Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1000 liraya kadar şehir bisikleti

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mahurbuselik tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. mahurbuselik

mahurbuselik Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, hem bilgisizliğimden hem de seçenek fazlalığından bisiklet seçmekte zorlanıyorum. 1000 Liraya kadar şehir içinde kullanabileceğim bir bisiklet ne önerirsiniz? Şimdiden herkese çok teşekkürler...

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    kron xc 3000 olabilir güzel bir yol lastiği takıp birde arkaya taşıyıcı ekledinizmi şahane bir city bike olur :in:

mahurbuselik bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    150rs

4. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    trek fx 7.0 olabilir. 340 Euro.

5. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Kron CT1000 kadro al, ona güzel bir kaç komponent eklettir, süper olur...

6. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    şehir içinde her türlü bisikleti kullanabilirsiniz. fakat "şehir bisikleti" farklı bir tarz bisiklettir. isteğiniz şehir bisikleti mi yoksa daha çok şehirde kullanacağınız ve bu amaca uygun olacak herhangi bir bisiklet mi?

7. mahurbuselik

mahurbuselik Yeni Üye

Seviye:
    "şehir bisikleti" tarzı önemli değil benim için. Kullanım açısından rahat edebileceğim ve sadece işe gidiş-gelişlerde kullanacağım bir bisiklet düşünüyorum... Öneriniz ne olur? İlginiz için teşekkür ederim.

8. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    benim önerim özellikle Ankara için, hafif bir dağ bisikleti(ingilizce mountain bike'ın kısaltması olarak "mtb" de kullanılır) alıp lastikleri yarı-dişli(semi slick) lastiklerle değiştirmek olur. çünkü Ankara'nın düz yeri yok, her yer ya yokuş yukarı ya yokuş aşağı, hafif ve dişli oranları uygun bir dağ bisikleti ile çıkışlarda daha rahat edilir düşüncesindeyim. ayrıca belediye çukurları, mazgallar, kaldırıma çabucak çıkıp inmenizi gerektirecek durumları şehir içinde bolca yaşadığımızdan dağ bisikleti bana göre yaşadığım şehirde kullanım için ideal, kastamonu için nasıldır bilemiyorum hiç görmedim orayı.

bu durumda 1000 ytl bütçe ile çok güzel alternatiflerin var, ayrıca dağ bisikletinin bir avantajı da şehirden canın sıkıldığı anda lastiklerini değiştirip kendini rahatça dağa taşa vurabilmek olacaktır.

ikinci bir seçenek "hybrid" veya tur bisikleti tabir edilen, 28" lastikli, yol bisikleti-dağ bisikleti kırması diyebileceğimiz modeller. öndeki amortisörleri bir mtb kadar olmasa da şehirde iş görecektir, fakat bir mtb gibi dağa taşa o kadar gelmeyecek ve şehriniz de karışık ise mtb kadar menavra kabiliyeti tanımayacaktır. fakat bunun yanında şehirden sıkılıp komşu şehre gitmek istediğinizde en güzel seçim bu olacaktır.

şehir bisikletleri konusunda bir bilgim yok fakat nedense Türkiye şehirlerine uyduklarını düşünmüyorum. daha çok ufak kasabalar ve düz araziye kurulu güzel yollu ve trafik kültürü yerleşmiş ülkelerin nispeten ufak şehirlerine uygunlarmış gibi. ben Ankara için tercih etmezdim. ayrıca ikinci bir kullanım alanı sunamayacaktır size.

bir başka seçenek ise yol bisikleti(yarış bisikleti olarak da bilinir aslen farklı olsa da) almak. fakat bu aletler şehir içinde ara hızlanma gereken yerlerde, kaldırıma çıkılması mazgallardan geçilmesi ve iyi kontrol gerektirecek yerlerde büyük sorun yaratıyorlar. ben bi süre şehir içinde yol bisikleti kullandım ve inanın işkenceden farksızdır. bu bisikletler de çok güzel gözükür, asfaltta kayarcasına gider, sabah kalkıp ben erkenden asfaltta giderim antreman sporumu da yaparım, şehirde de çilesini çekerim diyorsanız bir alternatif olabilir.

şöyle özetlersek:
    --------------şehir içi performansı--------ikincil kullanım alanı

dağ bisikleti--------10/10----------------dağ tepe bayır çayır
    tur bisikleti ---------8/10----------------uzun turlar, hafif arazi, bozuk yollar
    yol bisikleti----------5/10---------------asfalt güzel yollarda spor sürüş

şehir bisikletini dahil etmedim çünkü tecrübem veya bir araştırmam yok bu sınıfa dair. şehir içinde pratikliği yüksek olsa da(çamurluk, sepet, bagaj, far, zil vb :) ) bol yokuşlu ve bolca ara hızlanma manevra gerektiren büyük şehirlerimize uygun olmayacağını düşünüyorum.

yani siz katagori belirleyin ve bütçenize göre modellerin listesini çıkartın, aradan 2-3 modeli eleyip burada sorarsanız, bu konularda tecrübeli arkadaşlarımız ve elediğiniz modelleri kullananlar, ayrıntılı ve doyurucu cevaplar yazabileceklerdir.

9. mahurbuselik

mahurbuselik Yeni Üye

Seviye:
    Bu kadar emek verip öyle güzel açıklamışsınız ki çok teşekkür ederim size. Sanıyorum dediğiniz gibi şehire uyarlanmış bir dağ bisikleti en doğru seçenek olacak. Kastamonu çok küçük ve huzurlu bir şehir ama ilginçtir ki 65.000 nüfusuna karşılık çarşısında adım atacak yer yok gibi.. Bu arada elbette bisiklet turları yapılacak bakir alanları da yok değil... Görüşmek üzere hoşçakalın...

10. Pisiklet aşiği

Pisiklet aşiği Yeni Üye

Adı:
    Orhan yıldız
    Bende sizler gibi bisiklet tutkusunu doyurmaya baslamak ıcın gün sayıyorum maksimum 1000 liraya kadar şehir- yol bisikleti olarak önerebileceğiniz modeller nedir bide bisiklet almak için magaza mı ınterneti mi tavsiye edersiniz ?