Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Nisan şakasının ortaya çıkışı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında kurmedia tarafından paylaşıldı.

1. kurmedia

kurmedia Aktif Üye

Seviye:
    1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı

2. Semih ekizceli

Semih ekizceli Kıdemli Üye

Seviye:
    ilginç hiç düşünüpte araştırmadım güzel paylaşım :in:

kurmedia bunu beğendi.
  3. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    bende var,telefonda bir txd dosyası ismide LÜZUMSUZ BİLGİLER:Daslında hepsi lüzumlu bence belki 1000'den fazla böyle yazı var,neler neler.yarısından çoğunu okudum gerçekten çok değişik şeyler.örnek vereyim,şemsiyenin bulunması:D,bazı ülkelerde trafiğin bize göre ters olması gibi :D

kurmedia bunu beğendi.
  4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Kaynak nedir ancak benim bildiğim ve Hindistanlı, halen yaşayan bir tarihçiden teyid ettiğim. İslam tarihi kitabından da bir kısmının kaynağını bulduğum konu şu:

Endülüs emevilerinin son kalesi zamanın Hristiyan kralı tarafından kuşatılır. uzun süren kuşatma sonucunda 31 Mart gecesi kral bir elinde İncil, bir elinde Kur'an ile müslüman yöneticilere gelerek "Şu iki Kitap üzerine yemin ederim ki kaleyi teslim ederseniz bu gece hiç kimseye zarar gelmeyecek ve hür bir şekilde Afrika'ya gönderileceksiniz" diye söz verir.

Kralın samimiyetine güvenen müslümanlar kal kapılarını açarlar ve teslim olurlar. 1 Nisan sabahı Kral tüm esirlerin öldürülmesi için emir verir. Müslümanlar kralın sözlerini hatırlattıklarında ise Kral "Ben size dün gece için söz vermiştim, bugün için size bir sözüm yok" cevabını vererek Endülüs'te kalan son müslümanları şehit eder...

İşte o gün bugündür 1 Nisan hile günü olarak kutlanmaktadır...

SerdarAktas90 bunu beğendi.