Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

10. sınıf biyolojiden anlıyanlar ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kanber Gülhan tarafından paylaşıldı.

1. Kanber Gülhan

Kanber Gülhan Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yarına ödevim var sınavlar olduğu içinde biolojiyi anlıyamadığım için sizden yardım istiyorum lütfen yardım edermisiniz ??

1-)Net 36 mol su cıkışı ile sonuçlanan o2'li solunumda glikozun aktivasyonu için kaç ATP harcanmıştır?

2-)5 mol glikozun o2'li solunum ile yıkılması sonucu kaç krebs devri reaksiyonu gerçekleşir? (Sanırım 10 yazarken düşündüm )

3-) Krebs devri reaksiyonları sırasında 24 molekül ATP sentezlendiğine göre kaç mol Asetil CoA ve kaç mol glikoz yıkılmıştır?? ets dahilmiş ???

4-)2molekül maltoz o2'li solunumda kullanılıyor. Ancak tepkimeler glikoliz evresinin sonunda durduruluyor.Net ATP kazancı ne olur (ETS dahil)

5-)2 molekül glikoz ile başlayan o2'li solunum tepkimelerinde glikoliz evresinde substrat düzeyinde kaç ATP üretilir?

6-)Bir canlının o2 kullanarak enerji ürettiği olayda başangıç tepkimeleri için 10 ATP tüketiliyor. Kaç mol glikoz hammaddedir ?

7-) Bira mayası fermantasyonu sonucu 10 molekül CO2 açığa cıkıyor. Bu durumda kaç mol glikoz yıkılmış kaç ATP üretilmiştir ?

:cool:o2'li ve o2'siz solunum yapabilen 1 hücre ortamında 4 molekül etilalkol, 28 molekül Co2 üretildiği saptanıyor. Bu hücre toplam kaç glikoz parçalamış ve kaç ATPkazanmıştır ?

9-)2molekül glikozla başlayan o2'li solunumda, oksidatif fosforilasyonla üretilen ATP sayısı hangisidir ?

10-)Bir hücre o2'li solunumda 54 molekül o2 tüketiyor. Bu hücrede solunum reaksiyonlarında kullanılan glikozları aktive etmek için gerekli ATP sayısının, üretilen net ATP sayısına oranı nedir ?

11-)Hidroliji için 179 mol su kullanılan bir polisakkaritin tamamı o2'li solunumda yıkılırsa oksidatif yolla kaç ATP sentezlenir ?

12-)o2'li solunumda substrat düzeyde toplam 42 ATP üretilmiş.Buna göre yıkılan glikoz ve oluşak pirüvikasit sayısı kaç olur ?

13-) o2'siz solunum sırasında 10 molekül fruktoz 1,6 difosfat kullanan bir hücrenin net ATP kazancı kaçtır ?

14-)bir çizgili kas hücresi 57 glikozu o2'siz solunumla, geri kalan glikoz moleküllerini ise o2'li solunumla yıkılmış ve net 380 ATP sentezlenmiştir.Bu kas hücresinin o2'li solunumla yıktığı glikoz molekülü sayısı kaçtır ?

15-)Bir maya hücresi fermantasyon sırasında 2 mol maltoz kullanmıştır. a)Toplam kaç ATP sentezlenir?
    b)Kaç molekül Co2 açığa cıkar ?
    c)Aktivasyon enerjisi için kaç ATP harcanır?

16-)240 karbon atomu taşıyan bir nişaşta molekülü sindirilip o2'li solunumun tepkimelerinde yıkılırsa kaç Co2 oluşur ?

DEVAMI GELECEKTİR PARMAKLARIM AĞRIMAYA BAŞLADI

2. Kanber Gülhan

Kanber Gülhan Aktif Üye

Seviye:
    yokmu yha hiç anlıyan

3. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ders Kitabında yazmıyor mu? Bizim zamanımızda (iki yıl önce) kitapda güzel bilgiler vardı.:unsure:

4. Oğuzcan Gedik

Oğuzcan Gedik Aktif Üye

Seviye:
    kitaplar çok karışık dışardan ek kitap alıp öğrenmek en iyisi

5. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    internette döngüleri bulabilirsin oradan bütün hesaplamaları kolayca da yapabilirsin. Aradan 5 sene geçtiği için bende unuttum. Ama o döngüleri iyi bilmeden işin zor ve her zaman bu konudan sorularla karşılaşırsın haberin olsun.

6. Ali Serdar GÖK

Ali Serdar GÖK Üye

Seviye:
    10. sınıf tm'yim kusura bakma--yaşa bakıpta sınıfta kaldın mı demeyin ingilizce hazırlık okudum;-) iyi pedallar...

7. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Eski zamanlarda öğretmenler vardı,bilmediğimiz ne varsa (konu önemli değil) onlara sorardık. :)

8. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    11. sınıf sayısalım ama 10. sınıfta biyolojisini ciddiye almadım.LYS'de ne yapacağız? :D

9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    sana bir abi tavsiyesi, bunları bu foruma yazana kadar, oturup çalışsan epey bir yol alırsın. sonuçta, üniversite sınavında forumcak yanında olup yardım etmek isteriz ancak, inan o soruları bir kişinin çözmesi forumcak çözmaekten daha az zaman alır.

Çagatay Çimşit bunu beğendi.
  10. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Parmakların ağrıyana kadar foruma yazacağına keşke derste dinleyip kitaplardan araştırsaydın :) İnşallah öğretmenin bisiklet sevmiyordur yoksa yandın dua et okumuyor olsun buraları.

11. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ders derste öğrenilir, olaki öğrenemedim bu ödev öğrenmek için bulunmaz fırsat. belki 1-2 saat fazla zaman harcarsın ama inan geridönüşü o 1-2 saatten kat ve kat fazla olur. çok değil 2-3 sene önce seninle aynı yerde idim, yaşını başını almış bir abi değil senden bir kaç yaş büyük bir kardeşin olarak yazdığımı bil :)

12. Mehmet Akif EROL

Mehmet Akif EROL Üye

Seviye:
    bence bunlar boş işler:p git gez, bak ben tıp okuyorum şimdi gezecek zamanım hiç yok