Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Temmuz - 8 Temmuz <<>> İzmir --> Fethiye

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hüseyin GÜNEŞ tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin GÜNEŞ

Hüseyin GÜNEŞ Yeni Üye

Seviye:
    Biz Ersan ve Hüseyin Esenler Menderes İÖO'dan iki öğretmen böyle bir gezi yapmaya yaza doğru karar vermiştik. Tatilin ilk günü tura çıktık ve başarıyla tamamladık. (Allah'a şükür bir teker bile patlatmadık :D ) Biraz maceralı da olsun diye hiçbir kalacağımız yer belli değildi. Elimize kamp yerlerinin yazılı olduğu bir rehber aldık ama hiçbirine bakmadık. Gezi yorucu fakat gerçekten çok güzeldi...:in:

Bisikletlerimiz Salcano City Sport'tu. Diğer teknik detayları da istenirse yazabilirim.

31 Haziran - 1 Temmuz --> İstanbul - İzmir Otobüsle
    1 Temmuz --> İzmir Otogar - İzmir Doğanbey (70 km civarı)
    2 Temmuz --> Kuşadası ()
    3 Temmuz --> Söke (20km)
    4 Temmuz --> Didim - Akbük Koyu - Kazıklı Koyu ()
    5 Temmuz --> Bodrum (100 km civarı)
    6 Temmuz --> Feribotla Datça - Marmaris (100 km civarı)
    7 Temmuz --> Marmariste Keyif ve Dinlenme (100 km civarı)
    8 Temmuz --> Fethiye (130 km)

Azami Hız : 72km
    Azami Yol : 130 km (Marmaris - Fethiye)
    Azama sürüş süresi : 9 saat civarı (Marmaris - Fethiye)
    Ayrıca iyi olmasada birde günlük tuttum. Umarım bu güzergahı kullanacaklara azda olsa biraz fikir verebilir.

(Son olarak bu tur için arka bagajlarımızı takmak için o kadar yorulan Bakırköy Delta bisikletten Gürkan'a çok teşekkürler...)

30.06.2009 Salı akşamı saat 10:00 da otobüsle İstanbul otogarından İzmir’e doğru yola çıktık. Sabah saat 8:45 civarı İzmir otogarındaydık. İndiğimizde hemen bisikletlere bagajları yükleyip yola koyulduk. Amacımız Konak meydana gitmekti. Görevlinin tarif etiği yolu bulamayıp tam otoyola girecekken polisin bisikletliler kenara çık anonsuyla kenara çektik. Polis b ize otoyola girmeden nasıl gideceğimiz tarif etti. Fazladan birkaç kişiye daha sorarak Alsancak sahiline indik. Sahile geldiğimiz gibi Bisiklet forum üyelerinden Şenol ile karşılaştık. Biraz muhabbetten sonra Konak meydana doğru yola çıktık. Konak meydana vardığımızda kısa bir kahvaltı yapıp sahilden Seferihisar’a doğru yola çıktık. Sahil yolu boyunca karşıdan esen rüzgâr bizi biraz zorladı. Güzelbahçe’den sonra Seferihisar yoluna girdiğimizde güneş sıcaklığını iyice hissettirmeye başladı. Bu bölgede rüzgâr ardımızdan estiği için çok rahat yol aldık. Yol üzerindeki bir çay bahçesinde biraz dinlendikten sonra 1:15gibi Seferihisar’a vardık. Merkezdeki bir çay bahçesinde biraz dinlendikten sonra haritaya bakarak yola devam etmeye karar verdik. Aslında ilk hedefimiz Seferihisar’dı. Buraya kadar 60km yol gittik henüz bir yorgunluk hissetmiyorduk. Kiraz alarak yola tekrar koyulduk. Yolun bu kısmına kadar neredeyse hep düz olan yol burada keyfimizi kaçırmaya ve gerçek yüzünü göstermeye başladı. Doğanbey Payamlı’ daki kamp kurduğumuz yere kadar tam 21 km sürekli olarak iniş çıkış vardı. Kamp yaptığımız yere 5-6 km mesafedeki 3 km lik çıkış bizi iyice yordu, ancak bu bölümden sonraki 2 km lik iniş mükemmeldi. Her taraf çam ağaçları ortada yol… Kamp yaptığımız yer Payamlı beldesini biraz geçtikten sonra hemen sahilide belediyenin kamp alanıydı. Çadırları kurduktan sonra soluğu denizde aldık. Denizde yarım saatlik bir keyiften sonra bir balık ızgara keyfi yaptık. Kamp alanının biraz ilersinde biraz önce tutulan balıkların ızgara yapılması ayrı bir keyifti. Balık keyfinden sonra sahilde biraz dolaşıp günü bitirdik.

İstanbul Otogar

İzmir Otogar

Bisiklet Forumdan Şenol - Alsancak

Meydan

Seferihisar

İlk Kamp Yeri ve Çadırlar

-----------------------------------------------
    2. Gün (Günlükleri kağıda yazdığım için bilgisayara aktardıkça burayada ekleyeceğim.)

2. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Bizim turumuzun aynısı gibi:)

Böyle bir fikriniz olduğunu bilseydik, 4 kişi yola çıkardık.

Ayrıca ben de öğretmenim, zümre yapardık hem:)

3. Hüseyin GÜNEŞ

Hüseyin GÜNEŞ Yeni Üye

Seviye:
    gerçekten güzel olurmuş. seneyede karadeniz düşünüyoruz bakalım kısmet belki karadenize...

4. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Harika bir gezi olduğuna eminim,macera tutkunuzda cabası,paylaşımınız için teşekkürler.

5. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    güzel bir gezi, devamını bekliyoruz...

6. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    çadır olayı harika birşey yaa bi turda önce bisiklet sonra çadır varsa tur harika demektir(= güzel tur olmuş tebrikler...

7. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tam tatile yakışır bir gezi olmuş. Emeğinize, yüreğinize, ayaklarınıza vs. sağlık. Ama forumda belirtseydiniz katılan veya geçtiğiniz yerlerde refakat etmek isteyen arkadaşlar çok olurdu. Bunu kabul etmeyiz, bir dahaki sefere haberimiz olsun :)

8. Hüseyin GÜNEŞ

Hüseyin GÜNEŞ Yeni Üye

Seviye:
    2. GÜN

Sabah 8 de uyandık. Duş, ortalığı toplama bagaj yükleme derken 9’da ancak yola çıkabildik. 10 km civarı düz bir yolda gittikten sonra Gümüldür’de sabah kahvaltısı yaptık. 2-3 km daha yol aldıktan sonra baktık deniz güzel kendimizi denize attık. Yarım saatte orda oyalandıktan sonra Kuşadası’na doğru tekrar yola çıktık. Daha önce kampta sorduğumuzda bu yolun Kuşadası’na kadar düz olduğunu söylemişlerdi. Sanırım giden arkadaşlar uçak yada helikopter kullanmış :) . Kısa bir düzlükten sonra dağ yamacından yola devam etmeye başladık. Yaklaşık olarak 15 km indik çıktık. Saatte tam öğlen vakti olduğundan dilimizde ağzımızda inip çıkmaya başladı. Yanında birde güneşte kaynayan su ile yolculuk iyice keyiflendi… Yol üzerinde Menderes’e doğru olan sapakta bir şeyler almak için durduk. Burada arkadaş kaskını yorgunluktan yere bıraktı. Tam o sırada ters yönde geri geri gelen araba arkadaşın kaskının üzerinden bir güzel geçti :) . Açıkçası kask biraz yamuldu ama parçalanmadı. İniş çıkış bittikten sonra bir düzlüğe geldik ancak hiçbir şey değişmedi. Yol asfalt olmasına rağmen hem çok bozuk hem de karşıdan rüzgâr esiyordu. Kuşadası’na 15 km kala yol kenarında ufak bir köylü gözlemecisine uğradık. Hayatımda yediğim en bol malzemeli en güzel gözleme buydu diyebilirim. Yolculuğun geri kalanında da bol bol gözleme yedik ama böylesi denk gelmedi. Ayrıca yanında bahçesinde yetiştirdiği domateslerden falanda getirdi gözlemeci ninemiz :) . 2 civarı ordan ayrılarak tekrar yola çıktık ancak hala rüzgâr çok etkiliydi. Yol bazen inişli çıkışlı bazen düzdü ama rüzgardan dolayı bisiklet sürmek çok yorucuydu. 3:30 civarı Kuşadası’na vardık. Burada bizi tatil yapmakta olan öğretmen arkadaşımız karşıladı. Geceyi onların kaldığı apartta geçirdik.
    Bugün öğrendiğimiz en önemli şey yol tarif edenlere güvenmemek gerektiğiydi.

Fırat misafirperverliğin için çok teşekkürler

------------------------------------------------------------------

3. GÜN
    Bugün Cuma olması dolayısıyla sürüşe saat 2:30 da yola çıktık. Doğru düzgün bir tornavida olmadığı için orta vitesimi ayarlarken birde bozdum. Bugün sürüş yaptığımız 22 km yi sürekli olarak orta 2 de gitmek zorunda kaldım. Yokuşlarda gerçekten çok yorucu oldu. Geceyi Söke’de geçirmeye karar verdiğimiz için bugün fazla acele etmedik. Söke’nin bulunduğu düzlüğe gelmek için çok uzun bir yokuş çıktık bugün. Yokuş gerçekten dikti. Yolda tam tepeye çıkınca orda ki köylülerin satış yaptığı ufak bir yerden karpuz alarak güzel bir yemek yedik. (Kuşadası’ndan da peynir ekmek almıştık :) ) . Bu yokuştan aşağı iniş uzun ve çok hızlıydı. Burada yolculuk boyunca gördüğüm azami hızı 72km/s yi gördüm. Söke’ye geldiğimizde öğretmen arkadaşımın eski öğretmen arkadaşlarından birinin daha önce görev yaptığı bir yurtta kaldık.

9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Muhteşem bir tur olmuş, devam eden günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık...

Gözlemenin tadını tahmin edebiliyorum. Tamamen doğal ve muhteşem lezzetli... :)

Sevgiler...

10. Hüseyin GÜNEŞ

Hüseyin GÜNEŞ Yeni Üye

Seviye:
    4. GÜN

Sabah saat 8:30 gibi uyanıp 8:45te yola çıktık. Yol Didim-Bodrum yol ayrımına kadar hem düz hemde rüzgâr ardımızdan esiyordu. Saat 10:20 gibi yol ayrımında güzel bir Yörük çadırında gözleme yedik. 11:15 gibi tekrar yola çıktık. Yolda biraz ilerledikten sonra ilk defa enerji içeceği denemeye karar verip birer tane aldık. Didim’e kadar yaklaşık 30 km kadar daha yol gittik. Buralardaki bazı koylarda ilginç bir durum söz konusuydu. Bazı yerlerde deniz onlarca metre diz seviyesinde kalıyordu. Fotoğraflardan durum daha güzel anlaşılıyor. Didim’e 1 civarı ulaştık. Biraz dinlendikten sonra bir şeyler yiyip tekrar yola koyulduk. Yemek yediğimiz yerde ilginç bir olayda yaşandı. Garsonun biri köpek savarımızı denemek için köpek aramaya gitti :D . (Bu yolculukta gördük ki köpek savarlar gerçekten işe yarıyor). Didim’den sonra Akbük koyuna kadar pedal çevirdik. Yol hafif inişli çıkışlıydı ama rüzgâr çok sert bir şekilde ardımızdan esiyordu. Bisiklet sürerken gerçekten geriden esen sert bir rüzgâr büyük bir keyif. Akbük koyunda biraz denize girdikten sonra tekrar yola koyulduk. Yolda geceyi geçirmek için Kazıklı koyunda kalmaya karar verdik. Yol çam ormanlarının arasında dağdan tepeden ilerliyordu. Akbük koyunu ardımızda bıraktıktan sonra artık denizden içerilere doğru devam etmeye başladık. Günün sonunda doğru iyice yorulmuştuk. Ayrıca yolculuğun sonuna kadar devam eden sol dizimdeki kötü bir sakatlıkta burada kendini hissettirmeye başladı. Kazıklı köyüne 10-12 km mesafedeki Boğazköy’de durup biraz dinlendik. Açıkçası buralarda farklı bir yola mı saptık acaba, yoksa yolu mu kaybettik diye düşünmeye de başladık. Ancak köylüler bize doğru yolda olduğumuz ve yolun geri kalanını tarif ettiler. Akşam 7 gibi Kazıklı köyünün kenarına zeytin ağaçlarının arasından geçerek geldik. Yol doğa olarak müthiş güzeldi ama çok bozuktu. Sıradan köy yollarındandı. İnce tekerlekli bir yol bisikletiyle bu yollarda gitmek pek akıllıca değildi ama geceyi geçirmek için biryer bulmaya fazla vaktimiz yoktu. Kazıklı koyunda da bizi nelerin beklediğini bilmiyorduk. Kazıklı köyünün girişinden dönerek Kazıklı koyuna doğru çam ormanlarının arasından asfalt ve düzgün bir yoldan ilerledik. Yolun sonuna doğru asfalt bitti ve toprak yola girdik. Buraya kadar bugün yaklaşık 100km yol gitmiştik. Koyda toprak yolda ilerleyerek geceyi geçirmeye uygun bir yer aradık. Allah’tan sanırım başka bir şey istesek olacakmış. İstediğimizden hatta hayal ettiğimizden daha güzel bir yer bulduk diyebilirim. Terk edilmiş denize sıfır terası olan bir balıkçı kulübesi bulduk. Gerçekten müthiş bir yerdi. Burada kalmaya karar verip biraz önce gördüğümüz bir restorana gittik. Birer çupra yedikten sonra gece karanlığını bozan dolunayda ormanın içindeki toprak yoldan ilerleyerek kulübeye vardık. (Restorandakilerin buralara domuzlar geliyor bazen demeleri de bizi biraz korkuttu açıkçası :) ). 11:30 gibi yattık ama gece 4 e kadar uyuyamadık. Ancak dolunayda dalga sesini dinleyerek karşımızdaki müthiş koyu izlemek büyük keyifti. (Açıkçası bisiklet tutkusu olmasa tatilin geri kalanını burada geçirmek sanırım müthiş olurdu.) Bu güzergâhtan bisiklet turu yapanlara kesinlikle burayı tavsiye ediyorum. Kazıklı koyuna gidin ve 2 tane yol ayrımı var ikisinde de sola dönüp sahilden dağın eteğinden ilerleyin ve mutlaka geceyi burada geçirin…

11. ersan karataş

ersan karataş Yeni Üye

selam hüseyin kardeş
    günlükleri okuyunca turdaki sanki ben değilmişim gibi gelidi.
    arkadaşım sağol eline sağlık günlükler için.
    seneye turda yine birlikte olmak dileğiyle teşekkürler....

Hüseyin GÜNEŞ bunu beğendi.
  12. yasinymn

yasinymn Bisikletkolik

Seviye:
    Şahane ayakllarınıza yüreğinize sağlık

13. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bir tur olmuş bir gün bende oralarda tur yapmak istiyorum hele şu karadenizi yapayım

14. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Anlatımız da görüntüler de çok güzel:)
    Paylaştığınız için teşekkürler...

15. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten güzel bir tur olmuş... Özellikle Kazıklı Koyu'ndaki kamp ve açıkhavada uyuma fikri harika... Bu yaz Çeşme'den Seferihisar'a, ardından sizin takip ettiğiniz rota ile Didim'e gitmek benim programımda da var. Umarım gerçekleştirebilirim... Ama sizin notlarınızı okuyunca; bu yolu sabah ne kadar erken yola çıksam da, bir günde katetmemin mümkün olamayacağını anlamış oldum... Paylaşımlarınız ve özellikle yol bilgileri için teşekkür ediyorum... Yazının devamını merakla bekliyorum...

ersan karataş bunu beğendi.
  16. ersan karataş

ersan karataş Yeni Üye

çeşme seferhisar yolu gayet düz ve yormuyor. çetin yollar ordan sonra başlıyor. gezimizde herşey plansızdı ama size önerim bizimyaptığımız gibi payamlıda kamp yapabilirsiniz.
    Size şunu söyleyebilirim Ege yolları çok zorlu.. Biz bu kadar beklemiyorduk açıkçası.

17. Hüseyin GÜNEŞ

Hüseyin GÜNEŞ Yeni Üye

Seviye:
    sizde yapacağınız karadeniz turundan bahsederseniz sevinirim. kısmetse bizimde şimdiki hedefimiz karadeniz...

18. Kromozom

Kromozom Yeni Üye

Seviye:
    Ya ne zevkli olmuştur kim bilir geceleri kalmak falan xD

19. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    hhaha :D koptum gülmekten ya.''yetti gari''apartmanı :D:D:D...süper bi tur olmuş ayağınıza sağlık.

20. Erhan22

Erhan22 Aktif Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık.Benzer rotayı kullanıp Bodruma gitmeyi planlıyoruz yaz sonunda.Umarım sizin gibi keyifli bir tur gerçekleştiririz.
    Tekrar Tebrikler her ikinizede.......