Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

105 yada ultegra hangisi olmalı sizce?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Darth Sirrus tarafından paylaşıldı.

1. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaşlar merhaba herkese

benim sorum şu :

şu an kullanmakta olduğum trek fx 7,3ün vites sistemini değiştirmek istiyorum bu değişimin 105 yada ultegra şeklinde olmasını istiyorum araştırmalarıma rağmen bu iki set hakkında yeterince bilgi bulamadım türkçe kaynak pek yok bilindiği üzere en azından ben ulaşamadım sizden ricam bana bu iki set ile ilgili seçim yapabilmem için yardım etmeniz

*aradaki fiyat farkına değermi
    *performans olarak çok fark varmı
    *değişimi belli parçalarla sınırlandırabilirmiyim yoksa tamamen mi geçmeli
    *ben nereye gidersem gideyim şu an otorduğum yerde oturmaya devam edersem en az birtane sağlam yokuş ve birkaç sağlam rampa var o nedenle aynakolun 3 lü kalması mantıklı diye düşünüyorum

daha önce kullanmış olanlar şu an kullanmakta olanlar konuyla ilgisi olanlar ilgilenebilirseniz sevinirim ayrıca farklı alternatiflere açığım daha iyi bir performans için ama fiyat olarak seçenekte yazdıklarımın fiyatını geçmezse benim için iyi olur hatta daha ekonomik bir öneri de ilgimi çeker ama performanstan pek ödün vermek istemiyorum yarışlara falan katılma gibi bir düşüncem yok sadece hızlı zarif ve asfaltta yağ gibi kayan bir bisiklete dönüştürmek istiyorum

Frameset

Sizes 15, 17.5, 20, 22.5, 25"
    Frame FX Alpha Black Aluminum
    Fork FX Alloy w/tapered wall thickness, straight blades, Clix dropouts

Wheels

Wheels Alloy front hub, Shimano RM30 rear hub; Bontrager Nebula 32-hole alloy rims
    Tires Bontrager Race All Weather Hard-Case, 700x32c

Drivetrain

Shifters Shimano EF60, 8-speed trigger acera
    Front Derailleur Shimano M191
    Rear Derailleur Shimano Deore
    Crank Shimano M361, 48/38/28 w/chainguard
    Cassette SRAM PG-830 11-32, 8 speed
    Pedals Nylon body w/alloy cage

Components

Saddle Bontrager H1
    Seat Post Bontrager Nebula
    Handlebars Bontrager Satellite Plus IsoZone OS, 25mm rise
    Stem Bontrager SSR, 10 degree
    Headset Slimstak, semi-cartridge bearings, sealed
    Brakeset Avid SD-3 brakes w/Shimano EF60 levers

şu an bu donanıma sahip

:rolleyes:

Selim Esener bunu beğendi.
  2. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Vites sistemini deore lx yapabilirsiniz..Tur ve trekking bisikletleri için üretilmiş bir seri..İllaki 105 veya ultegra olsun diyorsanız..10lu flatbar vites koluna ihtiyacınız var bunlarıda bulmak biraz zor..Bence 105 de aynı işi görür ultegrada iki grubuda kullanmadım ama aralarında hafiflik ve birazda vites performansı değişir..Yarışmıyorsanız deore lx sizin için uygundur..Eğerki yağ gibi akan bir bisiklet istiyorsanız jantlarınızı ve lastiklerinizi değiştirebilirsiniz..Jantlarınız hafiflerse hızlanmanız kolaylaşır daha az efor sarfedersiniz...Yada rulmanlı veya bilyalı üst sınıf bir 1 çift göbek takabilirsiniz...Lastiklerinizide uygun hava basıncı vurmanızı tavsiye ederim...

Darth Sirrus ve Selim Esener bunu beğendi.
  3. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    soner gerekenleri söylemiş zaten eger nakit sıkıntınız yoksa tabiki ultegra derim vites degişirken daha sorunsuz ve hızlı geciyor aynakola gelince bu sorun bendede var evin yolu dik yokuş aynakol compact cıkarken cok zorluyor ama bence zorda olsa compact derim 2 li yani:)

Darth Sirrus bunu beğendi.
  4. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim :D

ben göbeklere biraz baktım

novatec rulmanlı vardı fiyat olarak iyi görünüyor

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_38&products_id=4089

daha üst seviye bilyalı olarak 105in göbeklerine baktım

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_284&products_id=2852

dönüşüm sürecine göbeklerden başlamayı düşündüm yukarıda ki linkte verdiğim göbeklerin dışında sizin önerebileceğiniz daha iyi bir seçenek varsa onu da değerlendiririm

yol komponentine geçmeyi düşünmüştüm ama lx set kullanmak ta mantıklı geldi bana :D sanırım daha ekonomik biçimde halletmemi sağlayacak bi seçim olur. artık para durumuna göre komponent sisteminede bir netlik getiricem önce dediğim gibi bir başlangıç yapayım. hızlı gitmeyi seviyorum ama yollar ve mazgallar sürekli fren etkisi yapıyor bu hissime :D

5. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

yokuş ciddi anlamda etkiliyor ama zamanla performans arttıkça sorun olmaktan çıkacaktır :D zor olan hep daha çekici geliyor insana :D

eğer ultegra yı düşünürsem biraz daha geç gerçekleşir bu olay ama sonunda iyi birşey olur beni ekonomik olarak en çok zorlayacak olanda ultegra olur o da ayrı birşey tabi :)

soner beyin vermiş olduğu fikirde cazip geldi sonuçta yarışmayacağımı söylemiştim ama insana bir yerden sonra yetmemeye başlıyor beni en çok düşündüren o yani biraz daha sabredip daha iyi birşey olsun diye düşünmüyor değilim

ama türkiye yolları malum aldığın birşeyi şeyi tam performanslı bir şekilde kullanamama gibi bir problem de var sizce de öyle değilmi ?

ayrıca göbek değişimi konusunda sizin bir fikriniz varsa paylaşabilirseniz sevinirim

6. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ayrıca hazır göbekleri değiştiryorken rubleyi de 9 lu sisteme geçirmek mantıklı olurmu ? gerek varmı yoksa gereksiz bir ayrıntımı ? buna değer mi?

teşekkürler:)

7. Tayfun Kutlu

Tayfun Kutlu Aktif Üye

Adı:
    Tayfun Kutlu
    Seviye:
    Merhaba
    105 ve Ultegra deneyimi olan diğer arkadaşlar da bilgi verebilir mi? Güncel olarak seçim yapma aşamasındayım.
    Selamlar:Skull-175