Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 Aralık Sapanca Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında günkut tarafından paylaşıldı.

1. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Kafamızda planladığımız bir başka turun güzergahı olan bu turu, kendimizi sınamak ve performansımıza göre yaklaşık varış süresini tahmin edebilmek için yaptık..
    Rotamızı Haydarpaşa'dan tren ile Gebze'ye ve oradan da D100 karayolu ile sırasıyla Dilovası,Hereke,Körfez,Kocaeli, Maşukiye,Yanıkköy,Kırkpınar ve Sapanca olarak belirledik.

Sabahın erken saatlerinde İstanbul'u seyretmek, benim için inanılmaz bir keyif olmuştur..Sabah 07:15 vapuru ile karşıya geçerken şehir dışına yapacağımız ilk turun heyecanıda vardı içimde.
    Haydarpaşa'ya doğru bir balıkçı, denizden rızkını çıkarırken..
    Haydarpaşa Gar'ının önünden geçerken Tolga beni Kadıköy'deki Beşiktaş iskelesinde bekliyordu.
    Haydarpaşa'dan 08:00 Banliyö(Türkçesi:Yörekent) tren'ine binerek yaklaşık 1:05 dk'lık bir yolculuktan sonra 09:05 de Gebze Tren İstasyon'una vardıık..
    Fazla oyalanmadan İstanbul-İzmit yolundan(E5) Dilovası'na doğru pedal bastık..
    Dilovası'na geldiğimizde bizi Hereke'ye doğru çok uzun olmayan ve yormayan rampalar karşıladı.Ve bu rampaları inerken bu kadar keyif aldığım bir iniş yaşamadığımı hissettim.Tabi bunda kamyon arkası'nın da payı var diyebilirim!Önümde giderken yarattığı hava boşluklarından keyifle ve güvenliği ön planda tutarak süzüldüm.
    Tolga'nın yüzünden okunan mutluluk, trafikte egzoz dumanı ve toz partikülleri(parçacıkları) yutmamızın; uzun yolda aldığımız keyfin yanında bir hiç kaldığının kanıtı idi.Ve Buff kullanmanın(Bir çeşit bandana görevi gören, ondan daha fonksiyonel olan bir giysi) bisiklet sürücüleri için, şıklığının yanı sıra bir ihtiyaç olduğunu anlamış bulunduk..
    İhtiyaçlarımızı karşılamak için uygun bir büfe gördük..
    Buyrun burdan yakın, alın size bir tartışma konusu:)
    Sonunda biz önemli olanın iyi bir yol arkadaşlığı olduğuna karar vererek felsefe yapmayı bir kenara bırakıp dostça ve güvenle yolumuza devam ettik!
    Ve Körfez'e geldik..Km saatimiz geçici bir süre yayınına ara verdiği için gözümüz yollarda tabela aradı ama malesef hiçbir tabelada km yazmıyordu.Aldığımız bu keyfin yanında ne kadar yol yaptığımızın da pek önemi yoktu.Sonuçta güneş halen tepedeydi!
    Kocaeli'ni de gördükten sonra kısa bir ihtiyaç molası verdik ve yolumuza devam ettik.
    Sapanca tabelasını görüp heyecanlandık ve ilk sapaktan sağa girince otobana girmek üzere olduğumuzu anladık ve gişelerden önce geri dönüp gitmemiz gereken ve ikinci sapak olan esas yolu bulduk!
    Burası doğru olan ikinci sapak..Artık ana yoldan ayrılmış ve daha huzurlu bir rotada ilerliyorduk..
    Bir müddet daha pedal bastıktan sonra yemek molası vermek için bir kebapçıda durduk.
    Tolga ve ben,birer porsiyon(gayet doyurucu) karışık pide,bir ayran,bir şalgam suyu, biber turşusu ve dilimlenmiş domates'e toplam 15 Ytl verdik.Ve bu fiyata bu lezzette yemek yemenin bizler için bir avantaj olduğunu düşünerek, pidecinin önünde çektiğimiz fotograf ile reklamını da yapmış bulunuyoruz.
    Acısu'yu da geçerek Maşukiye'ye doğru yola koyulduk..
    Maşukiye'ye vardığımızda öğleni geçiyordu!:)Ve az ilerde Kartepe sapağını geçip Yanıkköy'e doğru pedal basmaya devam ettik.
    Yanıkköy'den geçerken bu manzaraları paylaşmak istedim.Yazın bu görünen dağlara doğru keşif turları yapmanın iyi olacağı düncesi ile Kırkpınar'a doğru yolumuza devam ettik..
    Kırkpınar'a vardığımızda gölü görmüştük ama ona yaklaşabilmek için bayağı bir uğraşmamız gerekti çünkü, aldığımız yol tarifleri birbirini tutmuyordu!..
    Nihayet göle ulaştık ama malesef göl kenarında yaparız diye düşündüğümüz tur sadece 150 mt ile sınırlı bir alana sıkışıp kaldı!Özel mülklerden ve uyduruk tesislerden başka birşey görünmüyordu.
    Ha bir de havada uçuşan motorlu yamaç paraşütleri vardı..
    Artık hava yavaş,yavaş kararmaya başlıyordu ve Sapanca'ya doğru daha 8km yolumuz vardı.Kırkpınar'dan tekrar geçerken girdiğimiz bir yolda Sportizm Otizm Gençlik ve Spor Kulübü'nü gördük..(Otizm&Bisiklet başlığı ile paylaşmıştım sizlerle..)
    Ve Sapanca'ya doğru yola çıktık.
    Sapanca Tren İstasyon'una geldiğimizde hava artık kararmıştı.2:13 dk'lık yolculuk için dönüş biletlerimizi alıp hareket saati olan 19:16 'yı beklemeye başladık..
    Haydarpaşa'ya kadar olan tren ücretine adam başı 8 ytl vermiştik.Trene bindikten sonra, molalar dışında yaklaşık 6,5 saat pedal çevirip bayağı yorulmuş olduğumuzu anladık..Ama Kondüktör'ün bizden bisikletler için para istemesi ile biraz kendimize geldik tabi.İstediği parayı verdikten sonra (Yanlış hatırlamıyorsam adam başı 5 ytl vermiştik) ona, '' yarın trene boyacı merdiveni ile binsem bu parayı alacakmısınız?'' diye sorduğumda o da, ''belli bir yük için alıyoruz ondan da alırız'' deyince güldüm.''Peki bu parayı vermemek için ne yapmalıyız bir yolu yok mudur?'' dediğimde adam gayet iyi niyetli ve mütevazı bir tavırla gülümseyerek uzaklaştı.
    Yapmak istediğimiz ''Balıklı Göl'' turu için bir deneme yapmış olduk.Yaz aylarında gidişte ve dönüşte birer gün kamp atarak bu turu yapabileceğimizi gördük..

2. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Gençler,
    Güzel turunuz için sizleri tebrik ediyorum ve bizim oralarada hepinizi bekliyorum.
    Bisikletten para alınmasını anlamış değilim. Bende İzmit'ten İstanbul'a son yük vagonunda bisikletimi götürmüştüm. Görevli sizinmi diye sordu fakat para istememişti. Kural nedir bilmiyorum, eğer ağırlıksa bisiklet birçok bavuldan daha hafiftir. Bisiklete karşı anlamsız bir antipati var sanırım. Ve demiryolu taşımacılığımızında hali Hindistan'dan hallice.
    Yolunuz açık olsun...

3. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederiz ve umarım bir gün görüşürüz..Bu ulaşım araçlarındaki değişkenlik gerçekten can sıkıcı ve kafa karıştırıyor.Banliyö trenine bindik ve bisikletler insanların ortasında duruyordu para isteyen olmadı.Çünkü jeton attıktan sonra içeri giriyorsunuz ve içeride ondan sonra olanlar, onları pek ilgilendirmiyor.Trene bindik bisikletler iki vagonun birleştiği ve eskiden tuvaletlerin olduğu arada olmasına rağmen para isteniyor.Bu gün biletin arkasını okudum ve ''Sayın Yolcumuz'' başlığının altındaki 5. uyarıda şunlar yazıyor:
    *Biletli her yolcu beraberinde bir valiz ve çantayı ücretsiz taşıyabilir.İlave yükler ücrete tabi tutulur.
    Şimdi ben burdan şunu anlıyorum ''ben bisikletimi söksem,koca bir valize soksam ve al sana valiz desem'' kimse birşey diyemeyecek!Ama asıl sorun bence onları doğru yönlendiremiyor oluşumuz ile ilgili heralde.Yani şu bisiklet olayı ile ticari anlamda yük taşıyan birilerini birbirine karıştırmayın diyemiyoruz.Evet ülkemizdeki bir çok sorunun çözümüne seyirci kalmak gibi bir alışkanlığımız olduğundan bisiklet içinde bir çok sorunun çözümünü malesef başkalarına bırakıyoruz.Bir dokundunuz bin ah işittiniz:)Umarım bir gün bizlerde sizin gibi 11 günlük uzun yollara çıkar ve gittiğimiz her yerin tadını doya,doya çıkarırız.Sevgiler,saygılar..

4. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık güzel gezii olmuşşş paylaşımınız için tşkler. çift amortisörlü bisikleti görünce benim emekliye ayırdığımm bisikletim aklıma geldii ahh ne yorucu geziler yaptım onunla.sizide biraz yormuş olsa gerek

günkut bunu beğendi.
  5. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar,
    çok güzel bir tur olmuş ayaklarınıza sağlık, resimleri paylaştığınız için de teşekkürler,

yazın aynı şey benim de başıma geldi.yola çıkmadan önce trenle gitmeyi düşündüğüm için TCDD nin sitesine girip yolcunun yanında taşıyabileceği yükün miktarını araştırdım.her yolcunun 30 kg yük taşıyabileceğiini öğrendim..Bisikletim de 10kg civarı olduğuna göre sorun yok diyerek güvenle trenle gitmeye karar verdim.Fakat trende vagonları gezen görevli bisitletimi görünce direk sahibini sordu.
    -Sahibi benim dedim.
    -5 tl dedi.
    -Sebep?
    -bisiklet extra ücrete tabi.

tabi ki hemen istediği parayı vermedim. Daha az ücret alındığı için yazın aynı yolu klimalı mercedesle gitmek yerine o pis trenle gitmeyi tercih etmiştim.Yaklaşık 10 dk lık tartışmadan sonra sıkıldım ve parayı verdim.
    boş sayılabilecek bir trende, 30 kg lik yük taşıma sınırının 3 te birini kullanarak bisikletimi taşıdığım için cezalandırılmıştım.
    TCDD ye gönderdiğim şikayet raporları da tabi ki hiçbir işe yaramadı.Hatta zahmet edip cevap bile vermediler.

Böyle tatsızlıklar yaşamamanız için tavsiyem otobüs kullanmanız. Trenden bisiklet için ayrıca bir bilet parası aldıklarından aynı fiyata geliyor.Hatta bisikletin ön tekerini bile çıkarmadan bagaja atabiliyorsunuz.3 kat daha hızlı ve tabi ki daha konforlu.
    herkese iyi günler

günkut bunu beğendi.
  6. menschmaschine

menschmaschine Yeni Üye

Seviye:
    Güzel gezi raporunuz ve sade anlatımınız için teşekkürler.

günkut bunu beğendi.
  7. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    İlk zaman bayağı yoruyordu çünkü benim sele de en alttaydı.Sonradan gevşetebildim ve rahat sürüşler yaptım.Belki de zamanla performans arttıkça bisiklet önemsiz kalıyordur:)Sevgiler..

Teşekkür ederiz.
    Aslında bu tür sorunlar her yerde olduğundan bu işlerin çözümünü zamana bırakmayı, ama bu arada ülkemizde trafikte bisiklet sürücülerinin var olduğunu kabul ettirebilmek adına, ortak konularda bir araya gelebilmeyi becerebilmemiz gerektiğini düşünüyorum.Sevgiler..

8. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    çok güzel helal olsun bisikletler pekuygun değilmiş galiba ama iyi cesaret tebrikler

günkut bunu beğendi.
  9. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    abi ne de güzel yapmışsınız bazı fotoğrafların birileri için ayrı bir anlamı vardır benim için özellikle istanbul da sabah karşıya geçerken çektiğiniz fotolar çok anlamlı oldu bunun için size ayrıca teşekkür ederim 10 yıl önce öğrenciliğimin geçtiği istanbul da sabahları vapura bindiğim manzarayı görünce sanki o yıllara gittim teşekkürler bir kez daha

izmit i sapanca yı da bilirim hele mevsiminde olsadınız köylülerin size kiraz, armut ikramı olurdu sanırım

çooook güzel bir rota çizmişiniz elineza ayağınıza sağlık bol pedallı günler dilerim

günkut bunu beğendi.
  10. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler.Havalar ısındığında yani yaza doğru,yine oralardan geçeceğiz.O zaman kiraz ve armutların tadına bakarız:)Sevgiler..

11. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaştığınız için teşekkürler...Güzel bir gezi yapmışsınız, çektiğiniz fotoğraflar da çok güzel:)

günkut bunu beğendi.
  12. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ,

Bacaklarınıza ve yüreğinize sağlık . Haklısınız o Sapanca gölünde görülmeye değer hiç bir şey olmadığını ve bölgede fiatların çok pahalı olduğunu geçen Ramazan Bayramında test etmiştik :( .

Çok güzel fotolar ve anlatım için teşekkürler .

Gitmişken direk kartepe'ye çıksaydınız :D . Bir dahaki gezinizde şiddetle tavsiye ederim .

Selamlar,
    Tolga Gürgün

günkut bunu beğendi.
  13. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    gunkut agbı çok güzel bir gezi gerçekten orda olmayı çok isterdim :) bi dahakı gezinizde beni unutursanız darılırım :)

14. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Fotoğraflar ve gezi haritanız harika olmuş.Keyifle pedalladığınız fotolardan belli :rolleyes: Paylaştığınız için teşekkürler...

günkut bunu beğendi.
  15. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler..Oradan tekrar geçeceğiz ve bu sefer kamp atarak olacak.Geçerken Kartepe'yi çok merak etmiştik ve şimdi sen söyleyince oraya uğramak şart oldu.Tekrar teşekkürler..

Ah be Uğur'cum seni hiç unuturmuyuz.Tolga ile hususi seni konuştuk ve okulun olduğundan kafanı karıştırmak istemedik.1 Aralık'ta senin okulun yok muydu?:)

Çok teşekkürler..Keyifli olmaz mı?Bu bizim ilk uzun turumuzdu ve bu tat damağımıza bulaştı bir kere:)Sevgiler..

16. turky

turky Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel keyifli bir tur olmuş, elinize ayağınıza , emeğinize sağlık,

bu taraflara bir kez daha yolunuz düşerse size katılmak isterim :)

günkut bunu beğendi.
  17. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    agbi benim pazartesi günleri okulum hiç yok :) salı,çarşamba,perşembe,cuma var... :)

18. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Teşekküer ederiz.Tabiki yolumuz ordan geçtiğinde birlikte pedallamaktan zevk duyarız.Görüşmek üzere:)

Hadi ya!.Bu düşünemediğimiz birşey kötü olmuş.Neyse boş ver nasılsa gene görüşeceğiz ve beraberce daha çok turlara çıkacağız.Sevgiler..