Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Günde Afyon-Ankara 265km

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında rockbu tarafından paylaşıldı.

1. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    Yaz okulunun final sınavlarının olduğu hafta bisikletle Ankara'ya gitmeye karar verdim (vermez olaydım). Aynı hafta içinde evi boşalttık eşyalarımızı sattık-dağıttık. Kişisel eşyalarımı toplayıp Ankara'ya arabayla gelicek olan arkadaşıma teslim ettim. Normalde konaklamalı olması gereken bu yolu sabaha karşı çıkıp akşam 22.00 civarı Ankara'da olmak olmak üzere planladım. Yolla ilgili çok yüzeysel bilgiler edindim. Ayrıntıların sürpriz olmasını istedim. Gece 3.30 da kalkıp 4te yola çıkmayı planlıyodum ama 1 saat gecikmeli başladım tura.

Bisiklet yola çıkmaya hazır
    [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

3 yılımın geçtiği bu öğrenci evini artık terkediyorum. Özliycem galiba :(
    [​IMG] [​IMG]

Saat 5 dışarısı karanlık ve yolculuk başlar
    [​IMG] [​IMG]

Daha yolun başında sayılırım
    [​IMG] [​IMG]

:)
    [​IMG] [​IMG]

Güneş doğarken yoldan manzaralar
    [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Bayat'a gelmeden önce zorlayıcı bir tırmanış vardı. Enerjimin yarısını götürdü bu tırmanış ama sıra inişe geldiğinde bütün yorgunluğumu unuttum. İniş yapmak gerçekten çok güzel bir duygu. Bayat'a girmeden hemen önce Trabzonlu Ertanın yerinde bi güzel sabah kahvaltısı yaptım. Kuymak yiycektim ama biraz pahalı geldi. Kuymak hevesimi eve saklayıp odun ekmeği eşliğinde kahvaltı tabağıyla idare ettim. Kaybedecek fazla vakit yok kahvaltımı bitirip tekrar yola koyuldum.

Bunu da öylesine çektim işte. Yazık olmuş çekirgeye :)
    [​IMG] [​IMG]

Bu turistik yere uğramayı çok isterdim :D
    [​IMG] [​IMG]

Yolun önemli bir kısmı geride kalmış. Bu civarda lastiğimin patladığını anladım diken girmiş. Yama setinin içinde yapıştırıcı olmadığını farkettiğimde çok geçti :S Lastiği şişirip ne kadar gidebildiğini denedim ve sorunsuz sivrihisara kadar gidebildim. Sivrihisarda yama seti satan yer aradım. Burda yama seti bulup lastiği tamir edene kadar çok vakit kaybettim.
    [​IMG] [​IMG]

Dizimde oluşan ağrı dayanılmaz hale geldi. Kas gevşetici vs. kullandıysam da pek işe yaramadı. Selenin ayarını değiştirince daha iyi oldum. Diz ağrısı hem konsantrasyonumu hem de performansımı çok olumsuz yönde etkiledi.
    [​IMG] [​IMG]

Sivrihisarda kuru fasulye molası :)
    [​IMG] [​IMG]

Ankaraya geldim sayılır diye düşünmüştüm ama yanılmışım
    [​IMG] [​IMG]

Polatlı'yı geçtikten sonra güzel bir iniş daha vardı yaklaşık 20km indim. Hep böyle devam edicek zannettim ama tekrar çıkışlar başlayınca artık yorulduğumu hissettim.

Son 45 km. Bu tuğlalar yolun kenarına savrulurken ben orda olabilirdim. Böyle tehlikeler bazen korkutuyor beni :(
    [​IMG] [​IMG]

Artık hava kararmış, soğumuş, yorgunluk üst düzeye ulaşmıştı. Rüzgar zaman zaman tersten esti. Yol ancak arabalar geçerken görülebiliyordu. Ben ne kadar görünüyodum onu da bilmiyorum. Sonuçta arkadan aydınlatma ne kadar iyi olursa olsun karanlıkta o yolda olmak çok tehlikeliydi. O duruma düşeceğimi bilseydim karanlığa kalmamak için baştan önlemimi alırdım. Gerekirse turu konaklamalı yapardım ama artık geri dönüşü yoktu son 40-45 km kala pes edemezdim. Yine de çok kez bırakmayı düşündüm. Tırmandığım her yokuşun ardında iniş olduğunu hayal ederek kendimi avuttum ama sonuçta hep tırmanış... Artık dayanıcak gücüm kalmamıştı ki son yokuşun ardında şehrin ışıkları belirdi. Yeniden doğmuş gibi oldum bütün yorgunluğumu unuttum. Tekrar iniş mükemmel bir duyguydu. Uzun bir inişten sonra Dikmen'e varmak üzere Konya yoluna saptım. Artık bitmiştim ve Konya yoluna çıkmak benim için Ankara'ya gelmiş sayılmaktı. Zaten planladığım vakti geçeli çok olmuştu (gece 01.30) Orda bir benzinlikte durdum ve kuzenimi aradım. Kuzenim arabayla gelip beni ve bisikletimi alıp eve bıraktı. Bu yolculukta şunu anladım ki antremansız böyle bir yolculuğa çıkmak çok çılgıncaydı. Açıkçası kendimi bu kadar zorladığıma pişman oldum ama sonunda eve varabilmek her şeye değer. Zorda olsa turu tamamlamış oldum.

Sonuç: 20 saat yolculuk, 265km yol, 2 gece uykuyla ancak toparlanmış bir beden, macera dolu bir anı :) Sevgiyle kalın...

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    oldukça maceralı bir yolculuk olmuş ama ders de olmuş. gerek yol çalışmasız gerek antrenmansız böyle bir yola çıkmak gerçekten çok bunaltıp yıldırabilir
    neyse gene de güzel olmuş tebrikler zor bir iş başarmışsınız

rockbu bunu beğendi.
  3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Tebrikler, azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz.Yazını okurken kendi İstanbul-İzmir turlarımı hatırladım.Her yolculuk ayrı hikaye ve tecrübe ile sonlanıyor.O tatlı yorgunluk giderek azalırken, acı hissettiğin yerleri anarken daha çok keyif almaya, tebessüm etmeye başlıyorsun.
    Ayrıca bazı önlemlere önem vermememiz de bize ders oluyor (yama yapıştırıcısı gibi)
    Yola devam.Uzun turları bırakma.Bir gün mesafe rekoru kırıcısı olabilirsin.

ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
  4. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Kardeşim bu senin son çılgınlığın olacağını sanmıyorum.Geçen yıl Sapanca-İzmir turunda birçok tecrübe kazandın,yolda kalmazsın kolay kolay ama antrenmansız bu kadar uzun bir yola çıkmak yanlış.
    Her neyse sen de bu hatalarını anlamışsın zaten fazla tekrar etmeye gerek yok.Farkındasın.

Artık ne zaman Afyon-Ankara yolundan geçsen yaşadıklarını hatırlarsın,ileride çocuklarına anlatacağın,ilgiyle dinlenilecek bir anıya daha sahip oldun.Kolay değil,insanlar 8saatlik otobüs yolculuğunda bile bunalıyor,senin şu yaptığına bak!Helal olsun.Daha nice kilometreler yapacaksın bunu biliyorum.İyi bir bisikletçisin,beni de bu yönde heveslendirdiğin için teşekkürler tekrardan.Antrenmanlı günlük turlarda daha fazla yol katedebileceğini sen de biliyorsun.Ayrıca bisikletini de tebrik ediyorum fakat biraz daha prof. birşey gider sana artık aştın sen olayı.Her baba yiğidin harcı değil bunlar bence.
    Tebrikler tekrardan,Sapanca'da görüşmek dileğiyle.Ankara'dan buraya da bisikletle gelirsen şaşırmayacağım artık. :)

5. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    felis911 teşekkürler. Evet gerçekten iyi bir ders oldu bana ama bir o kadar da iyi macera oldu :)

athletic teşekkürler. Çok güzel açıklamışsın tur sonrası hissedilen duyguları :)

omurkadir bi görüşebilsek de beraber biraz çılgınlık yapsak. Bahsettiğimiz tren turunu gerçekleştirmeliyiz kardeşim. Bence çok güzel eğlenicez. Diplomayı aldıktan sonra iyi bi iş bulursam bisikletimi de yenilerim. Ankaradan sapancaya gelmeye hiç niyetim yok ama daha 1 ay var bakarsın niyeti bozarım :) desteğin için sağol. Görüşürüz

6. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Tebrikler ,

Tecrübelerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkürler .

Tolga Gürgün

rockbu bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    rockbu dostum
    adına yakışan rocker dostum seni kutlarım bu büyük bir cesaret önemli değil antramansız olmam bu olayı gerçekleştirmende önemsiz bi ayrıntı önemli olan bu eylemi tatbikata sokmak edindiğin tecrübeler önemli bir dahaki denememde faydalı olacak tekrar tebrikler çoktan övgüyü hakettin
    önemli olan maceracı ruhundur buda sen de var dostum darısı diğer pedalşörlerin başına
    esen kal

rockbu bunu beğendi.
  8. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    tebrikler...

rockbu bunu beğendi.
  9. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Azminiz gerçekten çok iyi. Antremansız bu kadar uzun yola çıkmak gerçekten büyük macera. Tamamlamanızda büyük başarı. Tebrikler.

rockbu bunu beğendi.
  10. aziz aydın

aziz aydın Üye

Seviye:
    :in: Paylaşımın için teşekkürler sıkı,yorucu ve başarılı bi tur olmuş

rockbu bunu beğendi.
  11. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Cidden güzel ve maceralı bir gezi olmuş sanırım..En küçük detaylar(patlak setini eksik almak gibi) :D Bu şekilde can sıkıcı işlerin olmaması için bize güzel bir örnek vermişsin..Tek başına bu yolu çekmek ayrı bir başarı..bu yollarda kazasız gezini tamamlamanda ayrı bir sevindirici olay..Tşk ler paylaşımın için. İyi forumlar..

rockbu bunu beğendi.
  12. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    tebrikler.

rockbu bunu beğendi.
  13. guneyharun

guneyharun Kıdemli Üye

Seviye:
    Tebrik ederim.Afyon-Ankara benimde bir dönem çok sık arabayla katettiğim bir yoldur.Bende hep o yolu bisikletle gitmeyi düşünmüşümdür ama daha nasip olmadı.Gerçektende bisiklet kullanmak için çok güzel bir yol Afyon çıkışı Özlem tesislerini geçtikten sonra mermerciler, akabinde Köroğlu beli çok güzel bir tırmanış,oranın inişinden sonra Bayat ve en güzel yolda ondan sonra başlıyor.Emirdağ-Sivrihisar sap sağa Polatlı-Ankara.Gerçekten şimdi bile heveslendim,tekrardan tebrik ederim.:in:

rockbu bunu beğendi.
  14. Serkan ÜSTEL

Serkan ÜSTEL Aktif Üye

Seviye:
    Dostum tebrikler, gerçekten zoru başarmışsın...

rockbu bunu beğendi.
  15. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    gerçekten sağlam yol gitmişsin.

rockbu bunu beğendi.
  16. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    süper bi yolculuk olmuştur başarılı ama bir okadarda yorucu ellerine sağlık fotolar için

rockbu bunu beğendi.
  17. Uğur AKIŞ

Uğur AKIŞ Üye

Seviye:
    Çok harika bir tur olmuş.Resimler içim teşekkürler.

rockbu bunu beğendi.
  18. cihanbesyo

cihanbesyo Üye

Seviye:
    Süper birsey olmuş ama antrenmasız olup buyola çıkmış olman ve ışık sisteminin olmaması hoş olmamış,yinede tebrik ediyorum.

rockbu bunu beğendi.
  19. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Super bir tur...
    Tebrikler.
    Goruluyor ki hersey kafada baslayip onun verdigi moral ve gucle basariyla sonuclaniyor. Yeterki inan...

Selamlar.

www.mumju.com

rockbu bunu beğendi.
  20. Halil.KuYRuKCu

Halil.KuYRuKCu Yeni Üye

Gerçekden tebrikler, zor iş, özellikle yalnız...

rockbu bunu beğendi.