Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1000 - 1200 TL Yol, Cross, Şehir, Fitness Hibrid Tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erhan Tanrıkulu tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:

Focus Arriba
    http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2012/category/fitness-6/model/arriba-rr-40.html

Specialized Crosstrail
    http://www.specialized.com/gb/gb/bikes/archive/2012/crosstrail/crosstrail

Trek FX
    http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/town/fitness/fx/7_1_fx/#

benzeri modeller bakmaktayım. Merida Speeder, Scott Metrix'e de baktım.

Bisiklet ve ekipmanları hakkında iyi bilgiye sahip değilim, yeni sayılırım. Ekipman kalitesinden anlamam. O yüzden yardımınızı rica ediyorum. Bisiklet dükkanlarındaki satış yapan arkadaşlarımız ne söyledilerse, bilgim onunla kısıtlı sadece.

Kullanım tarzımın bu tip bir bisiklete yakıl olduğunu düşünüyorum. Yol kadrosuna yakın, dağ bisikleti gibi kalın lastiklere sahip olmayan, ama düz bir gidona sahip, fazla eğik konumda sürüşü olmayan, kısmen rahat, asfaltta kullanacağım bir bisiklet istiyorum. Amortisör olmasa da olur diye düşünüyorum.

600 TL seviyesinde bu işe girişmektense, bütçeyi biraz arttırmayı düşündüm. İkinci el araştırdım ama 165cm boyunda olduğumdan model bulmakta zorlanıyorum.

Bu hafta içinde karar vermeye çalışacağım, lütfen görüş ve yorumlarınızı esirgemeyin.

2. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Ya sorumda bir karışıklık var, anlaşılamadım veya bir hata var. Böyle bile olsa bir yönlendirme, düzeltme mesajı beklerdim doğrusu.

Yahut forumda istenilen, seçilen kişilere cevap yazılıyor, yardım ediliyor.

Olsun, forum gene de güzel, faydalanıyorum. Belki de beklentilerim gereğinden fazla..

3. Barış Yavuz

Barış Yavuz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhaba, focus -mekanik disk olduğundan tavsiye etmiyorum,
    trek iyi bir marka kadrosu iyi ama üzerindeki ekipmanlar,vites sistemi iyi değil
    ben olsam speacilized ı tercih ederdim.

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Mekanik diskin şöyle bir avantajı olabilir. İleride diğer bisikletlere göre daha az masraf yaparsınız, eğer hidrolik disk frene geçmek isterseniz.

Göbekleriniz, rotorlarınız, kadronuz hazır olur. Sadece kollar ve kaliperler gelir.
    Eğer böyle bir amacınız varsa aklınızda bulunsun.

5. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Görüş için teşekkürler. Focus'u seçtim. Amortisörü şu ana kadar aramadım. Ama olsa da bir dezavantajı olmazdı herhalde.
    Üzerindeki lastiklerle, kadro geometrisiyle Focus Arriba daha akıcı ve seri geldi. Şu ana kadar memnunum.

Fakat dediğiniz gibi mekanik disk fren sıkıntılıymış. Sürtme yaptığında ayarlaması zahmetli geldi ilk başta. Arada ötme de yapıyor. Fakat avantaj olarak zorlu koşulda V-frene göre daha az etkilendiği söyleniyor. Bunu pek tecrübe etme şansım olmadı doğrusu.

Ama kullandıkça anladım ki, bana drop bar lazımmış. Sürüş tarzım, isteğim yol bisikleti yönündeymiş. Alırken acele etmişim. Boşuna çekinmişim eğik pozisyondan.

İşte biraz Türkiye koşullarının kurbanı olduk. Test edemeden, fazla araştırmadan, satış kanallarının yönlendirmelerine güvenerek böyle bir seçim oldu.

Bununla geliştikten sonra yol bisikleti düşünürüm artık.

6. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Bunu bilmiyordum, teşekkür ederim. Hatta biraz pişman da olmuştum, aldıktan sonra farkettim ki disk fren seçince kadro da ona göre oluyormuş, standart v-fren kadrosundan feragat ediyormuşum.

Hidrolik freni arkadaşımın dağ bisikletinde biraz test etme şansım oldu. Fren sertliğini rahatça eline ayarlayabildiğin, yormayan bir sistem. Hoşuma gitti. Fakat yol bisikletlerinde hatta trekking bisikletlerinde hiç bulunmadığını görünce herhalde sadece dağ koşulları için faydalı diye düşünüyordum. Şehirde pek aranmadığı intibası oluştu bende.