Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

105 8 sisteme 9 lu fren vites kolu takılır mı?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında S.Cihan Seven tarafından paylaşıldı.

1. S.Cihan Seven

S.Cihan Seven Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar.
    Elimde full 105 8 li sistem yarış bisikleti var ve firen vites kolları bozuk sol kol olarak ultegra buldum sağ kol için ise 2. el bölümüne 8li sitem sağ kol aradığımı yazdım fakat, öğrenmek istediğim 9 lu sitem firen vites kolu bulsam bu sitemde sorunsuz kullanabilirmiyim?
    Başka bir değişiklik yapmadan (masraf etmeden) kollarımı değiştirmek istiyorum.
    Şimdilik sağ tarafın vites kısmı klasik sistem bağlı ve idare ediyor?
    Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Ayrıca elinde sağ kol olup da satmak isteyen olursa mesaj atarsa sevinirim.

2. okan deniz

okan deniz Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet birzamanlar RSX 8li sistem kolumu 9 lu setimle birlikte kullanmıştım. güzel bir ayar ile 9 lu sistem çalıştırılabılıyor

S.Cihan Seven bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Arka dişliler kaçlı ise ona uygun vites kolu kullanmak zorundasın. 8'li sistemde 9'lu vites kolu kullanırsan vites ayarlarını yapamazsın.

Onun dışında, 9lu kol alırsan eğer, 9lu ruble alarak, aynı aktarıcı ile kullanabilirsin fakat onda da ayarlar tam yapılamıyor, yine sıkıntı çıkartıyor

Kısacası, sistemin tamamının uyumlu olması en iyisi olur :)

4. S.Cihan Seven

S.Cihan Seven Aktif Üye

Seviye:
    İki yorumdan anladığım kadarıyla 8li sisteme 9lu kol takmam pek mantıklı olmayacak. 9lu kol için ruble ve arka aktarıcıyı değiştirmek gerekiyor. Ayrıca aynakol ve zincirde uyum sağlayacakmı oda belli değil en iyisi ben 8li kol bulup takmam olacak.
    Yok mu kimsede 105, ultegra vs. sağ kol bir arkadaşta sora buldum şimdilik eğer daha üst birşey bulamazsam onu alıp takacağım.

5. S.Cihan Seven

S.Cihan Seven Aktif Üye

Seviye:
    Sorum hala güncel bu şekilde kullanan birileri varmı neler yapmalıyım.

6. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    İnternette biraz araştırma yaptım sizin için,
    Shimano 7-speed spacing is 5.00 mm, 8 is 4.80, 9 is 4.34 and 10 is 3.95
    Daha önce denemiş ve sorunsuz kullanmış olmama rağmen yine de 8'li ve 9'lu kolların teli eşit çekmemesi sebebiyle belki sorun yaşayabilirsiniz.
    Ben daha önce 9'lu kollarla 10'lu aktarıcıyı sorunsuz olarak kullandım uzun süre. Aynı şekilde 8'li mtb kolları ile de 9'lu sistem kullandım bir dişlide atlama yaparak. Teori de sizin de vites kolundaki bir vitesi hiç kullanmadan geri kalan 8 vitesle değişim yapmanız mümkün ancak, arada ki çekme farkı belki sizin vitesinizde sürtmeye sebep olabilir.
    Yine de karar sizin, çok büyük sorun teşkil edecek bir durum yok ama 8'li kol alırsanız hiç sorun yaşamdan kullanırsınız. 9'lu alırsanız da ileride ruble ve arka vitesi değiştirerek 9'lu sisteme geçebilirsiniz kolay yoldan..

7. S.Cihan Seven

S.Cihan Seven Aktif Üye

Seviye:
    İlginiz için teşekkür ederim.
    9lu kolu 8li rublede sizinde belirttiğiniz üzere kullanma ihtimalim yüksek fakat ince bir ayar istiyor ve buralarda (Çanakkale) kimsenin yapabileceğini sanmıyorum buranın en iyi bisikletçisi bile yarış bisikletlerinden pek anlamadığını kendisi söyledi.
    Şimdi başka bir soru daha sorsam 9lu kol ve 9lu ruble alsam arka attırıcı 8li olduğundan gene sorun yaşarmıyım? Sanırım evet ama bir şansımı deneyeyim:)