10 adımda apaçi bisikleti nasıl yapılır?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
15823384_10154895106418104_5884145472066281389_n.jpg
"S.A arakdashlar
Pisiletme yanlamak icm amortismami söktuldün .
Acba orta yaylarda söktulsem basıq yapabilirmim? "

Facebook'da dolaşırken bu tip iletilerle sıklıkla karşılaşıyordum.
Ve merak icinde bu dunyaya ışınlandım bi süre evel.

Sayfalari trolledim, insanların tepkilerini ölçtüm. Şu modifiye dunyası gercekten orta dunya org larinın sirkleri gibi la :D
Screenshot_2017-01-12-14-56-45.png

Screenshot_2017-01-09-08-34-26.png
aviary-image-1483809770474.jpeg

İnanın bana kelimelerimin bu kadar kifayetsiz kalacağını bilsem hic gitmezdim o dunyaya
:D SADVAHA7WHS :D

O dunyada Banular, Berna'lar ,Burçinler, Denizler ve Ada'lar yok. Bol lakaplı ve apaçi saçlı gencler var. Bu dunyada by cHLgIN cHocuk var, TehLİKElee var ne bileyim lan By KHaRZMA falan var :D
aviary-image-1484262156599.jpeg
O dunyada kavuşmak yok itilmek var. O dunyada bırakın acera setleri , tiagra setleri Torney setler bile XTR gibi muamele goruyor , o enteresan gezegende bisikletler sadece zulme ve baskıya direniyor ehehhe.

Screenshot_2017-01-09-03-29-41.png
Bisiklet denen sey tamamen bisiklet olmaktan çıkmış, hani bir italyanın dediği gibi: " Bisiklet asla sadece bisiklet değildir" eee nedir lan o zaman ?
15826755_1171003029676815_8018264974394320368_n.jpg
15941370_228804304243689_4225482144448158006_n.jpg

Cevabı apaçi modifiyelerinde saklı..
İşte yjne beyin nöronlarımda bir uyuşma hali hasıl oldu :(
13652916_148363322263554_2049473567561708900_o.jpg

Düşün hem ; Aile ilgisiz, fakirlik diz boyu, mahallenin kızı avmlerde selfie peşinde.

Nasıl teselli olucak bu gençler dayı sorarım sana ?

Tabi ki hırsını biseylerden çıkaracak :)
15895479_660393500788725_6792426238998375786_o.jpg

Bizim dunyamızda mtb ye düz maşa ve asfalt lastiği takarak bi sekilde bisikletini şehir içi kullanimda biraz olsun rahatlatmak amacıyla yapılan güncellemeler gibi değil bu tasarımlar...
Lan neki bunlar ????¿¿¿§μ§

Ulan dusundum dusundum bu modifiyelerin kullanilacaği bir mezra bile bulamadım kendi dunyamda :)

15780948_669577886536257_7158910411266314224_n.jpg

Hani varsayin ki Allah korusun atom bombası atılmışta hayat felç olmuş gibi düşünün, ve o manzaraya bir de bisiklet ekleyin.

Anca boyle tarif edebilirim,
Gerçekten öyle ehehe.

aviary-image-1484241562392.jpeg

Fakirliği hor görecek bir insan evladı degilim ; Beni bilirsiniz her daim ezilenin, horlananin, itilenin ve ötekileştirilenlerin muhtarı oldum ...

Screenshot_2017-01-08-22-20-39.png

( ulan ben bu gazla bi muhtar adaylığına yada belediye meclis üyeliğine mi soyunsam napsam kafam cok karışık kanks yaaa
:( yok la oda uymaz bana... şimdi fark ettim . Bunun rüşveti var , bütçe açığı var, abidik gubidik festivaller kapsamında populer şarkıcılara fahiş paralar ödeyip bunu çöp vergisi ayağına halktan çıkarnak vs.... Var anam var ; yani gelmez bu iş bana, en iyisi işçiliğime şukredip persembe aksamları Nihat Hatipoğlu' nu izleyeyim keh keh )

15697362_10211274669524662_4287912205043885146_n.jpg

Bisiklet işinde başlangıçta yapılan hatalar bir ömre yayılıyor, bu bir gerçek dayı. Çocuklara alınan cift amortismanlı çelik yığınlarinin verdiği rehavet bir ömür gitmiyor insanın üstünden.

Neyseki ben şanslıyım. Çünkü hafif palazlandığımda , kızlarıda fark etmeye başladığım ergenlik çağımda mahalledeki Semra'ya karizmatik görünmek adına gidip o çift amortismanlı sanayii isi bisikletlerden almadım.

Ilk aldığım bislet düz maşalı , bagajlı 3 vitesli bir şehir bisikleti idi. Zaten ömrümü onunla gecirdiğim mutlu zamanları yeniden aramakla geçirdim ehehe.

aviary-image-1483177239865.jpeg

Yani.neymiş ; "Hayattaki yanlış seçimler sizin ömrünüzü karartacak sonuçlara sebeb olabilir/ "miş"

Kısacası eşinizi, işinizi ve bisikletinizi seçerken acil karar vermeyin ki hayatınız bir " Küçük Emrah " filmine dönmesin. :) ( Little Emrah not happy , Big Emrah zehr schöön wundebaaa hissediyor keh keh )

Sanırım bu modifiyeci gençlik mutsuz ve umutsuz çocuklardan oluşuyor .

Oyle ya insan nasıl zulmeder bir bisiklete boyle kanka ?

Keşke onlarında bizim dunyamizdaki gibi bol paracıkları olsaydıda sora setten 105 e , torneyden alivyoya geçselerdi.
102565 dosyayı görüntüle

Yada 9 kiloluk bir yol bisikletine 9 bin lira harcayarak onu 7.3 kg a indirebilselerdi ..
Ama onlarin dunyasinda malesef paralar ufacık ve aliekspress henuz kesfedilmemis bir kıta adeta.

Onların dünyasında en fazla mahalle bisikletcisinden bir "monster" cikartması alirsin 5 liraya yada bir bayrak yada bazen bir Los encilis plakasi alir takarsin. O yani çeşitlilik sıfıra yakın :(

Attığım trollerde fark ettiğim bir tavırda şoyle idi ; Pahalı makinalara sahip insanlar o tuhaf tasarımlı gariban hurdalarından ölesiye nefret ediyorlardı.

Bunun 2 nedeni olabilir , ya kendininkine o kadar aşık olmuşlardı ki sahip olamayanı horlar hale geliyorlardı ,( bknz şu yazım (link) )

Yada diğer bir kısmıda bununla alay ederek inanilmaz keyif alıyorlardı.

Screenshot_2017-01-11-17-28-30.png
Evet bir çok element duyduk, bir çok elementle billur geçtik fakat orada bir dur dostum .

Evet çocukların yaptıkları inanilmaz absürt seyler fakat bu bize onları aşağılama hakkıni vermez. Burda bir mutabık olalım hele .

Onları bilinçlendirmeyi deneyebiliriz mesela. En azından uğraştıkları şeyin kimseye bir zararı yok. Sadece oyalanıyorlar o kadar.

(Neyse bu konu tartışmaya açık bir konu ben mevzuya gireyim )

10 adımda , eğer çok istersek apaçi bisikletine kavuşabiliriz hatta şirinlerin bAsIq bisikletlerle drift attığı bir festivale bile katılabiliriz belki ama uslu olursak tabi hehe :)

1 = Öncelikle sana her bakımdan uzak bir bayan bulup ona aşık olmalısın bu altın kuraldır. Yani sosyal durumu, kültürü ,eğitimi ve maddi durumu senden uzak olmalı.

Senden o kadar uzak olmalı ki kavuşmanız hatta starbuksta bir filtre kave icmeniz mümkün olmamalı.

Ne alaka dedin haklısın. Bencede saçma ama imkansızlıklar 2 sonuç doğurur.

1.ncisi pratik çözümler bulmaya başlarsın. Ikincisi umutsuzluk öyle bir hal alır ki öfkeni çıkartacak birseyler ararsın ,

o buhrana zerk olduğun anda ilk bisikletin gözüne çarpar.

2= Aşıksın ama fakir degilsin simdi ne olacak ? Ee saçmalamak için garibanık şart degil . biz ne saçmalayan zenginler gördük mirim ehehe.

Ben sana bu aşamada 1000 şarkıdan oluşan karışık ve koyu bir arabesk mp3 cd si tavsiye ederim.

Bunlari arabanda yada bisikletinde dinledikce ruh halin değişecek ve gercekten farkli bir kafa yakalayacaksın , bana güven...

Eee olm unuttun mu 80 darbesinden sonra butun bir toplumu arabesk sarkilarla tamamen uyuşturmadılar mı?

Bana inanmiyorsan babana sorabilirsin. O dönemlerde kendim sevmesemde mutlaka kulağıma bu şarkilar bir gök gürültüsü gibi çarpıyordu

ve o kadar bunalıyordum ki hayattan bir beklentim kalmayacak raddeye gelmiş idim. Kafam sanki patates gibi idi.

3= Sıra geldi bisikletine yapacağın katletme operasyonuna. Bu kısım birazda hayal gücüne bağlı.

Mesela mtb ndeki 1420 gramlık havalı maşayı söküp mahalle tamircisinden ne işe yaradığı pek belli olmayan ve super rijit ama amortismanlı 5 kiloluk bir çatal alabilirsin.

4= Sıra geldi kadro tasarımına : Abi bu durum çok karışık, istersen kadronu komple söküp bir kenara ayır ki sonradan " ben naptım laaaaa , beeeeeenimmmm yüzümdeeeeeeennnnn " diye haykırma kadıköyün ortasinda ahahahaha :D

En güzeli bir tane çift amortismanlı şase bul bir yerden 20 tl ye felan ( evet o dunyada kadroya "ŞASİ" dedikleri gibi aktariciya "MEKANIZMA" , gidona "DIREKSON" , seleye de "SEMER" diyebiliyorlar acımadan hahahaha :D)

Ne diyoduk bi tane şase al 20 liraya.

5= Git hırdavatçıya bi kaç farklı renk sprey boya ve 3 beş adet ciyak renklerden oluşan elektrikçi bantlarından al .

6= Şasini rast gele umarsızca sprey boyaya bele , oyle ki anasını ağlat şasenin yani acımiyacaksın bilader.

Acırsan tam bir apaçi olamazssin :D

7= Simdi elektrikçi bantlari ile şasinin her yerini rast gele şekiller çizerek yer yer "pop art" , yer yer" post modern" bir anlayışla hatta abartarak "Pikasso" emmiye eziyet verecek acımasızlıkta sürrealist belemeler yap :)

8= Herhangi bir kırtasiyeden kolayca bulabileceğin etiketleri rast gele yapıştır gitsin şasene.
Hatta hırsını alamadınsa bir oto aksesuarcıdan " Liselim, Belalım, Berivanım , Zalım Yar " yazan decallerdende alıp yapıştırabilirsin ahahaha bu ne lan bislet değil "halk pazarı" sanki :D

9= Sıra geldi compenentleri belemeye ehehe korkma bu dunyada euro ve dolardan etkilenmek yok . super ekonomik bir gezegen burası...

50 liraya 100 liraya jantından aktarıcısına kadar komple alıp takabilirsin .

Valla lan o kadar rahat yani gerek yok aliexpresse yada avrupa menşeili sitelere.

10. Simdi topladıksa sıra geldi ustune koyacağımız aksesuarlara.

Bu işte kolay abi . Ne bileyim bayrak olur, Los encilis plakası olur. Evde annemizin atacagı tencere tava olur, bahçe ekipmanlarından herhangi bir sey bile olur yani .

Malum ağırlık takıntımız yok bu dunyada. Ben birinde gordum. Adam bisiklet şasesine tırmık, çapa , (?????) , bel , kürek felan kaynattırmıştı.

Koşarak uzaklaştım oradan ; Korku ile panik duyguları komple sardı çunku bedenimi ahahaha :D

Tamamdır bu iş hadi bakalım şimdi dogru berbere gidiyosun. Hatta bayan kuaförü daha uygun sanki bilemedim ehehe.

Saçlarını Meksika Palmiyesi modeii yaptırıp, dogruca sevdiceğine bisikletinin uzerinde ilan-ı aşk yapmaya gidiyorsun.
Hadi kolay gelsin
Keh keh keh

aviary-image-1478977088975.jpeg

Scudo

inziva

Aktif Üye
Tepki
175
İsim
ökkeş
Bisiklet
Trek

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.241
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bravo. Bu mesele üzerine sosyoloji doktorası yapmışsınız gibi yorumlar. Naçizane bir kaç laf etmek isterim, bu tip bisikletler buralarda da çoğalmaya başladı maalesef. Maalesef diyorum, koltuk yüksekliği ile ilgili bilgileri olmadığı açık. Bisiklet kullanırken karşılaştığım zaman: abi bisikletin şöyle, o kasktski kamera mı(kask aynası kullanıyorum) vb. sorular soruyorlar. Nazikçe ve güleryüzle cevap verdikten sonra bu şekilde kullanımın dizlerine zarar vereceğini söylüyorum. Şaşırıyorlar genellikle. Meseleye bu noktadan yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum, naçizane. Saygılarımla. Sağlıcakla kalınız.

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Abi döktürmüşsün yine :) "Yüreğine sağlık" yazayım konu içeriğiyle uyumlu olsun :)

Yalnız bazı tespitlerine hayranım, özellikle;

"O dunyada kavuşmak yok itilmek var. O dunyada bırakın acera setleri , tiagra setleri Torney setler bile XTR gibi muamele goruyor ehehhe."

"En güzeli bir tane çift amortismanlı şase bul bir yerden 20 tl ye felan ( evet o dunyada kadroya "ŞASİ" dedikleri gibi aktariciya "MEKANIZMA" , gidona "DIREKSON" , seleye de "SEMER" diyebiliyorlar acımadan hahahaha :D)"

Aynen bizim burada da böyle :) Semer, mekanizma, direksiyon, şamrel... Tuzla Şifa Mah. mahalle arası bisikletçisinde bahar-yaz aylarında sıklıkla duyabileceğin tanımlamalar :D

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Klavuz bir videoda ekliyim bi sn :D

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

Eto3401

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Ahmet Ertuğrul Y.
Bisiklet
Salcano
Iyi güldüm okurken,elinize sağlık :D
Böyle tipler ne yazıkki her yerde var.Bisikleti basıyorlar,pedal çevirirken ayağın yere falan değiyor.
Örnek videolar :D

BF Okuru

Üye
Tepki
1

yav harbiden maliye bakanı gider ise böyle bu nasıl iştir arkadaş şimdi ,buradan kendimize nasıl dersler çıkaracağız acımı tatlımı bu nasıl bir kültür anlayışı,,,

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe O kültür ve medeniyet seviyesine umarım ulaşabiliriz...
Bu arada sanırım bugun Kabataş-Karaköy arası bisiklet kullanan siz olmalıydınız :) şimdi profilinizden tanıdım sizi. umarım yanılmamısımdır. :) araçla geçerken gördüm.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato Abi geçenlerde Arifin manchestera attığı golü izliyordum nasıl oldu bilmem ben de bunların kanalına girdim, yok böyle bir dünya. Ne aşağı görme ne de alay etme derdindeyim ama adamlar aşmışlar. İşin garibi girdinmi çıkamıyorsunda o video senin bu video benim kayboldum gittim. Sonuç? Sonuç sıfır tabi. Adamlarda şöyle bir yetenek var sen de eminim farketmişindir, videoya öyle bir başlık ve video görseli yapıyorlarki azıcık ilgin varsa bisiklete hop içerdesin. İçeride ne var. Aha böyle bi delik var... (Kemal Sunal'a ve Şener Şen'e sevgiler) delik var gerçekten ama kara delik, başlıkla hiç alakası olmayan videolarla karşılaşıyorsun ve bunu bildiğin halde sıradaki videoyu izlemekten kandeini alıkoyamyorusun. Mesela başlık şöyle " bisikletle 0 çizdik" içine giriyorsun bırak sıfırı C bile yapamamış. Parantez acmış ama kapatamamış bile :D

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Son zamandarda facebook gruplarını çok trollüyoruz Cumhur abi. Sayfadan şutlayacaklar bizi haberin olsun :D :D

BF Okuru

Üye
Tepki
1
raşit dostum valla bu face 'e hiç ısınamadım desem doğru olur ,twitterde yokum wats- up 'tada ,
valla bisiklet forum yetiyor ,2009 senesinde internete girmemim tek nedeni bisiklet forum idi...

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link) elinize sağlık güzel yazı olmuş.Yazıyı okuduktan sonra merak edip bi araştırayım dedim o da ne aman Allah'ım:krktm::krktm::krktm::bsmagryr::bsmagryr: daha ilk videonun başında hemen geri kapattım az daha bisikletten soğuyordum yav:komik::komik:.Birde bisiklete yaptıkları zulüme ''modifiye'' diyorlar ya o beni bitiriyor:koptum:

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.340
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato
Yazı güzel olmuş eline sağlık.
Yanlız bu apaçi kardeşler bisikletçi değil. Bunlar şahin almayı beklerken oyalanan, evrimleşmemiş şahinciler.

:)

Hasan Ç.

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Hasan
Bisiklet
Merida
Sondaki video iyiymiş. Mutlaka izleyin. Ramazan arkadaşımız basık ön amortisörle vlög çekiyor. :koptum:

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Yahu ön amortisörün çalışma mesafesini kısaltarak nasıl bir avantaj sağlanıyor kafam basmıyor ki.Araba mı bu alçaltında yol tutuşu artsın.Aklıma gelen tek neden yaylanmayı azaltıp daha rijit yapmaya çalışmaları.Öyle bir durumda kısaltacağına kaynak yap sabit olsun ön maşan.Makina mühendisiyim ama kafam basmadı arkadaş ya :D

Edit:Aslında düşündüm de çocuğun suçu yok.Birşey görmüş yaptırmak istemiş,yaptırmış da.Bu taktir edilesi bir durum.Çocuk çok düşünmez mantığını.Ben dayıya takılıp yorum yaptım.Dayı diyememiş mi neden diye?Oda inanmış full modifiye olacağına gazlamış durmuş =)Sonuç boşuna zaman ve emek kaybı.Sonuç da kötü.Bisikletin pedalları yere çarpıyor yahu.Kafasını gözünü kıracak takılacak bir yere de.