Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Mart 2009 Demirtaş-Avdancık-Seçköy-Demirtaş Barajı Gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Öğlene doğru evden çıkıp üç dört saat dolaştım. 500 metreye kadar tırmanışla 35 km kadar yol yapmışım. Yol çıkışla başladı. Avdancık köyünden sonra belirlediğim iki köyden birine doğru gidecektim. Muratoba veya Seçköy'e gitmek için Avdancık'tan sola doğru inişe başladım. Daha önce bırakın bu bölgelere gitmeyi, çoğunun adını bile duymamıştım.
    Keşif gezilerim ilerleyen haftalarda yakın tepelere doğru devam edecek. Seçköy'e vardıktan sonra geçen haftaki Selçukgazi inişi yerine Demirtaş barajı yolundan inmeye karar verdim. Bu son tercihim biraz zahmetli de olsa kamyonların çakıl ve kireç artıklarıyla oluşan balçığında güreşerek baraja inip turu tamamladım.
    Mahalleden çıktım yola. 8 km görünüyor tabeladaki köy mesafesi. Eski köy, yeni bucak bu mahallenin sevdiğim bir tarafı şehirden uzaklaşmak için 1 km yol gitmenin yeterli olması.
    Geniş bir yol ile tırmanmaya başlıyoruz yolu. Güzel bir yol görünce seviniyorum bir yandan.
    Uzun sürmüyor sevinmem çünkü medeniyetimizin kamburu insanlarımız her yeri kendilerine benzetmenin yolunu bulup bize de duyuruyor bunu.
    Otobanın altında Pazar gününü yaşayan paslı şehri geride bırakıyorum.
    Güzel ve pis bir şehir demişti bir gezgin İstanbul için. Bunu bütün Anadolu şehirleri için niye söylemeyelim ki.
    Yol kıyısında suya doymuş toprakların geriye bıraktığı sular akarken seviyorum bu orman yolunu.
    Yolda pek trafik yok. Arada bir inen araçlar görüyorum. Birçoğu da sürücü kurslarının acemi sürücülerinin kullandığı eğitim araçları.
    Yola çıktıktan sonra bugün ne unuttuğumun farkına vardım. Su mataramı almamışım. Doğal olarak yol üzerinde bir şişe su alacak bir tesis bulmak gibi bir ümidim de yok. Tabii daha doğal olan bir durum da sözkonusu: Pınarlar!
    Sırt çantamdaki yedek pet şişeyi su kaynağı gördükçe içip dolduracağım bundan sonra.
    Tek kişilik yolculuklarda kendini çekmek de dert
    Tırmanma ara vermeden devam ediyor ama fotoğraf çekmek için ikide bir durduğum için dolayısıyla da dinlenmiş oluyorum.
    Tepelerden aşağılara bir bakış
    Birazcık daha sağa
    Az yukarıda Demirtaş baraj gölü görünüyor. Hemen önünde taşıtlar gidip gelirken toza batırıp dağları yolları
    Tepeye doğru bir bez üzerine yazı asıldığını görüyorum. Ne ola ki? Diye merak ediyor insan. Bir festival mi olsa gerek, dağ bayır bahara hazırlanırken, kuşlar cıvıldaşıp bahar çığrışlarına boğulmuşken. Yoksa bizi bir sürpriz mi bekliyor?
    Biz girmiyoruz. Sarıyoruz onu, kucaklıyoruz. Orman benim, biziz, siz kim olursunuz ki
    Karşıda Uludağ sislerin ve pusların ardında buradan daha bir heybetli görünüyor. 500 metre irtifadayım. Karşılar çok çok yukarda. Bir elektrik direği kucak açmış iki yana
    Dökülüyor gökyüzü eski bir ovaya, dağlardan tepelerden
    Çıkarken sağ tarafa baktığımda bir güzel yol daha gözüme ilişti. Önümüzdeki haftalarda bu yoldan bir tırmanış daha planladım hemen. Hatta bu yolun inişini de hayalimden geçirmeden edemedim.
    Bursa'nın artık kalmayan ovasına doğru iner bir ince yol
    Bir su tutulmuş tepenin aşağısında
    Uzaklarda karlı dağlarla kar rengi bulutlar karışmış birbirine
    O kadar tırmanmışım bu kadar olur
    Arada bir bakıyorum geldiğim yollara
    Tepeyi inerken Avdancık köyü görünüyor yavaş yavaş.
    Bugün resim çekmeye ayıracak vaktim boldu nedense.
    Köy içinde resim çekemiyorum. Tanımadığım insanlar, rahatsız olmasınlar veya farklı bir şey düşünmesinler diye.
    Bir eski söğüt ağacı gözüme ilişti inerken. Baktım ortasında çocukluk hayalim durur
    Dere yatağında köye yakışan bir çınar ağacı karşıladı beni.
    Yanına inince su içtim, yeniledim suyumu.
    Geride bırakıyorum çınarı. Köyde bir kısa mola verdim. Selamlaştık söyleştik insanlarla. Seçköy koyunu sorduktan sonra köy meydanından sola dönüp yola koyuldum.
    Bir köy geride kalırken dönüp evin önünde akan çeşmeyi sığdırıyorum kareye
    Köyden biraz inince bir su kaynağı daha görüp yemek takviyesi için duruyorum. Sabah kahvaltıyı yaptıktan sonra evden çıktığım için yanıma ev yapımı kıymalı börek dilimleri (kare kare ve iri) almıştım. Onları suyla atıştırdım. Tatlı olarak da hurma, kuru üzüm vardı kısmetime. İzbit ekibi gibi mükellef öğle yemekleri için hazırlığım olamıyor doğal olarak.
    Serhad hocam sevgiler
    İnişler keyiflidir güzel bir yol varsa
    Sol tarafta kayalar güzel görünüyor vadiyi inerken
    Mağara gibi bir yer gördüm kayaya oyulmuş gibi duran çıkıp bakmadım. Merak eden varsa bir ara göz atarız artık.
    Göletin üstündeki taş ocağı bu yamaca kadar uzanıyor. Taşıya taşıya bitmiyor dağların taşı toprağı
    Dönüp bakıyorum geçtiğim yollara
    Keyifli bir inişten sonra hafif yollu bir yokuş bekliyor karşıda beni
    Karşı tepelere çıkan yolları gözüme kestiriyorum bakarken. İleride aşarız kim bilir o yolları
    Av gözleyen bir doğanın çığlıklarını duydum. Kuş gözlemciliği de yapıyoruz bu arada
    Selçukgazi köyü ile uzakta Gündoğdu köyünün sivri direkleri görünüyor
    Sağda solda baharı bekleyen meyve bahçeleri
    Karşıki tepelerin yamacında Seçköy göründü.

2. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yollar ayırmasın fikrimizi
    Aşağısı sağı solu hep yol oldu
    Köyün mezarlığına gelince sola inen bir yolla karşılaştım. Haritada incelememiştim ama Muratoba-Yeniköy civarına bu yoldan iniliyormuş. Seçköy'e doğru yol aldım biraz.
    Köy tabelasından geri dönüş yapıyorum. Dönüşte mezarlığın başında karşılaştığım köyden biriyle konuşup aşağı inen yolu sordum ona. Saat üçe geliyordu. Bu hafta sonu için yeterince açıldığımı düşünüp yolumu bir hayli uzatacak bu seçeneği daha sonraya bırakıp geri dönmeye karar verdim.
    Sırtta biraz kar kalmış geçen haftadan
    Avdancık'a inen yol ayrımına geldiğimde durup düşündüm bir süre. Geri dönüş için geldiğim yolu kullanmak istemedim. Geriye Selçukgazi üzerinden Demirtaş'a inmek veya geçen hafta çıkışını yaptığım Demirtaş barajı yolundan mahalleye geçmek kalmıştı.
    Geçen haftaki çıkışta kamyonların kireçli çakıllı bir balçığa dönüştürdükleri yolda yaşadığım pişmanlığı çabuk unutmuşum. Gölete doğru iniyorum.
    Çeşme bol gelmiş sularını saçıyor aşağılara, derelere
    Yağmur suları geçen hafta cılız olan bu dereyi de güçlendirmişti.
    Bu yaz suyumuz bol olacak çok şükür. İki dere birleşiyor aşağıda
    Zahmetli bir balçık turundan sonra piknik alanının başındaki çeşmeye ulaştım. Bir kez bisikletten inince de yıkamakla uğraşası gelmiyor insanın. Pazartesi de okul var. Evde zor olacaktı bu iş. Bisikleti yalağa daldırıp bir güzel yıkayıp kireçli çamurları temizledim.
    Zikzaklarla dolu keyifli bir yoldan sonra barajın ucuna ulaştım. Geçen hafta buradan çektiğim resimle karşılaştırmak mümkün tahminen 70 cm kadar yükselmiş sular.
    Bu da geçen haftaki resim
    Aşağı inip turu tamamladım. Barajı inince bahçelerin oralarda bir sürü sahipli sahipsiz köpek oluyor. Biri yola inip bana havlamaya başladı. Ben de bisikletten inip onu taşla kovaladım. Bu yaz sürdürmeyi düşündüğüm köy gezileri için bir köpekkovara ihtiyacım olabilir diye düşündüm.

(22 Şubatta yaptığım Demirtaş barajı-Selçukgazi köyü-Karabalçık gezisini tarihi biraz geciktiği için yeni konu olarak açmak istemiyorum. Dileyenler aşağıdaki linkten bakabilirler.)
    http://bisikletsever.com/viewtopic.php?f=12&t=171

3. hasanissi

hasanissi Aktif Üye

Seviye:
    paylaşımınız için teşekkürler.baştan sona bütün resimlere baktım ve yorumları okudum.tek başına güzel bir tur olmuş.:in: selamlar..

4. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    hasanissi
    Teşekkürler. O gün Esko'dan arkadaşlar da toplu halde hızlı bir tur atmışlar. Bu aralar biraz keyif turları oluyor bizimkisi.

5. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel fotolar,yorumlar ve açıklamalarda 'tadından yenmiyor' kıvamına getirmiş.Teşekkürler:)

6. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    tanerxc500 sağolasın arada böyle yeni yerler görmek, kendi çapında keşifler yapmak keyifli oluyor. Bunu biraz paylaşalım istedim.

7. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    çok güzel gezi abi,köpek kovar eğitimli köpeklerde geçerli,örneğin temel itaat eğitimli bir köpeği uzaklaştırır,ama sahipsiz yada sahipli eğitimsiz köpeği kovmaz hırçınlaştırır :D

8. serbike

serbike Yeni Üye

Seviye:
    tebrikler güzel bi gezi olmuş...

jamesjoice bunu beğendi.
  9. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    avdancık köyünün ve çevresinin ne kadar güzel olduğunu ancak oraya gitmiş olanlar bilir.. bende oraya bi kaç defa gittim.. oradaki insanlar çok iyiler.. hatta Mümin amca vardı .. muhabbetine doyum olmadı bi türlü :)
    tebrik ederim güzel fotolar,güzel yorumlar,güzel gezi ;)

10. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel gezi olmuş güzel fotoğraflar. Benzeri gezilere önceden haber verirsen birlikte turlayabiliriz.Hoşçakal Kazasız sürüşler.

11. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    süper tebrikler güzel yerler birkaç arkadaş olacak birde mangal yukarıda inerken rahatsız etmez nasıl olsa saygılar........

12. dbr

dbr Üye

Seviye:
    Herşey tam kıvamında olmuş,sanada yakışanı buydu.Teşekkürler.

jamesjoice bunu beğendi.
  13. Erkan Közen

Erkan Közen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    :) keyifli bir gezi olmuş :)

jamesjoice bunu beğendi.
  14. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir gezi, resimler ve anlatımınızda ayrı güzel olmuş. Bu tür turlar düzenlerken önceden haber verirseniz bizlerde eşlik edebiliriz. Böylelikle tek başınıza resim çekme derdide ortadan kalkabilir :)

Sevgiler...

15. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Onur Kahraman
    Sağolasın. Serhad hocayla bir gezimizde benim kışkırtmam sonucu masum bir köpekcikte denemiştik. Hayvancağız neye uğradığını anlamadan kaçıp gitti. Tabii başka bir deneyim de yaşamadım. Can sıkıcı bir gerilim oluyor bazen yollarda.
    Elman TEMEL
    Bursa'nın her tarafında gezilip görülecek, fotoğraflanıp tanıtılacak güzel köyler var. Bu da bir gezi projesi olabilir belki bu gidişle. Bu fırsatla Bursa'nın şehir merkezinden ibaret olmadığını da göstermiş oluruz.

sporcu71
    Teşekkürler. Geçenlerde bu taraflara gelmiştiniz. Okulla ilgili sıkıntılardan yeni yeni uzaklaşıp hafta sonu turlarına başlayabildim. Tur planları için duyuru veya özelden görüşürüz.

AYTEKİN ERZAN
    İzmit'teki arkadaşlar mangalı yanlarında taşıyıp yapıyorlar bu işi. Keyifli de oluyor. Bu gidişle o da olur herhalde.

Selim Üsel
    Teşekkürler. Toplu geziler iyi de olurdu. Bu aralar kafama estiğinde çıkasım geldi. Diğer arkadaşlarla da haberleşiriz.

16. selçuk sezer

selçuk sezer Aktif Üye

Seviye:
    güzel gezi olmuş demirtaş tamısınız

17. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    selçuk sezer
    Yazdan beri Demirtaş'ta oturuyorum. Bu yakınlarda turcu arkadaşlardan kimseyi göremedim.

18. selçuk sezer

selçuk sezer Aktif Üye

Seviye:
    bende demirtaşta oturuyorum bisikleti yeni aldım görüşelim tarık çevikeldemisiniz

19. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bugün TV de Seçköy'ü tanıtan bir gezi programını izledim ve aklımdan geçiriyordum bisikletle gezilip görülesi biryermiş diye hatta not almıştım tam olarak nerde olduğunu araştıracaktım ama böyle güzel bir konuyla bu zahmetten kurtardınız beni :)..Forum'da Bursa'dan ne gibi aktiviteler var diye bakarken yaptığınız bu geziyi görmem tam bir tesadüf oldu diyebilirim..ayaklarınıza sağlık...

20. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hani insanın canı çeker kaçmak ister bir yerlere
    sessizliğe;
    sessizliğin sesini dinlemeye
    yanız tek başına çevirmek ister hayatının pedalını
    işte o dur insanı kendine getiren
    ruhunu besleyen
    çoğu insan korkar yalnız tek başına ıssız yerlere