Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

105-Ultegra

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Hasan Çağri tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar ne kadar çok bilsende ne demişler bir bilene sor demişler... Ben bir MTB ci olarak hobi amaçlı ve uzun yol binişlerim için bir yol bisikleti toplamıy düşüyorum yani yılda yol bisikletiyse en fazla 5000 ile 7500 km arası yapmayı düşünüyorum... Jant seti olaraksa WH-R550 yada Mavic Aksiyum almayı düşünüyorum yani jant seti hazır alacağım için göbek almayacam...
    Bu durumda 10lu 105 ve Ultegra arasında benim ayırt edebileceğim bir fark oluşur mu? Sürüşüme etki eder mi yani bu kadar az km için aradki farkı vermeye değer mi sizce...

Evet yolcu arkadaşarın cevaplarını bekliyorum... Hepinize Teşekkürler...

2. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    hayır hiç bir fark oluşmaz.sonuçta dediğiniz gibi hobi amaçlı kullanacaksınız.hobi amaçlı diyorumda 105 malzemeyle yarışlarada girilebilir çokta iyi idare eder.ultegrayla 105 arasında fark edebileceğiniz tek şey vites geçişleri olabilir ultegrada hissedilmiyor 105 inde çok aşağı kalır bir yanı yok açıkçası.arada yanılmıyorsam 300 liralık bir fark war ultegra alınacağına bu farkla daha iyi bir jant seti alınabilir.gerçi bisiklete koymayı düşündüğünüğz jant setleride oldukça iyi...

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  3. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:

aslında sorunuza cavap deıl ama soyledıgınız kılometrelerı bıle yapmadan pro takılan okadar cok ınsan varken szın o mesafelerı kucumsemenız enteresan geldı bı an ..muazzam bır bıke toplıyacagınız konusunda supem yok bızlerın agzının suyunu klavyeye akıtacaksınız yıne:D

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ya öle muazzam bir bisiklet olmayacak aslında benim amacım uzun ömürlü ve ilerdede iyi bir kadroyla kullanabileceğim iyi bir donanıma sahip olmak. Yani Nasıl bu saatten sonra LX ten aşağısını tercih etmeyeceksem yoldada 105 hedefimdir...

Onun dışında km olayına gelince şuan dünyada yarı pro sayılan insanlar yaklaşık 10bin km yol yapıyorlar yılda en az ki bu MTB için geçerli yol bisikletinde dahada da artar bu mesafe. yani Ben küçümsemedim ama eğer bu sporda bi hedefiniz varsa bu rakamlar çok uzak rakamlar olmamalı bence... Dağ bisikletinde yılda 12bin km kadar biniyorum... bunun 4bin kadarı safalt oluyo... bu asfalt kısmı 7000 e çekip yol bisikletine binmek amacındayım yani toplamda hedefim 15bin km civarları...

5. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    yol bisikletinde prof sporcular haftada 1 gün dinlenme yapsalar geri kalan 6 gün günde ortalama 100 km çewirselerki daha fazla çewiriyorlardır yılda 29000 km oluyor...

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    günde 100km ben MTb ile çeviriyorum... Adamlar en az 200 civarı çeviriyolar 1 antremanda Pro. lar için... Adamlar asfaltı ağlatıyo... Yol antremanı zor iş....

7. anobias

anobias Yeni Üye

Seviye:

sanırım yanlıs anlasıldım sıze bı dokundurma deıldı yada gercek sporculara ama cevremde vs gozlemledıgım bıke sıne bol sıfıfrlı lıralar verıp sende 5000 km bıle yol yapmöadan pro takılmaa calısan ınsanlar varken sızın mutevazı tavrınıza dıkkat cekmektı amacım ...yanlıs anlasıldıysam ozur dılerım yanı ..

8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de dokundurma olarak algılamadım zaten.... Çünkü gerçekten sizin dediğiğniz insanlardan çok var... Adama 5000km diyinceufff diyo ama altındaki bisiklete baksan en az 15000 binmesi lazım:D

9. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    bir 15-20 gün sonra 105-ultegra karışık bisikletim ayağa kalkacak, sürüş izlenimlerimi paylaşırım bende bir mtbci olarak :)

10. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    eyvallah...

11. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    yani ben öyle ortalama bir rakam werdim zaten.adamlar zaten sadece fransa turunda 3000 km yi geçiyorlar.yılda 50.000-60.000 çewiren adamlar mutlaka wardır...

12. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    eger dersen oncelık olarak yol bısıkletını dusunurum ve yolcularla bınmeye baslarsan ultegra yada mtbye antrenman olsun dersen 105 derım

13. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    aslında 105 ve ultegra arasındaki fark şehir içi yada kısa sürüşlerde değil de en az 100-150 km lik sert bir yarışta anlaşılır. vites geçişleri ,hassaslık ,kullanım rahatlığı gibi.. yani çağrı lx ile xt arasındaki fark gibi düşün ama bence 105 senin işini hayli hayli görür.

14. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar...

15. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Meraba,
    Ben full 105 eski tip kullanıyorum.105 göbeklerin de ultegradan çok farklı olduğunu düşünmüyorum.105 bence fayda/maliyet açısından çok iyi bir seçim.Vites geçişleri de iyi bir zincirle halledilebilir.(yeni değiştirdim,inanılmaz farketti)
    Bol pedallı günler dilerim

16. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar iksinide kullanmış birisi olarak 105 in fiyat avantajını ve ultegranın vites değiştirmedeki rahatlığını aralarındaki yegane fark olarak belirtebilirim.ben şu an ultegra kullanıyorum.eğer vites değişimindeki hassaslık çok önemli olur sinir bozabilir dersen ultegra ama o fark benim için birşey ifade etmiyor zaten çok da fazla değiştirmiyorum dersen 105.birde 105 in göbeklerinde rulmanlara boron nitrit uygulanmış.bu shimanonun 105 e verdiği önemi gösteriyor.ama göbek almayacakmışsın madem benim tercihim 105 olurdu.ayrıca tekerlek seti olarak da eğer yurtdışı bağlantın varsa xerowheel tercih et derim.yaklaşık 550 ytl ye 1430 gramlık bi setin olur.ürün yorumlarını internetten oku istersen çok iyi bir set.iyi sürüşler:in:

17. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    105'ler 52 aynakol, ultegra'lar 53 aynakol kullanıyor son dişlide.. aynakolu ultegra, geri kalanları 105 şeklinde al derim..

18. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    her ikisininde 52 dişli we 53 dişli modelleri mevcut...

19. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Shimano 2006 Katalogunun yalancısıyım. Tabii sizler daha iyi bilirsiniz.

20. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    doğru söylüyorsunuz 2006 kataloğunda 105 sadece 52-39 ve 50-39 olarak gözüküyor.bende 2007 kataloğuna bakarak bu yorumu yaptım.ve 2007 model 52-39 bir ultegra aynakola sahibim...