Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Mayıs Kurtdoğmuş-Bıçkıdere Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sabah 7.15te Bilo ile sözleştiğimiz yerde buluşmak için kaynarcaya gittim. 30 dakikaya ordaydım. 8.15te bilo geldi, 8.30 aydıntepe istasyonu ve 8.40da kerem geldi. 3müz 8.45 de yola çıktık. Henüz ilk bir kaç rampayı tırmanmıştık ki Keremin ön lastiği patladı. Durduk ve onu değiştirmeye başladık. Bu sırada benim lastiğinde havasının indiğini farkettim ama çok yavaş iniyordu ve beni buluşma noktamıza kadar götürür diye düşünüyordum. 9.15te tekrar hareket ettik ve 10 dakikalık gecikme ile 9.40da buluşma yerindeydik. Ben hemen yandaki benziliğe gidip lastiğe hava bastım. Akabinde devam ettik. 5-10 dakikaya tepeörene varmıştık. Ordaki bakkaldan alışverişimizi yaptıktan sonra, kurtdoğmuş istikametine devam ettik. Ancak bu yolun daha başında benim lastik artık iflas etti. Durduk ve lastiği değiştirmeye başladık.

Tepeören-kurtdoğmuş yolu

Lastik tamiri

Yedek lastiği taktıktan sonra devam ettik. Bu yolun bir bölümü ormanın içinden gidiyor ve yol mıcırlı, çok sarsılarak gidiyorsunuz. Bu yolun sonunda zaten ömerli göletinin kenarına ve kurtdoğmuşa varıyorsunuz. 1 saat gibi kısa bir sürede kurtdoğmuşa gelmiştik.

Burdan offroad yola girip bıçkıdereye gitcektik ki bir de baktık keremin bu sefer de arka lastiği patlamış. Onu tamir etmeye başladık, bu sırada enterasan bir şey farkettik, keremin 4 jant teli kırılmıştı. Geldiğimiz mıcırlı yoldan olduğuna karar verdik çünkü yolun başında böyle bir sorun yoktu. Kerem pazar günü yarışa katılacağından ve bisikleti o şekilde önümüzdeki bozuk yolu çıkarmayacağından geri dönmeye karar verdi.

Turun ikinci o günün üçüncü hatta keremin bir de evde patlamış kerem için dördüncü lastik tamiri

Burdaki kırık jant telini bulana, 1 litre kaynak suyu veriyoruz (ipucu diskin yakınlarına bakın)

Böylece burdan sonra 4 kişi yola devam ettik. Yolun bir yerinde dik ve virajlı bir iniş vardı, orda kısa bir mola verdik, kudret abi devam etti, ondan sonra üçümüz arka arkaya çıktık yola. Yol çok bozuk olduğu için tekerlerden sürekli sağa sola taşlar fırlıyor o yüzden inişlerde iki kişi arasında 30-40 metre boşluk bırakmaya çalışıyoruz. Rampada zaten hep beraber çıkıyoruz. Biz bu inişin hemen akabindeki rampayı çıkmaya başladık uğurla, arkamıza bakınca bilonun biraz geride kaldığın gördük, tempo düşürdük, o da bastı yetişti bize. O dik ve virajlı inişte düşmüş ondan geride kalmış. Tırmanmakta oldğumz rampa bitince durduk tabi hemen. Biraz dinlendik, kaza sonrası konuşmaları falan. Bilonun iyi olduğuna emin olduktan sonra devam ettik yola.

Yolda sık sık tabelalar ve anlam vermediğimiz şeritler görüyorduk, yanımızdan arada bi bir çeşit görevli arabaları geçiyordu. Nedir bunlar ne değildir derken bir tane görevli arabası tam bizim mola verdiğimiz rampanın tepesinde durdu. Hemen gittik tabi. Meğerse bizim gittiğimiz, antreman amaçlı kullandığımız bu yolda cumartesi ve pazar istanbul rallisi ( http://www.istanbulrally.org/ ) varmış. Yolda düzenlemeler yapıyorlarmış. Yani anlayacağınız bizim bisikletle taşların üstünden seke seke gittiğimi yol ralli yolu imiş. Zaten yol tam rallilik, virajlı falan. Diğer ralli yollarının bir haritasını (daha sonra keşfetmek için) bu arkadaştan temin ettikten sonra devam ettik.

8-9 km sonra su için mola vereceğimiz, bıçkıdere yol ayrımına geldik. Burda kudret abi bizden ayrıldı ve tek başına yola devam etti. Biz de biraz daha dinlendikten sonra yola çıktık. 2 saat sonra zorlu bıçkıdere rampalarını aşarak bıçkıdereye vardık. Burda yine bizi çok iyi karşıladılar. Çaylar ısmarlandı, yanımızda getirdiğimiz yemekleri yedik, sohbet falan derken 1 saate yakın dinlendik.

Köyden köye gezen gezici bisiklet tamircisi, hırdavatçı...vs

Dönüş yolu için biraz yorgunluk biraz da ralli için o yolda trafiğin yoğun olmasından kaynaklı kurtdoğmuş yolunu tercih etmedik, klasil göçbeyli-istanbulpark-tepeören-orhanlı dönüş yolumuzu kullanmaya karar verdik. Bıçkıdereden sonraki ilk rampayı(aynı zamanda en uzun rampa) tek solukta çıktık ve tepesinde güzel bir mola daha verdik.

Sonrasında göçbeyliye vardık ve göçbeyliden 5 km sonra bir çeşme başında son molamızı verdik. Bu molada çimlere yatarak uzun uzun dinlendik.

Sabahtan beri tepemizde parlayan güneşin önünü yağmur bulutları kapatmıştı. Yolda bir bir çıkarttığımız şeyleri tekrar giydik ve devam ettik. Bu sırada saat 17.00 idi. Yarım saat sonra yağmur hafiften başladı, biz de F1 pistinin oraya varmıştık. Burda Uğur yağmur yağmadan evine gitmek istediği için bizden ayrıldı. 2 kişi yolun geri kalanına devam ettik. Pist için yapılan otopark alanlarında model uçak uçuran arkadaşların yanında biraz takılalım dedik bilo ile zaten bol bol vaktimiz vardı . Onlar bizi tanıdı zaten. Bir kaç tur önce yine izlemiştik onları. Bu sırada yağmur şiddetini artırınca yola devam edelim dedik. Ben çöp poşetinden yaptığım yağmurluğu, bilo da yağmurluğunu giyince başladık yola. Ama yağmurdan kaçamadık, zaten kaçmak gibi bir amacımız yoktu. Bahar yağmurunda sürmekten keyif alıyorum ben o yüzden hızlı olmayan orta bir tempo ile yola devam ettik. Ancak Tepeörene doğru iyice fırtınaya dönme sinyalleri verince bastık pedala. Ben 18.30da odamdaydım. Fırtınanın çok azını yedim. Bilo tam fırtına çıktığında yoldaymış. Sonuç olarak ikimizde eve sucuk gibi ıslak ama mutlu bir şekilde döndük.

Ben toplamda 104.54 km yol, 5 saat 40 dakika bisiklet sürüş süresi, 18.40 km/h ortalama hız yaptım.
    Yükseklik grafiği (tuzla-orhanlı-tepeören-kurtdoğmuş-bıçkıdere-göçbeyli-tepeören-orhanlı-tuzla)

harita
    http://www.mapmyride.com/route/tr/istanbul/361124121021584421

2. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    :in: güzel gezmişiniz neşeniz bozulmasın hiç bir zaman!:in:

globaldriver ve marule bunu beğendi.
  3. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık kıskandım valla :), kaza geçiren arkadaşada geçmiş olsun, resimler içinde saolun

globaldriver ve marule bunu beğendi.
  4. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok sağolun, bir gün beraber pedallarız inşallah.

5. tolga koc

tolga koc Kıdemli Üye

Seviye:
    fotoğraflar oldukça güzel bu parkuru çok merak ediyorum birgün birlikte pedallamak üzere

marule ve globaldriver bunu beğendi.
  6. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tabiki Tolga arkadaşım neden olmasın, zaten Mert rallicilerden yeni güzerahlar öğrendi:D Hiç bilmediğimiz bir yolu keşfetmek daha zevkli oluyor. Zaten o taraflara doğru yaz boyu turlar düzenleriz. O zaman sende aramıza katılırsın. ;)

tolga koc bunu beğendi.
  7. tolga koc

tolga koc Kıdemli Üye

Seviye:
    21 hazirana kadar her türlü etkinliğe varım :)

8. Kerem GÜNDOĞDU

Kerem GÜNDOĞDU Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu ne yaaaaaaaaaaaa
    abi bu rakım tablosu valla bozuk
    ben hep düz yol gidiyorum sanki :)

9. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    seni kesmiyor hocam biz napalım, dağların arasında ralli için açılmış manyak yollar gördük, inmesi çok zevkli olan ama çıkması için helikopter gereken yollar, aynı downhill gibi ama yol dümdüz toprak yol falan. ordan ineriz sonra sen çıkarsın :) biz aşağıda piknik yaparız :)

Kerem GÜNDOĞDU bunu beğendi.
  10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    katılımcı arkadaşlara
    teşekkür ediyorum

Kerem GÜNDOĞDU bunu beğendi.
  11. Kerem GÜNDOĞDU

Seviye:
    sana da düz yolda yetişemiyoruz kardeşim uçma diyorum sana
    o bacaklarla 130kg basıyorsun helal olsun :)
    bu güzergah konusunda ben de epey bilgi edinmişiz :)
    sizden ayrılınca köyden Erdem adında bi arkadaşla tanıştım
    artık kahvaltıyı onunla yaparız:)
    o yol ralli için özel olarak geçen hafta düzeltilmiş yarıştan sonra berbat olur dediler tam bizlik
    aman slick lastikle gidilmesin derim :)
    sırada terkos - sapanca ve diğer turlarımız var :)

12. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    abicim ben uçsam da kaçsam da seni ne düzde ne rampada geçebilirim :) ama arkandan rüzgarına girerim :) turlardan özellikle terkosu çok merak ediyorum, zira o turu yaparsak bana 160 falan yazar diye düşünüyorum, sapanca ise hava güneşli iken ayrı bir güzel olur herhalde...

13. elginoz

elginoz Üye

Seviye:
    uzaktr arkadaşıma geçirdiği kazadan dolayı geçmiş olsun... güzel fotolar, paylaşım için teşekkürler.

14. Kerem GÜNDOĞDU

Seviye:
    sapancaya ilk trenle gidip açık büfe kahvaltı ve göl eşliğinde güne on numara başlarız diye düşünüyorum :)
    rüzgarıma gir veya arkamdan tutun hiç fark etmez çekerim acayip zevk alıyorum :)
    terkos 160dan fazla yazar bence yol boş ve rampa dolu ama ömerli gibi dik değiller

15. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    paylaşımınız için teşekkürler....
    devamını bekliyoruz......

globaldriver bunu beğendi.
  16. Berker Kartel

Berker Kartel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık..Güzel bir tur olmuş :D
    Hepinize Teşekkürler.. :in:
    Selamlar

marule ve globaldriver bunu beğendi.
  17. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel tur olmuş.Paylaşım için teşekürler. Kudu nun sizlerden ayrılma sebebi nedir. Özel bir konu yoksa bilmek isterim

18. calbiyik03

calbiyik03 Üye

Seviye:
    1 mayısta tura katılırım diyrodum ama planlarımda bir değişiklik oldu bu tura katılmayı çok isterdim.
    Bıçkıdere ye bir daha ki tura mutlaka katılmak istiyorum.
    Mesaj gönderirseniz sevinirim...

19. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ne demek Hasan abi, her gittiğimiz zaman zaten burdan anons ediyoruz. Sen istersen ben sana cepten mesaj bile atarım:D

merhaba, konu burda tartışıldı, yazıldı, çizildi. aman yeniden tartışmaya başlamayalım zira artık mazide kaldı. önümüzdeki turlara bakıcaz...

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=40021&page=4

calbiyik03 bunu beğendi.