Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 aylık bisikletin balataları eskir mi?

Konu, 'Frenler' kısmında Umut Yayla tarafından paylaşıldı.

1. Umut Yayla

Umut Yayla Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yaptığım kaza nedeniyle dün bisikletçiye bakım yaptırmaya gittim işimiz bittikten sonra bana balatanın eskidiğini değişmesi gerektiğini söyledi. Ancak nedense bana pek inandırıcı gelmedi bir ay gibi kısa bir sürede balata eskir mi arkadaşlar?

Adam sebebinin ağır olmamdan kaynaklandığını (116 kiloyum) balataların dayanmadığını söyledi.

Ayrıca dağ bisikletim için fren takımını komple değiştirmeyi düşünüyorum önerebileceğiniz dayanıklı setler var mı?

Çağlayan bunu beğendi.
  2. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    kötü balata takılmış olabilir ama,kilonun balataların ömrünü bitirdiğini,ilk defa duyuyorum..

Umut Yayla bunu beğendi.
  3. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    V Fren almak için bir sebep daha.Hocam eğer dağda bayırda kullanmıyorsanız v frene gecmenizi öneririm.dağda bayırda kullanıyorsanız disk fren kullanan arkadaşlardan tavsiye gelir

Umut Yayla bunu beğendi.
  4. illgnsyyz

illgnsyyz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ağırlık önemlidir. Frenleme sırasında ağırlığınız ile doğru orantılı artan miktarda kinetik enerji balatalar tarafından ısıya çevrilir. Bu da balata ömrünü kısaltır. Balatanın kalitesi, sizin fren alışkanlığınız, yaptığınız yol miktarı elbette balata ömründe etkilidir. Disk frenler konusunda pek bilgim yok ama 1 ay disk için çok kısa bir süre sanırım. Bisikletcinin söylediğini aklınız kesmediyse balatayı kendiniz inceleyin.

Umut Yayla bunu beğendi.
  5. Umut Yayla

Umut Yayla Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Çağlayan Bey öncelikle ilginiz için teşekkürler. Balatalar aldığım bisikletin üzerindeki balatalardı. Ghost se1150, Shimano 395 Hidrolik Disk olduğu yazıyor.

Balataların eskimesini kiloyla bağdaştırması benim de kafamı karıştırdı ancak bisiklet donanımları hakkında henüz fazla bilgi sahibi değilim ne yazık ki, benim için tavsiye edebileceğiniz bir fren seti var mı aklınızda peki?

Bahadır bey genellikle arazide kullanıyorum teşekkür ederim.

6. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    1 ayda 2000 km yaptıysanız başka, 1 ayda 200 km yaptıysanız başka. 1 ayda 200 km yaptıysanız isterseniz 200 kilo olun, balata hemen bitmez.

Ek bilgi olarak, örneğin 200 kg'lık yükü, 20 metrede 30 km/saat'den sıfır hıza durdurmak için gerekli enerji ile 50 kiloluk yükü 20 metrede 30 km/saat'den sıfır hıza durdurmak için gerekli enerji 4 kat farkılıdır. 50 kilonun 4 katı 200 kilo.

Burada normal sürüş sürtünmeleri her ikisinde de aynı kabul ettim. Bu durdurma enerjisini sağlayacak olan ek sürtünmeyi frenler sağlar. Tabii ki ağır yükte fren balataları veya pedleri yukarıdaki örneklemeye uyacak şekilde göreceli olarak daha fazla aşınır.

Umut Yayla bunu beğendi.
  7. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    XT serisi kullanan arkadaşlarım memnun, bir inceleyin isterseniz

http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/disk-fren-setleri/shimano-xt-m-765-hidrolik-set-silver.html

Umut Yayla bunu beğendi.
  8. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisikletci sallamış gibi geldi.fransa bisiklet turuna katılsan bile balataların bitecegine ihtimal vermem 1 ayda.ben malzeme eksikliginden dolayı dandik balata aldım.başka yoktu bisikletcide 4 ay oldu tık yok.ve çok sık dağ yollarına çıkıyorum ve frene çok asılıyorum.balataları sokebiliyorsan gözlemle derim.sende anlarsın bitip bitmedigini.

9. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kilo olayında haklılık payı var.ağırlıkla orantılı olarak frenleme mesafeside artar.ufak bir çoçugu bindir bisiklete cizgi ciz yere bi fren yapsın.birde sen fren yap aynı noktada bak bakalım ne kadar fark ediyor.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Balataları çıkarmak çok çok kolay. Çıkartıp bakın, kendiniz kontrol edin. Anlarsınız zaten bitip bitmediğini.

11. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hayes dyno sport hidrolik frenleri 2700 km dir kullanıyorum padleri dahi değiştirmedim. Balatalar konusu ise inceldiğinde değiştirilmesi gerektiğini biliyorum. eskime diye birşey duymadım.