Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 haftalık aceminin düşüş ve deneyimleri

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Serdal Doğan tarafından paylaşıldı.

1. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    1 haftalık bisiklet kullanıcısı olarak Zeytinburnu sahilinde akşamları turluyorum. Hafta içinde fazla yaya olmadığı için rahattım ilk kez haftasonunda çıkıp gezeyim dedim, cumartesi akşamı mangalı kapan gelmiş bisiklet yolunda park eden araçları görüyordum mangal yakanları da görmüş oldum.
    Çok dikkatliyimdir yaklaşık 10-15 metrelik mesafeyi sürekli takip eder önüme koşarak çıkacak çoluk çocuğa göre hızımı ayarlardım.
    ta ki sahil tarafında oturmuş oynayan 10 yaşlarında veledin yaydan fırlamış ok gibi koşarak önüme gelip durmasına kadar, frenlerin ikisine de abandım bisiklet tam önünde durdu biraz da temas ettiğini hissettim çocuğa ben havadayım bu esnada :) evet zaman duruyor bu an da yere kapaklanacağımı hissettim ( madem bisiklette amortisor var bende niye yok diye düşündüm ) :) avuç içim yere temas eder etmez hafifçe yaylanıp yerde bir tur attım kalktım velede bağırdım baksana önüne diye, çocuk korkmuş tamam dedim bi daha dikkatli ol başını okşadım ailesi ilerde seyrediyor bizi, bisikleti kaldırdım bastım pedal gittim :)
    Dikkatimi çeken başka unsurlarda var tabii. bisiklet yolunda kırık şişeler, ısrarla yolumuzda koşan ve üzerine gelmeme rağmen çekilme zahmetinde bulunmayan pro görünümlü koşucular, akşamları ışıksız turlayan bisikletliler ( ilk 2 akşam bende de ışık yoktu sonraki akşam gittim tuzlu olduğunu bile bile bisikletçiden ışıklandırma aldım..
    Ayrıca bazı bisikletli gruplara rastlıyorum pek havalılar bu yüzden tek takılmak en güzeli. şimdilik tabii :) bu sabahta bir grup vardı Yenikapı istikametine gidiyorlardı selam vereyim dedim hiçbirinin göz teması kurmaya niyeti yoktu sadece tek takılan biriyle selamlaştım 1 hafta sonunda :) aynı kişiyle bu kez Bakırköy sahilinde karşılaştım galiba aynı turu yaptık :)
    Epeydir takip etmeme rağmen pek bişi yazmıyordum foruma.Hepsini toptan yazayım istedim çok uzun oldu kusura bakmayın...
    Ben kırmızı beyaz Kron xc 4000 kullanıyorum.
    sevgilerle...

Murat Çetinkale ve Serkan Demir bunu beğendi.
  2. Oguz kumcular

Oguz kumcular Yeni Üye

Seviye:
    Evet malesef tuzla-kadikoy sahil yolu uzerinde cok rastlanan bir manzara bisiklet yolunda insan niye mangal yapar hala akil sir erdiremedim ama o yolda böyle seyler cok oluyor hayır bisikletli insanlar ufak tefek seylerle insanlara carptiklarinda bu işi kurtara bilirler belki ama o suratli bir bisikletin carptigi insan napicak hele bir cocuk benim vicdanim el vermiyor hakkaten düşüncesi bile bir acayip havali tiplere gelince,daha insancil birileri bence vardir sizin yolunuz uzerinde forumdan :) bundan sonraki sürüşlerinizde kazasiz belasiz yolunuz acik olur insallah

Serdal Doğan bunu beğendi.
  3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Uzun olmamış yazdıklarınız, okurken gözümde de canlandı açıkçası kaza anınız :) Çok geçmiş olsun, umarım ciddi bir hasarınız yoktur.. Teşekkürler paylaşımınız için :)

Alper Onur ARSLAN ve Serdal Doğan bunu beğendi.
  4. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    çok şükür kimseye birşey olmadı, bisiklet zaten çakılı kaldıgı için oldugu yerde yan yattı :) evde epey inceledim herhangi bir sorun göremedim.

evet kazasız keyifli sürüşler, hepimiz için...

5. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    çimlerde mangal yakmak yasak oldugundan adamlar bisiklet yolunu mesken tutuyorlar. zor değil aslında madem insanlar orda mangal yapmaya kararlı, belirli yerlere mangal konulsa hani şu piknik alanlarında betondan falan yapılanlardan belki bi çözüm olur ama bu da görüntü kirliliği. gerçi o mangalı yapanlar da aynı kirliliği oluşturuyo da neyse :D

6. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    haftasonu sahilde turlamak tam bir işkence. mangal dumanlarından zaten önünü göremiyorsun, oltacıların daha ileri atabilmek için önce arkalarına savurdukları taş bağlı misinaları ki biri kafama çarpıyordu havada daireler çizdi son anda bisikletle yana savurdum kendimi bir de metrekareye düşen 4345345 kişi sayısı derken bir daha girmem o topa :)

7. skycsar

skycsar Üye

Seviye:
    Daha 12 yasındayken böyle bir çarpma yaşadıktan sonra hala insanları gördükten sonra çok daha dikkatli geçerim... geçmiş olsun ucuz atlatılmış...

8. ahmetadanalı

ahmetadanalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    iyi oldu bu yazınız. bende sahilde turlamayı düşünüyordum. hafta içi yaparım mutlaka artık. kaza için gecmiş olsun. adı kaza zaten ne kadar dikkatli olsanızda oluyor yapcak birsey yok.tekrar geçmiş olsun. dolasırken tek basına turlamak sıkıcı bazen,

9. Cuneyt Ercan Baran

Cuneyt Ercan Baran Yeni Üye

Seviye:
    Gecmis olsun. Eger kaskiniz falan tamamsa aksamlari genelde o yollari kulanan 2-3 kisi gorurseniz selaminiz geri cevrilmez ;) Neredeyse her aksam sahil yolunu kullaniyoruz ben ve 2 arkadasim.

Bakirkoy-sirkeci sahil yolunda surlarin icine girdikten bir sure sonra belediyenin gorevlendirdigi bisikletli bekciler var. Onlara bu mangallardan muzdarip oldugumuzu, arabalarin bisiklet yoluna park ettiklerini soyleyip bir cozum yapabilir miyiz diye sordum. O bekcilerin gorevi yakilan mangallarin cimenlik alanlardan beton alanlara yonlendirmekmis. Yani adamlar bisikletleriyle dolasip cimenlerde mangal yakan insanlari uyarip mangallarini beton zeminlerde yapmalarini sagliyorlarmis. Bu sefer de bisiklet yolunun mangal gecilmedigini soyledigimde "ona biz bakmiyoruz, belediyeye sikayet edin en iyisi" dediler. ellerinden bir sey gelmiyor. Belediye hem bisiklet yolu yapiyor hem de o yola mangal koymayi tesvik ediyor bir nevi.

Cam kiriklari ve ozellikle yola firlayan cocuklar cok fena. Hiziniz mutlaka kesiliyor. 5km'lik yolu 10-12dk alacaginiza 15dk'yi gecebiliyor bazen durarak. Dun 15metre onumde bir kadin ve bebek yasta cocugu bana dogru geliyor ben de 10-15km hizla ilerliyorum, zil cala cala gidiyorum, isigim kadinin gozunun icine giriyor olmali. Buna ragmen kadin tepki vermedi ve ben 5-6metre yaklastigimda da kadin bisiklet yolunun tam ortasinda egilip cocugunun ayakkabisini baglamaya basladi ben de mecburen durmak zorunda kaldim. Kadinin onunde duruyorum 1 metre mesafe yok bile belki, kadin hala cocugunun ayakkabisini baglamaya devam ediyordu. Biz yadirgiyoruz boyle olaylari ama insanlar oradan bisiklet gecebileceginin farkinda degiller ihtimal vermiyorlar.

10. Tolga Aydın

Tolga Aydın Yeni Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun, İstanbul'da sahildeki bisiklet yollarında sürmek zevkten ziyade işkence :(

11. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Serdal, ucuz atlatılmış bir kaza. Biz ne kendimizin ne de başkasının yaralanmasını istemiyoruz. Ama bu tür şeyler zannedersem her gün gerçekleşiyor. O kadar çok örneği var ki artık şu yaz günü sahile gitmiyorum...

Cüneyt, bahsettiğin bisikletli görevliler adeta gülermisin ağlarmısın derecesinde. Yani ortada bir bisiklet yolu var ve buraya iki kere yasak olduğu halde, üstlelik bisikletli görevliler tarafında mangal çekiliyor. Komedi ya...:)

12. Serkan Demir

Serkan Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun bende bu pazar pendik ten caddebostana gidip geldim
    bisiklet yolunda 3-4 yaslarında bi cocuk cıktı onume durdum. annesi babası dikkatli ol diye cıkısmaya başladı. bende onlara çıkıştım dikkatli olmasam duramazdım filan. ama en komiğime giden ise adamın burası bisiklet yolu mu? demesi oldu.

13. Ömer Kılıçsoy

Ömer Kılıçsoy Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun Serdal... Bahsettiğin sahil yolunda benzer olayları ben de yaşıyorum... Bu yüzden araç trafiğine ayrılmış yolları daha çok tercih eder oldum... (öneriyorum demiyorum yanlış anlaşılmasın) Bu arada Zeytinburnu civarında olduğunu tahmin ederek seni avrupa yakası pedal grubuna davet etmek isterim... Forumda yerel gruplar başlığı altında bulabilirsin... Kazasız belasız iyi sürüşler..

14. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    e adam yaşadığı çevreden dünyadan bihaber, güler misin ağlar mısın, ne söylesen bu ruhsuzlar yine bildiğini okuyacak

15. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    teşekkur ederim unuttum bile, yalnız 2 gün önce yaşlı bir amcamız bisiklet yolunu bisikletiyle ortalamış üstüme geliyor, sağından kaçayım dedim yok hiç oralı değil e kaldırıma çıkacak kadar da iyi değilim deneyeyim en iyisi dedim ön tekeri kaldırmamla düşmem bir oldu adam tin tin devam ediyor hay senin allah belanı versin dedim ama ya sağırdı ya da işine gelmedi.ama ben onun kör olduğuna inanmaya başladım... pdal grubu için biraz daha pratik yapmam lazım zaten bakıma da giricek bugün, bakalım ne fatura çıkacak :)

16. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Pendik-Bostancı arası "Burası bisiklet yolu mu" veya " yoldan gitsene, napıyosun kaldırımda" benim de en çok duyduklarım. Ama şimdiye kadar gördüğüm en acayip bisiklet yolu istisnasız Yalova sahilindeki :)

17. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Geçmiş olsun, Allah tekrarını nasip etmesin. Bir arkadaş "insanlar bisiklet yolunda neden mangal yakar, anlayamıyorum" gibi bir cevap yazmış. Aslında sorunuzun cevabı, içerisinde gizli. "İnsan"'lar bisiklet yolunda mangal yakmazlar! O işi idiot, iptidai, kabile üyeleri yaparlar. Ayrıca bizim toplumda bisikletin bir araç olduğunu hala çözememiş, çocuğa karne hediyesi olarak alınabilecek iyi bir oyuncak olarak gören, daha ötesini göremeyen kabile üyelerinin hatırı sayılır bir popülasyonu teşkil ettiğini de düşünecek olursanız, mangal olayına rahatlıkla hak verirsiniz. Bu arada, kazayı paylaşan kardeşimiz, yazdığın yazı hiç de uzun değil ve ilgi çekici olmuş. Bu tür paylaşımlar, henüz böyle birşey yaşamamış insanlar için beleş, pişip ağıza düşmüş, ders alınası tecrübelerdir. Paylaşımın için teşekkürler. :D

18. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Geçmiş olsun, veletleri 1 km öncesinden takip etmeye başlamak lazım ne yapacakları belli olmuyor fırlamaların :)

19. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Sahildeki bisiklet yolunun etrafı elektrikli telle donatılması lazım :)

20. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    İzmir'deki bisiklet yollarını bir görseniz :)

Hele dün akşam...

Avrupa'lıların da bizim insanlardan farkı yok, dün gece buna kanaat getirdim... bütün bisiklet yolu turist ve yerli mallardan oluşuyordu...

Biz de bir süre sonra koşu yoluna çıktık, orada da az önce bisiklet yolundan geldiğine kesin inandığım bir aile(iki bebek arabası-anne - baba) bize dedi ki "Burası bisiklet yolu değil galiba yanlış mı biliyoruuum!"
    Bisiklet yolunu istila ettiğiniz için koşu yolundayız gibi bir şeyler söyledikten sonra, "Ayrıca burası koşu yolu,bebek gezdirmek için de değil" dedim ve çıt çıkmadı...

Neden sürekli haklıymış gibi davranıyorlar bütün haklarımızı istila ettikleri halde anlamıyorum...
    Dün akşam 100 defa bisiklet yolu dedikten sonra artık bıraktım bisiklet yolu demeyi..

Hatta bir de Taş gibi bisikleti olan 30 yaş civarlarında birisini gördüm artık pes etmiş ve araba yolunda bisikletini eline almış yürüyordu...

Hey gidi heeey...