Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Kasım 2013 Firig Vadisi Yazılıkaya MTB Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kendimi dinlemem ve kafayı boşaltmam gereken günlerden biriydi ve bunu en iyi yapabildiğim sele üstünü tercih ettim.Ani bir planlama oldu çok bir ön hazırlık olmadı.hedef Afyon-Kütahya-Eskişehir üçgeninde kalan Firig vadisi ve meşhur Yazılıkaya anıtı.Daha önce hiç gitmedim yolu dahi bilmiyorum :) bölgenin geniş olduğunu duyduğumdan Eskişehirden bölgenin başlangıcına 10 km uzaklıkta olan Kırka beldesine kadar otobüs ile gidip tura orada başlamaya karar verdim.

Yaklaşık 200 fotoğraf almışım bunun 40-45 kadarını yüklüyorum tek tek anlatamayacağım ama genel olarak yapılan yol 90 km .Bunda yolu bilmemem ve aynı yoldan gidip dönmemek için gidiş istikametimi karayolundan değil :) arazi içerisindeki tarktör yollarından yapmam da neden oldu .Bir kaç defa kayboldum :) üç defa köpekler kovaladı :) bir defa düştüm :) ( kaybolduğum bir durumda çok kayalık bir rampa tırmanırken birden kuma kapıldığımdan yumuşak bir iniş oldu :) )

fotoğrafları sırasıyla koyuyorum gönül isterdi ki 200 tanesi ni de yerleştirmek ama çok zaman alıyor birazda özele kalsın diyerek fotoğraflara geçiyorum.En sonda ufak bir özet daha yapacağım.

Bölge söylediğim gibi üç şehrin ortasında ne zaman reklam rantı olan bir konu olsa bu iç belediye de (Kütahya-eskişehir-Afyon) Firig vadisi biizmdir reklamını yapıyor ama hizmete gelince hiç biri el vurmamış tüm tabelalar ve üzerlerindeki km bilgileri yanlış yazılıkaya hariç diğer tüm noktalara asfaltı geçtim şose yol bile yok direk arazi sürüşü yapıyorsunuz.

Su kaynakları bol tek matara bile yeterli olacaktır.
    Yemek yeme olanağı bölgede yok denecek kadar az sadece Kümbet köyünde bir iki turistlik cafe benzeri yerler gördüm hepsi de kapalıydı diğer küçük köylerde kahve bile yok olan da akşam saatlerinde açılıyormuş.
    Bölge vadi olduğundan sürekli rüzgar altında ne hikmet ise hep karşıdan esiyor yada bana öyle denk geldi.
    İyi bir planlama ile en son çıkış Seyitgazi olacak şekilde 70-80 km ye tamamlanacak bir tur.
    Bazı tabelaların olduğu yerlerde özellikle mezar ve kaya adıyla geçen gittiğiniz zaman sadece her yerde görebileceğiniz bir kayalık görüyorsunuz çok şaşırmayın bölge insanı sanırım bazı kayalıklara mezar süsü bazılarına da isim vermek adına bilmem ne kaya diye isim vermiş bunlarda sarı tabela ile gösterilir olmuş.Kısaca bölgeyi daha önce gezmiş bir rehber ile gidilirse luzumsuz zaman kaybı önlenebilir.Bu çeşit bir kaç tane tabela yönünde gidip hiçbirşey göremeden dönmüşlüğüm bir iki tanesinde kaybolmuşluğum var :)
    Çok güzel MTB parkurları var tadından yenmiyor.
    Bir kaç tane güneşi bile göremediğiniz orman içi yoldan geçtim .
    İlk resimlerde gördüğünüz Selçuklulardan kalan Kümbet içler acısı durumda ecdada saygı bu ülkede hep göstermelik olmuş buna da şaşırmamak lazım.
    Köpeklere dikkat edin özellikle çoban köpeklerine epey ısrarcılar :) karşılıklı dakikalarca bağrışmanız gerekebiliyor :)
    Çadırlı tur yapacaksanız bulunmaz fırsat bölgede her yer çadır kurmaya müsait su bol.hatta çadır kurmadan sadece mat ve uyku tulumu ile yatabilecek mağralar oldukça fazla.
    lastiklerim Bontrager jones xr 2.20 lastiklerdi oldukça memnun kaldım doğru seçim çıktı.Ne patlama yaşadım ne de sert arazi sürüşlerinde kayma yada tutunamama.Bir defa düştüm o da kendi hatam dı lastiklerin suçu yok :)

Dönüşü yine Kırka beldesine gelip otobüs ile yaptım bu arada bir saat kadar kahvede insanlar ile sohbet de günün en güzel yanıydı.

Kazasız belasız atlattık çok şükür yapılan yol 90 km geçen zaman otobüs yolculukları hariç 6 saat.Yemek yemedim ilk fotoğraftakiler yetti :) kahvaltı sağlam yapıldı.içilen su 3 litre.Sormak istediği olan varsa dilim döndüğünce bölge ve tur hakkında bilgilendirme yapabilirim.

herkese iyi forumlar.

Edit:Bir kaç fotoğrafın linki kırılmış onları yeniden yükledim sıra karıştı ama neyse :)

2. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Abi güzle tur olmus. Yoldan gitmemende aslında iyi gibi olmus yollara bakılırsa mtb ninde hakkını vermişsin.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  3. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ayağına sağlık Ferhat abi dünkü yazışmalarımızdan sonra ben Ayazini tarafından başlayıp Seyitgazide bitirirsin diye tahmin etmiştim Kırkadan başlamışsın, aslında arazi oldukça geniş bir de Kütahya tarafı var bu Frig vadisinin, bir aksilik olmazsa baharda tam bir araştırma yapıp 3-4 günde vadinin bütün görülmesi gereken yerlerini görecek şekilde bir tur yapmak istiyorum. Kışın bile olabilir ama kışın benim gibi bir deli daha lazım :)
    Güzel tur olmuş Midas Şehri olarak geçen yerde (büyük anıtın olduğu yer) bir çeşme vardı, Onur`la beraber yaptığımız turlarda içtiğimiz en güzel su olarak işaretledik orayı :) ikinci olarak Bursa yolundaki Muratdere`nin suyu :)

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayazini tarafına arabalar gitmiyormuş eser o yüzden Kırka dan başladım yapılan hatayı da en son Kırka kahvesinde muhabbet ederken öğrendim Yazılıkayadan direk yol var Seyitgaziye çıkan dönüşü o taraftan yapmak çok daha mantıklı olacakmış ama ben Yazılıkayaya tarlalardan gidip dönüşü ana yoldan yaptığımdan çok da aynı olmadı farklı yerleri görmüş oldum.

Su meselesine de gelince Uludağ yamaçlarındaki çeşmelerden sonra içanadoluda hiçbir suya kaliteli diyemem :)

5. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletinizin modeli nedir acaba? :)
    Parkur da çok güzelmiş.

6. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ferhat abi güzel bir tur olmuş. Bende buradan gelmek isterdim. Kütahyadan daha uzak oluyor frig vadisi. Dediğin gibi sadece "BİZİM" diyoruz. Bakımm ve tristik amaçla pazarlama yapmıyoruz. Allah'tan sıcak havada gittin. Yoksa işin daha zor. Çoban köpeklerini geçtim. Orası avlanma yeri olarak kullanılıyor. Domuz, kurt gibi yırtıcı hayvanlar var. Aç kalınca yakın köylere kadar iniyor. Avcılar ise çok tehlikeli. Kazasız bir tur olmuş. Tebrik ederim.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben MTB kullanmıyorum uzun yıllardır bunu da kış aylarını değerlendirmek için aldım. carraro daytona 346 mı 436 mı ne :) alivio 9 lu sistem vites var xcm maşa var jantlar rezil (ön carraro arka kron :) ) fren de shimanonun en alt seviye hidrolik freni.

Çok teşekkürler.Fotoğraflara ve tura uzun anlatım yapmadığımdan bahsetmedim haklısın bölgeden avcı çok fazla geçmiş bunu her iki üç metrede bir gördüğüm fişeklerden anladım her yer fişek dolu .yaban hayvanları dersek de bir kaç defa Tilki ile karşılaştım bolca yırtıcı kuş gördüm bir ara orman içi yollarda garip sesler duyup durdum :) (tırsma ile ilgili bir duruş :) ) domuz ve kurt kesinlikle vardır ama bu mevsimde insana gelmezler diye düşünüyorum biraz daha aç kalmaları lazım daha soğuklarda da bu bölgede gezilmez ana yola göre en az 3-5 derece daha soğuk rüzgardan dolayı.

Sehzade43 bunu beğendi.
  8. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Güzel bir tur olmus. Ama su su konusuna yorum yapmadan gecemeyecegim. Arazi Texas gibi cöl zaten gördügüm kadariyla! Su bulduguna sükret diyecegim geliyor. Bu kadar corak yerlerde bisiklete binmenin zevki nedir acaba? :)

Osman D. ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    dağ bisikleti özgürlüktür :)
    Abi 2014 sezonunda pandoranın kutusunu açalım artık.

Bülent abinin mesajı yeni gördüm. Eskişehir'e en yakın doğası çekici yer benim bildiğim bu bölge. Geçen Haziran'da bir yarış için gitmiştik ve beğenmiştim.
    Yani koca bölgenin canavar olduğu yerlerle karşılaştırılmaz elbette -sizin yaşadığınız, benim doğup büyüdüğüm yerler gibi- ama fena da değil.

SerkanNamazcı, ihtiyar ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi çölün ortasında 10-15 ağaç yan yana birde yanında akan su gördüğümüz zaman cennet muamelesi yaparız içanadolu insanı olarak :) bu bölge de dediğin gibi çöl ama Vadinin iç kısımları cidden yeşil ve su hemen hemen her yerde var zaten yeşil olmasının sebebi bu olsa gerek.Bisiklet sürmenin zevki her yere :) çöl filan fark etmiyor burada çok resim koymadım ama çok güzel mtb parkurları vardı bende 3-4 senedir mtb yapmadığımdan çok hoşuma gitti o anlamda.

Hüseyin geçen sene ki yarışta olduğunu neden söylemedin pek çok yarışa katılan arkadaşı Eskişehir terminalinde karşılamış tanıdıkları memleketlerine uğurlamıştım bir kısmıyla oturup çay içmiştik yazık olmuş tanışma fırsatını kaçırmışız.
    Pandoranın kutusunu da inşallah açacağız bu sene.Bir senedir aklımda en fazla meşguliyet tuttan tur TDK. ölmeden bir defa yapmam şart :)

ihtiyar bunu beğendi.
  11. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Böyle turları görünce kendimi dışarı atasım geliyor. Ayaklarınıza sağlık, darısı yenilerine.

12. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayaklariniza saglik, cok güzel bir tur olmus. Avrupaya imrenen arkadaslar türkiye de ayni güzellikler ve parkur oldugunu, yüklediginiz fotograflardan görsünler. Sahsen suan orada olmak isterdim.

SÜPER :in: Tekrar ayaklariniza saglik.

13. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ferhat Abi'nin içinde gizliden gizliye bir MTB hayranlığı varmış, sonunda patlayıp açığa çıkmış. Yol bisikletini de satar artık yakında...

:p Çok güzel tur, çok güzel görüntüler, ıssızlık biraz ürpertse de. Hatta bir an için Tarık Akan'ın İsa Musa Meryem filmi aklıma geldi ortam itibariyle. :) Eline sağlık, fotoğraflar için teşekkürler.

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tesekkurler Ahmet ama tesbit yanlis :) mtb ye cok bindim zamaninda 200 km ustu turlari mtb ile yapiyorum diye yola gectim ve sagligim elverdigi surece yol bisikletciligini birakmam tum antreman uyku beslenme duzenim yol bisikletine uyarlandi o kadar cok hedef ve plan var ki ömur yetmez :) Ayrica 14 kg mtb ile yuz km arazi yapip ertesi gun 6,5 kg yol bisikleti muazzam duygular yasatiyor :) mtb ile guzel kadans calisiliyor iyi de guc antremani oluyor.

ihtiyar bunu beğendi.
  15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ferhat ayaklarına yüreğine sağlık.Ama MTB'ciler sırasıyla YOL'cu olurken sen nasıl MTB'ci oldun anlamadım:) Gerçi MTB yi sattığıma çok pişman olan biri olarak kıskanmadım değil hani.Fotoğrafların da kartpostal gibi olmuş.Aynı makina mı :) Tebrikler.Bu arada sağlık sorunlarım sebebiyle yaklaşık 1.5 aydır pedal çevirmedim,izlemek de keyifli oldu doğrusu.

ihtiyar ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Abi öncelikle geçmiş olsun inşallah durumun daha iyidir.Nasıl mtb ci oldun sorusuna topladıgım ikinci flat yol bisikleti ile kullanım alanım daha geniş olsun diye bunu takas ettim biraz da genç bir kardeşimiz yol bisikleti sevdasını karşılamış oldu.benimde kış aylarımı ve şehir içi işlerimi rahatça halledeceğim bir mtb bisikletim :) biraz bende özlemişim bir aydır iyi tozunu attırıyorum :) yol bisikletinden sonra oyuncak gibi geliyor ama keyifli :)

Fotoğraf makinesi aynı makine abi yazana bakılırsa 12 mega piksel ama kadrajı sanırım dar : ) ,

Bu arada haftaya 9 Kasımda genç bir kardeşim ile Ankaraya pedallayacağız(hava şartlarına göre) eğer kendini iyi hissedersen karşılama isterim :) 10 Kasımda da Anıtkabiri ziyaret edip döneceğiz bir aksilik olmaz ise .Gelirsem muhakkak telefon ederim görüşebilmek adına.En kötü ihtimal abimlere geçerken sizin taraftan geçerim :) pazaryerinde bir çay içeriz :)

sağlıcakla kal abi....

Derya Keçeci ve ihtiyar bunu beğendi.
  17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

evet ferhat dostum yukarıda kartepeden inişi görüyorsun arkadaki siyahlı benim , 1640 metreden iniş yol çok sert zemin kaya toprak yol ,
    ve bisikletimin eski hali ,evet mtb 'ci idim ama bi gerçek var dağlar ,taşlı yollar ve keçi yolları mtb için orada sessizlik özgürlük var ,mtb bunu sağlar adama, bu istanbulda biz betonarme ile çevrildik burası 10 yıla kadar bitecek ne belgrad kalır ne de çekmeköy ne de aydos zati aydosu yedim bitirdim ,ama kartepenin uçsuz bucaksız arka offroad yollarını düşündükçe aydos ormanı küçük kalır ve hatta kılıçkaya ya gitmiş idik evet oralar cennet idi artık tek yer nere kaldı istanbul dışı tavşanlı-boyalıca hattı cyclo crosa ve mtb ye uygun etap ağır stabilize ,beni hiç bi zaman yol ilgilendirmedi yol dediğin zaman medeniyet anlaşılır ve orada gürültü vardır egsoz kokuları vardır ama ormanda oksijeni bulursun ,evet cyclo cross tarzı bu yüzden seviyorum ama yol bisikleti ile ormanlara ağır stabilizelere girme şansın yok,artık avrupa yaka benim için bitti orada bisiklet sürmek egsoz kokusu çekmek demek araçlar arasından sürmeyi artık bıraktım bu yüzden avrupa yaka bitti ,karaburun artık hikaye kamyon sürkülasyonu gürültü patırtı,,geriye sadece anadolu yakada bıçkıdere- ve darlık kaldı başkada yok ,polinez bile artık hikaye araç sürkülasyonu,,beni fişekleyen tek yer istanbul dışı tavşanlı-boyalıca hattıdır tek araç yoktur orada,evet gördüğün mekanlara açıkça imrendim buraya yol gidemez buraya mtb gider işte mtb bunun için
    ,,

18. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ferhat merhaba, güzel tur olmuş fotoğraflar çok güzel, ben de senin gibi mtb turları yaptım bu sene hepsinin yeri ve keyfi ayrı, bisiklet seçmemek lazım :)

19. Kader Kerem

Kader Kerem Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Abi ayağına sağlık..fotolar parkurlar çok güzel keşke ders sıkıntısı olmasaydıda gelebilseydim bende :) Artık bir dahakine inş...Eskiden mtb kullandığını biliyodum ama seni mtb üzerinde görmekte bi farklı oluyor hani..Hala alışamadım :D

20. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi pek çok mühendis oturmuş bisikletler çizmiş üretilmiş zaman içerisinde de şekilleri iyice oturmuş belli ana başlıklar altında pek çok bisiklet türü var.MTB yarış koşmadığım için bana göre sadece doğa ile başbaşa kalma, eğlence, el değmemiş yerleri gezebilme imkanı sunuyor tabi bir de şehir içi ulaşım aracı olayı. fakat yol bisikleti deyince yüreğim kıpır kıpır ediyor nabız değerleri ,ortalama hız değerleri, kadans miktarı ,laktik asit birikmeleri,acı çekme : ) kafamda daha çok plan var 12 saatte gideceğim max kilometre 24 saatte neler yapabilirim denemeleri ve bunları da 3-5 sene içerisinde deneyebildiğim kadar deneyeceğim. zaten benim de yaştan dolayı grafik aşağılara doğru inmeye başlayacak ondan sonra alırım MTB yi yada tur bisikletini veririm kendimi dağlara ovalara : ) şimdilik bu organizasyonlar benim için ikinci planda sadece yapabilirsem MTB turu olarak bu yaz Hüseyin ile bir TDK yaparım ki zaten çok şeye bedel bir tur Trans Doğu Karadeniz.Onun dışındaki MTb turları keyif ve eğlence adına olacaktır bir kaç sene daha.

Kıssadan hisse her bisikletin keyfi ayrı. maksat sert arazi ise beni kimse 26 janttan daha yükseği ile sokamaz ne 28 lik cyclocross nede 29 er mtb ler ile sert araziye girecek tekniğe sahip değilim.(düz toprak yollar için söylemiyorum) 26 olsun benim olsun altımda biraz ufak kalsın kontrolü benden gitmesin :)

ihtiyar, emrahozkan ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.