1. vites

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
Merhaba arkadaşlar,

Önceden kullandığım bisiklette (trek 7.1) birinci vites çok hafifti,
arkadaki en büyük dişli baya büyüktü yani,
orantılı gitmiyordu dişliler.

fakat yeni aldığım yol bisikletinde 1. vites ağır ve bazı yokuşları çıkarken %15 eğimin üzerinde çok zorlanıyorum.
bacaklarım şişsin de istemediğimden merak ettiğim şu,

arkadaki en büyük dişli çıkarılıp yerine daha büyük bir dişli taktırmam mümkün müdür?
mevcut vites sisteminde bir sorun yaşatır mı eğer böyle birşey mümkünse..

şimdiden çok teşekkürler..

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Genelde Bisikletçiler, bacaklarının şişmesini severler, like me :D ;)

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
yol bisikletçileri?? gerçi kendime de yol bisikletçisi olucam demiş olmıyım çok iddialı ama ben daha çok ince uzun kaslarım olsun istiyorum :D

Tepki
24
İnce ve uzun kasların olmasını istersen kası uzatmaya yönelik germeler yapman senin için faydalı olabilir. sonuçta çoğu kimse farkında olmadan kas gelişimine önem verirken kas kısalıklarına dikkat etmez bacaklarda özellikle arka kompartman kaslarından hamstring ve Qadriceps kasları kısa olan arkadaşlar ayaktayken parmak uçlarına değmekte zorlanıcaktır. bir deneyin bakalım durum ne alemde.

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
germe hareketleri yapıyorum,
bir yıl kadar fitness a gittiğim için biraz bilgim var hareketler vs konusunda,
ama yine de kas gelişimi çok basit bir zemin üzerine kurulu,
az ağırlık çok tekrar
çok ağırlık az tekrar

yüksek kadans yani,
sürekli olarak yüksek kadansı korumak lazım diye düşünüyorum uzun ince kaslar için tabi bunun yanında germe hareketleri de lazım..
yokuş çıkarken yüksek kadansı korumak için de hafif bir 1. vites gerekiyor.

aslında kası da geçtim, öyle rampalar var ki gerçekten basamıyorum artık :D %25 eğim filandır heralde.. durduğumda kalkamıyorum üzellikle.. bunun için istiyorum biraz da.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Olay başka yere gitmiş asıl meseleye döneyim arkada en büyük diş sayını tazsaydın daha hoş olurdu ama yazmamışsın.Bneim bildiğim yol rublelerinde en büyük dişli 25 yada 27 li ruble kullanılıyor eğer bu sayılar işini görüyorsa aktarıcın da destekliyorsa(uzun bacak kısa bacak desteklediği diş sayısı değişir dikkat etmen gerekir) başka şey değiştirmeden sadece rubleni değiştirerek sorununa çare olursun.Yol bisikletine geçenler için ön tarafa artık 3 lü aynakolda çıkarttılar oda başka bir çözüm yolu senin için.

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Ferhat abi ruble diş sayısına ek olarakta aynakol yaprağındaki dişlilerde farklı..Fx'de tourney aynakol var sanırım..22-32-42 diye gitmesi lazım..Yol bisikletinde 2.li aynakolda ufak yaprağın diş sayısı min 34 oluyor...Aynakoldada diş farkı var yani..Bende yol bisikletine ilk geçtiğim zamanlar ruble-aynakol farklılıkları yüzünden alışamamıştım..Ağır ve yorucu geliyordu..Zamanla alıştım..23-11 rubleyi 21-11 yapmayı bile düşüyorum :D Ruble kalsın bence bozma , zorlamıyacak tatlı rampalarda antreman yap alışırsın ..

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
konu gerçekten de gitmişti başka yerlere toparladığınız için teşekkürler =)

aslında ben rubleyi değiştirmek değil de, en büyük dişliyi çıkarıp onun yerine daha büyüğünü takabilir miyim demiştim, yani ruble bi bütün müdür yoksa dişliler birbirinden ayrılabilir mi ayrı olarak satılır mı dişliler tek tek..

ama sanırım vazgeçeceğim,
alışmak daha mantıklı,
yarın bir gün başka bi bisiklet aldığımda da aynı değişikliği ona yapmak gerek vs.. biraz antreman ile çözülebilir..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Soner teşekkürler.ben Mtb den yola 2 ay önce geçtiğimde hiç zorlanmadım. direk uçuşa geçtim anormallik bende demek ki :) mtb ile 12-14 km hızla cıktıgım rampaları dırek 20 km nın üstünde çıktım ilk bindiğim gün :) ha şu gıcık yanı var yol bisikletinin rampalarda grup ile giderken diğer arkadaşlarım mtb olduğu için yol bisikletiyle yavaş çıkılmıyor mecburen kopmak zorunda kalıyorum gruptan :) mtb de en buyuk dişliye alıp bazen muhabbet ederek rampa tırmanırdık şimdi muhabbet şansı yok mecbur asılıyoruz pedala:) Burak sende çok kafayı takma havalar ısınıyor en fazla 1 ay sonra en buyuk dişliyi kullanmayacaksın bile.