Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

100000 tl ile ne yapılır?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında BF Okuru_ tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar mühendislik ekonomisi dersinde hayali olarak bir şirket kuracağız, mühendislikle ilgiside olmayabilir diyince benim aklıma bisikletle ilgili birşey yapmak geldi.100000tl gibi bir hayali paramız var.Hayali olarak tüm resmi işlemleri yapar gibi şirket kurcaz.Teknik servis + bayi gibi birşey kurayım dedim ama siz ne diyorsunuz.Bu konuda deneyimli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?Yarın öğlen hocayla görüşeceğim.

2. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Parayi sifirlayacak misiniz?

3. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sanırım bayiilik alacaksınız. Mühendislik ile birleştirerek ilginç bir şey yapabilinir belki. El yapımı kadro olayı yapılabilir. Bilgim olmayan konu anca böyle bir şey geldi aklıma.

Dersinde başarılar.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  4. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Teknogirişim yapılır.
    E-bisiklet üzerine geliştirme yapılır. Custom kadro üretilir.

Tapatalk ile gönderildi. Özensizse kusura bakmayın.

BF Okuru_ ve ahmet can sahin bunu beğendi.
  5. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Mühendislikle ilgili birşey olmasına gerek yok, sadece bir gruba hoca harita mühendisliği bürosu kurmayı verecek, onun dışındakiler istedikleri alanla ilgili bir şirket kuracak.Elimdeki bütçe 100000TL ama makul bir gerekçe sunarsam hoca bütçeyi arttırabilir.Bu paraya şirketteki tüm giderler dahil olacak fotokopi kağıdında çalışana ödenecek paraya kadar :)

Ayrıca arkadaşlar biraz detaylı bir cevap verebilirseniz sevinirim çünkü hocaya bisikletçi açaçağım desem aklına mahalle arası dükkanlar gelecekde, her türlü giderin ve gelirin olacğı ufak birşeyler yazarsanız çok sevinirim :) Aklıma birşey daha geldi, yurtdışından sadeece parça yada bisiklet ithalatı üstüne mi birşey yapsam?

6. Turan Babacan

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hocanın ip ucu veripte söylemedi bir şey varmış gibi me geldi. Bir gruba harita mühendisliği bürosu verip istediğiniz şirketi kurabilirsiniz derken harita mühendisliği ile kordineli bir şirket gizliden söylemiş gibi me geldi. Harita mühendisliği bürosu ile kordineli olabilecek bir büro yapar iseniz artı puan alırsınız gibi me geldi.

Ona paranın yeteceğini hiç sanmıyorum. Toptan getirip satman lazım ki para kazanasın.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  7. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Aslında öyle birşey söylemedi ama ortak ne olabilir bilemiyorum belki gps ile mobilegis uygulaması olur ama o harita bürosunun kapsamına girer :) örneğin başkları araba kiralama şrketi veya konsept kafe tarzı şeyler yapmayı düşünüyor.

8. Turan Babacan

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Üniversite okumadım. Üniversite öğrencileri ortamlarında çok bulundum. Beni aşan bir konu. Keşke yardımcı olabilseydim.

9. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:

Estağfrullah göstermiş olduğunuz ilgi beni mutlu etti :) Hocanın mantığı zaten özel büronuzu açmak isterseniz birşekilde açarsnız ama başka bir işdende para kazanmak isterseniz ne yapmak isterseniz onla ilgili bir şirket kurun diyor 100000 tl bütçe ile :)

10. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    parayı eritme şirketi kur benden sana tavsiye büyük bomba etkisi yaratır iyi bir puan alırsın hocanın da gözüne girersin memlekette para eritme sıkıntısı var baya kapını çalacak kişiler vardır heral ya da depo işine gir daha rahat ikiside on numara proje,sakın yanlış anlama dalga geçmek için değil ciddi olarak yazdığım bir fikir

Uğur Kırelli ve BF Okuru_ bunu beğendi.
  11. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    parayı eritme şirket ne oluyor :) ekonomiyi yeni alıyorum terimler konusunda bilgim pek henüz yokda :) bu kurulacak şirket geçme notuna %60 etkilyecek :D

12. Orkun Terzioğlu

Orkun Terzioğlu Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Simdi kritik 2 soru sorayim. Bu kuracaginiz sirket sahis sirketi mi olacak yoksa limited sirket mi? Kurulus giderleri ve mevzuatlari degisiklik gosterecek yapacaginiz secime gore. Yuz bin TL. Eritiriz cok kolay. :)

GT-I9003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Ender Piyale

Ender Piyale Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şehrizar konaklarına yatırın parayı.

14. Hasan Ece

Hasan Ece Yeni Üye

Seviye:
    bence senin hoca sınıftakilerin fikirlerini alıp süzme niyetinde sonrada gidecek , sanayi bakanlığına falan başvuracak 100000 hibe için xD

Orkun Terzioğlu ve Abdullah Cimis bunu beğendi.
  15. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sermaye şirketlerinde (limited, anonim) kişiler ortaklıkları karşılığında şirkete her zaman para koymazlar. Bazen bilgi birikimi, tecrübe vs. ile para koymadan ortak olabilirler.

Sanırım sizin durumuzda böyle bir şey söz konusu değil. Sadece parasal sermaye ile bir girişimden bahsediliyor. Bunun için pek aklıma bir şey gelmiyor.

Ama diğeri olsa şöyle bir senaryo yazardım: Elimde yüzbin nakit var. Bir de, sanayide, işinde çok başarılı, bisikleti seven ve kullanan, sorunlarına kafa yoran, hatta güzel fikirler, tasarımlar üreten bir usta tanıdığım var. Bir şirket kuruyoruz, ben para, o bilgi birikimini koyuyor şirkete. Bir atölye kuruyoruz. Bir makina müh. alıyoruz işe. Ona bir bilgisayar, 3D çizim programı alıyoruz. Ustanın bisiklet üzerine yaptığı tasarımlar için patent ve/veya faydalı model başvuruları yapıyoruz. Bir yandan da Tübitak'a başvurup KOSGEB desteklerinden faydalanıyoruz. Bunları aldıktan sonra, yerli ve hatta yabancı bisiklet üreticileri ile temasa geçip ürettiğimiz patentli ürünleri pazarlıyoruz.

(En sonunda da, hisselerimi bir yatırımcıya 10 milyon dolara satıp bisikletle dünya turuna çıkıyorum, diye de yazardım :) )

16. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Valla 100000tl ile anca bi dükkan açar 20 30 tane bisiklet koyarsınız içine. Oturur masanıza çayınızı içer müşteri gelmesini beklersiniz. Ha oda anca orta büyüklükte bir dükkan olur. Bisiklet adına başka hiç bir şey yapamazsınız bence bu bütçe ile. Custom kadro. Kadro üretimi falan hikaye yani bence.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  17. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Kendisi şirket kurma ile ilgili yakında bir döküman yayınlayacak, her türlü şirket olabilir :)

Yıllardır bu dersi bu şekilde işliyor :) onlar kendi projelerinden dolayı burs ve ödül alıyorlar şirketle işleri yok :D

18. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Anlamadığınız bir işe girmeniz zor ama akıl yürütecek olursak; Türkiye'de yılda akvaryum balığı için harcanan para 300milyon dolarmış sanırm, japon-canlı doğuran balıklar değilde daha fazla para eden balıklar sanırım ithal ediliyormuş, bunları yetiştirmek için çiftlik kurulabilir.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  19. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Herhangi bir şey belirtmedi, 100 000 tl bütçeyle birşeyler kurup para kazancaksınız dedi.Bütçenizi iyi yönetin dedi. :) Bisiklet firması kurma fikri aklıma gelmişti ama hocanın verdiği bütçe buna yeter mi hiç bir fikrim yok :) Yerli bisiklet firmalarımız acaba nasıl bir bütçeyle kuruldular :)

20. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Aslında benim aklıma gelen buydu, orta halli bir dükkan hem satış hemde iyi bir teknik servis imkanı olan bir yer.Servis için gerekli parçaların ücretlerini netten öğrenebilirim sanırım, 2 ya da 3 tanede personel çalışsa asgari ücretten olur mu bu işler :)