Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 yıl balkonda duran bisikletime nasıl bakım yapmalıyım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kejrex tarafından paylaşıldı.

1. kejrex

kejrex Aktif Üye

Seviye:
    Sedona 325 bisikletim kışın balkonda durdu. Gözüme paslanma vs bir durum çarpmadı. Bisikletimi eski haline dönmesi için nasıl bir bakım yaptırayım ( uzun yola çıkmayı düşünüyorum) servisine götürüp orada eksiklerini kusursuz halletmelerini istersem daha iyi sonuç alır mıyım? Görmediğim yerler iç kısımlar sizce paslanmışmıdır?

2. kejrex

kejrex Aktif Üye

Seviye:
    Sedona 325 bisikletim kışın balkonda durdu. Gözüme paslanma vs bir durum çarpmadı. Bisikletimi eski haline dönmesi için nasıl bir bakım yaptırayım ( uzun yola çıkmayı düşünüyorum) servisine götürüp orada eksiklerini kusursuz halletmelerini istersem daha iyi sonuç alır mıyım? Görmediğim yerler iç kısımlar sizce paslanmışmıdır?

3. sebahattin atalay

sebahattin atalay Üye

Adı:
    Sebahattin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Su gören bir alan ise gözle görülen yerlerin haricinde göbeklere ve furç lara bakım yapılıp temizlenip tekrar gres lenmeli . Uzun yol yapacaksanız bunların kontrolü zincir kontrolü fren vites kontrolü ve bunlara müteakip yıpranan eskiyen parçaların değişimi kolay gelsin :)

4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Elinizden gelmiyorsa en garanti götürün iyi bir usta yada servise 10 numara yapsın yatan Aslanı . Bir dahada yatirmayin alüminyum olsada işleyen demir pas tutmaz misali

5. kejrex

kejrex Aktif Üye

Seviye:
    @sebahattin atalay @soneryen Bisikletimin gözle görülür hiç pas durumu yok . Balkonun köşesinde durdu çok fazla yağmur suyuna maruz kalmadı hata hiç kalmadı diyebilirim sadece taşınırken oluşmuş küçük bir çizikte çok yakından baknca içinde çok hafif bir pas görünüyor ama ben temizliğe görüntüye çok önem veririm bisiklete zarar vermeden orayı halledebilmem mümkün mü ? Bugün servisine götürmedim ama bir ustaya götürdüm . İyi bir yere benziyordu bisikletimi yatırmak yerine özel bir parçayla havada tuttu böyle şeylere çok önem veririm :) Jantı hafif yamulmuş dedi gösterdi ondan sonra onu düzeltti , direksiyon hafif yamulmuş dedi onu düzeltti , zincirin yağı iyi dedi vitesleri değiştirdi bir sorun yok dedi vs derken başka birşey yapmak gerekmedi 5 liraya halledildi . Onun dışında bisiklette Büyük 2'den 1'e geçerken biraz zorlandığını hissediyor gibiyim bazen geç atlıyor özellikle yokuşta pedale basmak zorundayken .Bu sorun benden mi kaynaklı yoksa yokuş yukarı sert bir şekilde pedale basarken vites küçültmek doğru değil de yokuşu gördüğünde küçültmek mi lazım ?

6. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yağlama işlemlerinde fren telleri ve vites tellerini de yağla. Minik bir şırınga ile tellerin geçtiği siyah borularn içine sıkmaya çalış ve aynı zamanda vites ve frenleri hareket ettir.
    Bu aksamlar zamanla paslanıp zor hareket ediyor.

soneryen bunu beğendi.
  7. kejrex

kejrex Aktif Üye

Seviye:
    her bir kısmına sıkmam gerekecek o zaman teşekkür ederim

8. sebahattin atalay

sebahattin atalay Üye

Adı:
    Sebahattin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Profesyonel birinin bakması iyi olmuş.Aynakol tarafı vites düşürürken üzerinde yük varken vites düşmeye biliyor.Onuda bisikleti sürdükçe alışıyorsunuz.

9. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Forumdan bi arkadas vites bakimi ince ayariyla ilgili bir video hazirlamisti. İki teker bir adam diye YouTube'dan aratirsan sanırım kendin de çözebilirsin problemi