Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

100 on iki hızır acil servis

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında AYDIN AYTAÇ tarafından paylaşıldı.

1. AYDIN AYTAÇ

AYDIN AYTAÇ Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar birkaç gün önce bisikletle tandoğan dan geçerken feci bir kaza oldu.hızla gelen bir taksi büyük bir gürültüyle köprünün ayaklarına çarptı.hemen 112 yi aradım.önce birkaç kere meşgul çalsa da 112 ye ulaştığımda bana ölü ya da yaralı var mı diye soruldu.ciddi bir kaza olduğunu söyleyip yerin tespiti için adresi verirken bana yaralıların durumu ağır değilse ambulans gönderemeyeceklerini söylediler.bende istemeyerek de olsa bu cahil sese sinirlendim ve,bakın ben sokaktan geçen bir vatandaşım,burda ağır yaralılar var,ister gönderin ister göndermeyin ben sadece insanlık görevimi yapıyorum derken telefon yüzüme kapandı.o sırada biri arabanın içinde biri de yerde 2 yaralı hareketsiz yatıyordu.neyseki birkaç dakika sonra bir ambulans geldi.umarım oradaki yaralılar şimdi sağlığına kavuşmuşlardır.çok sinirim bozuldu,artık 900 lü hatlarla bile 112 den daha ciddi konuşmalar yapılabileceğini düşünmeye başladım.

2. ns06

ns06 Üye

Seviye:
    seviyesiz, ahlaksız ve gayet ciddiyetsiz bir davranış.

asıl sebep işten anlayan, işini seven insanların bu gibi ciddi yerlere getirilmesi yerine birilerinin amcaoğullarının, birilerinin kardeşlerinin eniştelerinin ve bilimum akrabalarının getirilmesi oluyor genelde tıpkı devlet dairelerinde 10 dakikada bir bir klavye tuşuna basan memur dinozor amcaların olması gibi. iş olsun çamurdan olsun ben bir kere bir yerde çalışmaya başlayayım, sırtımı bir yerlere dayayayım gerisi o kadar önemli değil anlayışı.

ancak 112, 155 gibi acil servis numaralarını sırf bedava hatta kendi deyimleriyle "beleş" diye gereksiz yere arayan beyinden muaf moronların da etkisini unutmamak gerek.

AYDIN AYTAÇ ve Ogez bunu beğendi.
  3. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Burası Türkiye.Böyle şeylerle azmı karşılaşıyoruz?En mühim yerlerde olanlar görevlerini başlarından savıyorlar.Ordaki insanları Allah korumuş.Belkide Allah bir kişinin o anda baştan savması yüzünden ölmek kadar kötü bir duruma düşürmek istememiştir yaralı insanı,akrabalarını.Acaba vefat etseydi o hattaki kadının haberi olacakmıydı?Nasıl olsa başka birinin akrabası öldü.Ama o yaralının akrabaları Hızır acil görevlisini hiç affetmeyecekti.Kul Hakkı kötü birşeydir.En büyük günahtır.Aydın abi gerçekten çok iyi bir şey yapmışsın.Eminim orda ''off kazaya bak''diyerek uzaktan izleyenlerde olmuştur.

AYDIN AYTAÇ bunu beğendi.
  4. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    arkadasların dediği gibi 112 hızır acil servisi bedava aranan bir numara oldugu için 2.el cep telefonu satın alanlar bile ses gidip geliyormu diye 112'yi arıyorlar. gunde yaklaşık 5000 adet asılsız ihbar geliyor bu telefonlara.

Bende 112 olmasa bile acil durumlar ile ilgili çalışan biri olarak, bizim yapmamız gereken şey konusunda önerim şu olacak:
    Sakin bir ses tonuyla önce kendinizi tanıtın, gerekirse güven oluşturmak için telefon numaranızı da verin. daha sonra olayı detaylara girmeden onlara yardımcı olabilecek basit şeyleri ki bunlar görebildiğiniz kaç yaralı var. Buna gore ambulans kısa surede yola cıkacaktır.

Mümkün oldugunca bilinçsiz müdahale eden kişileri olay yerine yaklaştırmayarak çevre güvenliği almanız kazazedelerin yanlış müdahale sonucunda durumlarının kötüye gitmesini engelleyecektir.

5. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Akla hayala gelmeyecek sıkıntıları var ülkemizde 112 lerin inanın. Ama bu ülkede yaşıyorsak başımıza geleceklere rağmen tüm çağrılara ciddiyetle bakılır.

Lütfen Ankarada'ki kazaya şahit olan arkadaş tam olarak nereden aradığını ve tam olarak saat kaçta aradığını ve başına ne geldiğini bir dilekçe ile il sağlık müdürlüğüne yazılı olarak versin lütfen.

Bende bir 112 çalışanıyım ama affetmeyin ne olur hatamızı. Resmi yerlere lütfen başvurunuz.

Ogez, d.berkay, AYDIN AYTAÇ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Günde 5000 kişinin asılsız ihbar yapması hiçbir şekilde bahane olamaz.Veya bi önceki telefondaki kişiye sinirlenip arayana tavır yapamaz.Ne olursa olsun bir ihbarla ilgilenmek zorundalar..İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı..

112'nin elden geçmesi. Eğitimli insanlardan oluşan ve daha kurumsal şekilde çalışması gerekiyor..

Asılsız ihbar yapanlar bir şekilde caydırılmalıdır.Amerika da 911'i bırakın aramayı bir çağrı bile yapsanız o adrese hemen bir ekip arabası geliyor kontrol'e. Asılsız ihbar yapan cep telefonlarıda İmei kodlarından bulunabilir.

7. AYDIN AYTAÇ

AYDIN AYTAÇ Yeni Üye

Seviye:
    kaza 20-04-2009 günü saat 13:40 da tandoğan ordu evinin karşısında oldu.olayla ilgili dilekçe yazacağım.ilginiz ve yaptığınız işe olan saygınızdan dolayı size teşekkür ederim.

d.berkay bunu beğendi.
  8. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben 5000 asılsız çağrı yapılmasının 112'yi bu şekilde bir tavırla olaya basiretsiz bir şekilde yaklaşmasını aklayacak bir tutum oldugunu düsünmüyorum, bunu savunduğumu da hatırlamıyorum eğer cevabınız bana ise.

Gelelim öneri kısmına, evet insanların caydırılması gerekmektedir hemfikiriz. ama gelelim realiteye, tüm acil durum numaralarını aynı çatı altına toplayacak bir telekomunikasyon sistemi için nedenini bilmemekle beraber maalesef yatırım yapılmıyor veya cok yavaş işliyor. bu sebepten dolayı ihbari ayrı ayrı kurumlara vermek zorunda kalıyoruz.

Amerika bakır kablo ile ADSL altyapısı kuramadı, türkler kurdu. işin şakası bir yana esas kısımı atlıyoruz. IQ'larının 50'yi geçmediğini düşündüğüm bu asılsız ihbar sahipleri ortadan kalkmadığı sürece bu saçmalık böyle sürer gider. her zamanki gibi eylem işlendikten sonra düzeltmeye calışıyoruz pisliği, halbuki asılsız ihbarları eğitim seviyesi ile düzeltiriz.

Basit örnek: Deprem. 1999 depreminden sonra 2000'e yakın kurtarma ekibi kuruldu, yeni bir depremden sonra kurtarma yapabilmek için. peki depremin vereceği hasarı minimuma indirmek için insanlara eğitim veren, 1999'dan sonra yapılan yapıların uygunluğunu denetleyen kaç kurum var?

bunlar aynı noktaya cıkar konuları farklı bile olsa....

9. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    konuyla alakasız ama yapı uygunlugunu denetleyen kurumlar yerine üniversitlerin ilgili bölümlerindeki hocalardan zemin etüd raporu hazırlanması sanırım belediyelerce isteniyor olması lazım uygulama yapılmadan önce..ne kadar sağlıklı sonuçlar çıkıyor bilemiyorum..

10. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet konu ile alakasız olmuş siziinki, örnek vermiştim sadece :)