstergesi ancak 3-3,5 km hızla tırmanabildiğimi gösteriyor.

Sonunda çıkıyoruz... Aşağıdaki yol biraz önce ayrıldığımız İkizdere'ye giden yol...

Sanki bir uçağın penceresinden bakıyorum...

Karşımızda daha yüksek dağ görünmüyor...

Rahman...

Devam edecek...

17. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Vay be Süleyman Abicim. Ne kadar güzel yerler oralar. Abi in-çık in-çık bitmişsiniz be abi. Canmı dayanır buna. Vallaha bravo.:D:D
    İnşallah seneye kaldığınız yerden devam ederken sizlere eşlik edebilirim. İnanın harika bi duygu olsa gerek dağların ve bulutların üzerinde olmak.

Sevgiler...

c.turhan bunu beğendi.
  18. Süleyman Şatır

Seviye:
    Serkan, kısmet olur da gidersek, birlikte pedal basacağız demektir... Gerçekten bu kadar zor bir parkurdan sonra başarmak, büyük bir mutluluk...

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  19. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    sizlere binlerce teşekkür.

rahmankarataş ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  20. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    gezdiginiz yerler bu ülkenin nadide yerlerinde bir bölüm,ben yanınızda olmayı herşeyden ve herkesten çok daha fazla isterdim.bu sene gecen seneden organize ettigimden dolayı akdeniz ege sahil yolu üzeri pedal basacağım.sizlerinki kadar renkli geçmesini umuyorum.önümüzdeki sene geçtiginiz yerlerden geçeceğimden şüphe etmeyin.bu arada fotoları çeken arkadaş sanırım bu konuda uzman.sevgiyle,yüreklerinize saglık...