1080p video dosyalarının oynatımında sorun!

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar önce sistemimi ve kurulu olan codec'leri yazayım sorun aşağı yukarı başlıktan anlaşılıyor zaten.

ANAKART : ASUS P5KPL-AM
İŞLEMCİ : P4 3,2 Ghz. HT
RAM : 4 Gb
EKRAN KARTI : ASUS EN8500GT 512 Mb.
İŞLETİM SİSTEMİ : XP PRO (tüm güncellemeler yapılmış)
YÜKLÜ CODEC : K-LITE MEGA CODEC PACK (klmcodec425)

1080p mkv uzantılı BlueRay DVD den rip video görüntülerini izler iken görüntüde donmalar atlamalar oluyor. Bu sorun donanımsal değil çünkü eski bilgisayarımda da oluyordu bunda da oluyor. Zaten donanım da gayet iyi şu anda.

Siz 1080p görüntüleri sorunsuz nasıl izliyorsunuz ve hangi codecleri kullanıyorsunuz?

Scudo

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
O tip codec pack'ler bilgisayarda cok ciddi yavaşlamaya sebeb oluyor. Onun yerine KMP player kullanıyorum. KMP codecleri sisteme yuklemiyor. Kendi içinde bulunduruyor. Böylece cok daha hızlı calışıyor.

serdarsom

Üye
Tepki
30
Yüksek çözünürlükte durumu bilmiyorum ama avi uzantılı filmlerde bir yıldan daha uzun süredir k-lite kullanıyorum ben de; gayet memnunum. k-lite'ın son versiyonu 4.70'i deneyin isterseniz bir de: (link)

• Beğen
Tepkiler: Berke ÖZTÜRKMEN

Negro

Üye
Tepki
30
Ben HD mkv videolar için core avc kullanıyorum diğerlerinden daha performanslı.Özellikle çift çekirdekli işlemcilerde daha iyi.Ama 1080p bir mkv yi 3.2 ghz HT bir işlemciyle akıcı oynatman biraz zor.
Normal divxlerde bir performans sağlar mı bilmem.

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Yorum yazan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnternetteki araştırmamda da ace codec paketinden bahsetmişler yabancı sitelerde. Bunu bir deneyeceğim.

Birde P4 3,4 Ghz işlemcinin yetersiz kalabilme ihtimali durumu canımı sıktı gerçekten :(

Elde edeceğim sonucu burada paylaşacağım. Eğer başka bilgi paylaşmak isteyen arkadaşımız da varsa duymak isterim.

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
Donanım ve codec lerden bahsedilmiş genelde ama; kullandığınız medya oynatıcı nedir? Bence bu donanım ve codec te değil de sorun oynatıcıda olsa gerek. Ben de donanım ve codec sorunum olmamasına karşın çeşitli uzantıdaki yüksek çözünürlüklü videolarda bazen sorun yaşıyorum ama kullandığım oynatıcılardan biri açmazken diğeri açıyor!

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Dare_deviL

Kullandığım medya oynatıcı VLC Media Player. Şu an daki en gelişmiş media playerların başında geliyor.

Sorunun codecte olmadığına karar verdim. P4 3,4 HT işlemci düşük kalıyor sanırım. 720p .mkv dosyalarını gayet rahat oynatırken, 1080p .mkv dosyalara gelince ne yazık ki zorlanıyor. Bunu da tam net olarak açıklayamıyorum bir forumda okumuştum, 720p ve 1080p filmlerin farklı algoritmalar ile oluştukları içinmiş.

Sonuçta codec evet gerekli ama sadece codec ile iş bitmiyor. 1080p .mkv dosyalar için iyi bir işlemci örneğin C2D bir işlemci gerekli. Veya ekran kartının donanımsal hızlandırmasını kullanabilen bir media oynatıcı örneğin Power DVD Player gibi

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
Oynatamamaniz normal, cunku veri cok buyuk. Her bir imgenin boyutu 1920*1080. Her saniyede fps sayisi kadar data cozulucek ve ekrana basilacak. Mkv formatida biraz farkli zaten, islemciye cok yukleniyor.

FullHd lcd demi izliyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: kerembasaran

Snaqe

Daimi Üye
Tepki
154
4 Gb ram biraz fazla gibi geldi bana o sistem için :)

İşletim sistemi 64bit sanırım değil mi?

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@zekixx

Evet ekranım LCD. Samsung 943NWX modeli. Ama full HD bir ekran değil.

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Snaqe

Fazla ram göz çıkarmaz ;) Sistemim 32 bit ve XP. Zaten bu yüzden windows 4 GB olarak değil 3,5 GB olarak görüyor :)

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@Berke ÖZTÜRKMEN

FullHd lcd kullanmiyorsaniz zaten bir farkini goremezsiniz. Video yu otomatik ekran cozunurlugunuze dusurur. Eger HDMI den veya VGA dan bagliyorsaniz max. 720p goruntu alirsiniz.

• Beğen

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
HD videoları sanırım P4 işlemcide açamıyoruz ,bendede aynı sorun var, açsak bile bu tarz olaylarla karşı karşıya kalıyoruz.

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Eğer DVD üzerinden izliyorsanız bir de harddisk e atıp ordan izlemeyi deneyin, büyük ihtimalle düzelebilir...

• Beğen

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@zekixx

Ekranım Full HD olmamasına rağmen görüntüler inanılmaz keyif verici. 720p rip videolar ile 1080p rip videolar arasında bile gözle görülür bir kalite farkı var.

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Hakan Yazman

Dvd'den riplenmiş .mkv uzantılı görüntü dosyalarından izliyorum.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Bende de aynı işlemci var..ama bazı filmlerde sorun yaşıyorum bazılarında sorun yaşamıyorum..:) o yüzden artık sadece 720p olan filmleri indiriyorum..en azından daha garanti..full hd büyük ekran bir lcd'de izlemediklten sonra zaten anlamıda yok 1080p'nin..