Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 cm'lik Fark

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Uğurcan Avan tarafından paylaşıldı.

1. Uğurcan Avan

Uğurcan Avan Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Specialized S-WORKS ROUBAIX modelinin kadro geometrisi ve Surly Crosscheck modelinin kadro geometrisi karşılaştırdığımda 52 cm lik modeller için (ROUBAIX te 56 ya denk gelen) aralarındaki farkın arka çatal uzunluğunda tam 1 cm olduğunu gördüm. Zincire paralel olan kısım Roubaix te 41,5 cm Cross checkte 42,5 cm. Crosschecke daha kalın lastikler takılabilmesi için bu fark var ama sorum şu. Bu 1 cmlik fark diğer her şeyi eşit kabul ettiğimizde ( yol durumu, sürücü performansı, hava şartları, komponentler, suluktaki su miktarına kadar) sadece kadroların farkı ne kadar bir hız farkına sebep olur. Benim kaçırdığım üst boru uzunluk mesafesi de mi bu işi etkiler ? Biri 50 km yaparken diğeri 53 mü yapar ? Yani orta düzey bir kullanıcı için bariz bir fark oluşturur mu ?

Surly nin çelik olduğunu biliyorum, zaten o yüzden istiyorum. Fazladan kadroda 600 gr gibi bir ağırlık olabilir (Giriş seviyesi alu bir yol kadrosundan) ama bu ağırlık bana ;

-Ölümsüz bir kadro
    -İstediğim an yükümü yüklenip köy kasaba dolaşmak (orta seviye mtb göbek, jant seti ile)
    -35 lik lastik atıp hafif mtb parkurlarına girebilmek

olarak geri dönecek.

Kadro karşılaştırması değil geometri karşılaştırmasını merak ediyorum hız konusunda.