Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1-2 Temmuz, Dağ yolundan İzmit-İznik ve dönüşü

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında coşkun ayaz tarafından paylaşıldı.

1. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletsever dostlar,
    İzmit-Yeniköy'den hareketle (eski ipek yoluda denilen) Gölcük-sofular-yalakdere-İznik turunu ve dönüşümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yakın çevrem ve özellikle eşim yoğun muhalefet yaptılar. Ama ben kararlıydım.
    Değişik bir rota takip edecek ve yoğun trafikten kurtulacaktım.
    Bizim hanım özellikle dağ yolundan gitmemi istemiyor ve oralarda başıma birşey gelebileceğini söylüyordu. Bende senelerce denizlerde aldığım riskleri savunma olarak sunuyordum.
    Sonuçta her geçilen köyde rapor verme (cepten) koşuluyla anlaştık.
    0720- Evden hareket ettim. İhsaniye kalıcı deprem konutlarının oradaki kervansaray kalıntılarını görüntüledim. Pek birşeyde kalmamıştı;

Gideceğim yol Gölcük'te denize dökülen derenin vadisi boyunca kaynağına kadar 22 km tırmanıyor.

0815-Selimiye köyü geçildi.10.km Her taraf yemyeşil orman, su ve kuş sesleri çiçek kokularıyla harmanlanıyor. Müthiş bir terapi...

Yaptığımız beton binalara inat !

0850-Lütfiye köyü geçildi. 15.km Köy yollarında kimseler görünmüyor. Su değirmeni hala çalışıyor. Bu sene su bitmemiş.
    Köyü biraz geçtim ki aniden bir doberman kılıklı köpek deli dumrul hesabı yolumu kesiyor. Hemen bisikletten inip bisikletimi siper ediyorum. O da karşı atak olarak kardeşini çağırıyor. Onlar saldırıyor ben yarım daire içinde savunmadayım. Ama ilginçtir sanki bir sınır var ve onu geçmiyorlar amaçları beni ısırmak değil yalnızca yaygara etmek. 500 metre aşağıdaki sahiplerine el işaretiyle yol izni aldığımı belirtiyor ve yola devam ediyorum.

Sık sık yol kenarında çeşmelere pınarlara rastlıyor buz gibi sulardan içiyor ve mataramdaki suyu tazeliyorum.
    Yine bir çeşme başında hint fakiri edasıyla oturmuş pinekleyen bir gençle selamlaşıyor ve laf olsun diye bu köydenmisin diye soruyorum.
    Burada oturmuyormuş aşağıda(gölcük) oturuyormuş. Sordu:
    -Nereye böyle? -İznik'e gideceğim.
    -Buradan ötesi çok bayır çıkabilecekmisin? -Gerekirse yürürüm.
    -Ne amaçla gidiyorsun ? -Ben gazeteciyim gezi yazısı yazacağım! Hadi eyvallah.

0930-Sofular köyüne gelindi. 20.km
    Yaşlı köylüler var biraz oturduk dertliler; Biz orman köyüyüz devlet maktayı (baltalık hakkı) kısıtladı. Doğalgaz geldi odunda para etmiyor. Suyumuza belediye saat bağlıyor. Şişe suyu tesisleri sondaj vuruyor sularımızı çekecekler.
    Biz eskiden 80 haneydik 15-20 hane kaldık. Baktım kendimi iyice gazeteci havasına sokmuşum yolcu yolunda gerek deyip tonton dedeleri dertleriyle ve cennet köyleriyle bırakıp vurdum rampaya ama ne rampa yaklaşık 2 km dik mi dik. Bu kısmı yürüyerek geçtim.

1010-Senaiye köyü girişi yokuş bitti. 700 metre yükseklikteyim. Buradan itibaren Yalakdereye kadar iniş başladı. E her çıkışın bir inişi var !
    Senaiye köyünde köylüler İznik'e giden daha kestirme bir yol tarif ettiler ama ben planladığım rotadan şaşmadım.

1055-Akçat köyü geçildi. 30.km İnerken davamlı fren kullandım. Yollar çukur ve kasis dolu temkinli olmak lazım çünkü hiç araba geçmiyor ve in-cin top oynuyor. Akçat köyüde terkedilmiş gibiydi. Yolda rastladığım ender köylülerden birinden avcıköy (Merdigöz) yolunu sordum. Sağolasın.

1110-Avcıköy(Merdigöz)e geldim. Köy çukur bir alanda yoldan evlerin sadece çatıları görünüyor. Kahvehanesindeki yaşlılarla sohbet ettim. Burasıda bir macır köyü olduğundan Yeniköy'ü iyi biliyorlar ve tanıdıkları var. Bu köy mübadeleden önce ermeni köyüymüş fakat hiçbir ev veya eser kalmamış. Kahve ve bakkalın sahibi Ali amca çay parası teklifimi reddetti. Teşekkür edip yola çıktım.

1205-Yalakdere geçildi. 38.km Bu köyden sola dönerek K.mürsel-İznik yoluna saptım. Yine bir su başında durarak yemeğimi yedim. sıcak iyice bastırdı. Yanımdaki havluyu ıslatıp enseme koydum.

Bakışları bana treni hatırlattı !

1330-Kızderbent'e gelindi. 48.km Burası İznik yolu boyunca uzanan eski bir köy.
    Büyük çınarlı kahvesinde oturup 3 çay içtim dinlendim. Çaycı çocuk iyi yolculuklar abi dedi. Eyvallah koçum !
    Köyü çıkmadan 10-12 yaşlarında 3 çocuk Hello Hello Yes Money diye çığırarak arkamdan taş attılar. Hiç kızmadım nedense.

Atımızda su içsin bari.

Boyalıca tepesindeki akmayan çeşme ve sökülmüş çiniler,

1430-Boyalıca sapağına inildi. 60.km Boyalıca rampasını kıvrıla kıvrıla inerken bu inişin birde çıkışı var diye düşünmeden edemedim.

Boyalıca İznik arası düz yol ve her iki yön zeytinlik ve meyva bahçeleri. Köylü hanımlar fasulye topluyorlar. Hava iyice ısındı. Çok sıcak!

Yolda ihtiyaç molası dedim ve kendi gemimin(pardon bisikletimin) kaptanı olduğumdan yol kenerında göl yönünde bir zeytinliğe girdim. Allah inandırsın her taraf üzerinde çok çok zehirli yazan boş kutularla doluydu.
    Bir an yediğim zeytinleri ve sağlıga çok yararlı zeytinyağlarını anımsadım.

Yol boyu köylüler karınca misali çalışıyorlardı. Bazıları traktör arkasına takılan romörk tanklardan toprağa zehir sıkıyorlardı. Bir an okuduğum ekolojik tarım kitaplarını hatırladım. Daha çok çalışma, daha çok üretim, daha çok para, çok çok çok ...

1555-Nihayet İznik ! 79.km Yüzyıllardır İstanbul kapıdan girdiğine benim kadar sevinen olmamıştır diye düşündüm. Bencillik işte !

1615-Kaynarca pansiyona geldim. Resepsiyonda Ali bey beni bekliyormuş edasıyla bisikleti yan taraftaki garaja alalım dedi.
    Pazarlık damarım tuttu. Ben emekli adamım biraz indirim yapın dedim. Kendinden emin bir tavırla bilmemne otelinde 50 lira alıyorlar biz birkaç yıldır fiyat arttırmadık dedi. Zaten laf olsun diye sormuştum 30 ytl ödeyip hemen duş almaya çıktım. 24 saat sıcak su akıyordu fakat ben 25.saatte geldiğim için buz gibi suyla yıkandım ama hiç dert etmedim çünkü su vucuduma değince kaynamaya başladı!
    Aşağı indim Laf olsun diye burada ne yenir dedim Balık buzlu dediler yemem dedim ve bildiğimi yapıp İmren'de köfte yedim.
    Göl kenarında biraz dolaştım surlara baktım. Gölün terkedilmişliğine hayıflandım hemen avrupada olsa bu göl şimdi yelkenliler ve su kayağı yapanlarla dolu olurdu gibi içsel bir eleştiride bulundum. Gölün çevresinin yaklaşık 100 km ve çok güzel bir yola sahip olduğunu bildiğimden neden bisiklet etkinlikleri yapılmaz diye saf saf düşünürken acayip ağırlık çöktü. Otele gidip biraz uzun oturdum.
    İznik'te hiç turist göremedim. Dikkat ettim yerin 3 metre altı müthiş bir tarih kazılan ev temelinde gördüm.
    Ayasofya diye bir kalıntı var restore ediyorlar yolun 3-4 metre altında. Eski çini fırınlarıda öyle.
    Ama İzniklilerin Turizm diye bir dertleri yokmuş gibi geldi bana.
    Zirai tarım ilacı dükkanları ve traktör satış yerleri neye ilgi gösterdiklerini açıklar nitelikteydi. Geçim derdi ne diyelim. Sesimizi çıkarmadan yiyelim.

İlk gün sonu raporu: Bisiklet üzerinde 5 saat 27 dk. geçirmişim. 79 km.
    Yoruldum ama ruhumu ardımda bırakmadan ağır ağır geldim. mutluyum.
    Dönüş maceram daha sonra...
    Yolunuz açık olsun...

five, irfancan, Mhmt_EMR ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Frankaabi

Frankaabi Yeni Üye

Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel abi, iyi sürüşler... :)

coşkun ayaz bunu beğendi.
  3. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu HARİKA Karelerin paylaşımı için sonsuz teşekkürler izlemek inanılmaz keyifliydi gezilerinizin devamını diliyorum..keyifli sürüşler.

4. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    abicim elinize ayağınıza sağlık

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Abi sana selam olsun,
    hem selam hem helal olsun,
    tek kişilik bir ordusun,
    bizi bu paylaşımınla,
    bisiklete de doyurdun
    yeşile de doyurdun. :)

6. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Harika bir gezi olmuş anlaşılan. Tebrik ederim.
    Birkaç defadır İzmit-Bursa gidip gelmem gerekti bu aralar. Cesaret edip de bisikletle gidemedim. Bundan sonra gaza gelirim artık. :)

7. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar bisiklet severler,
    Turumun 2.etabıyla devam ediyorum;
    2 Temmuz sabahı erken kalktım börekçide kahvaltı sonrası 0730'da İznik'ten dönüş yoluna çıktım. Hava sabah olmasına ragmen sıcak, acele ediyorum çünkü öğlenden sonra poyraz kuvvetli eserse beni zorlar.
    Yola çıkalı 20 dk. olmuştu ve sabah mahmurluğuyla ilerlerken Çakırca girişinde iri bir köpek yol kenerında yattığı yerden aniden saldırdı. ve ben boş bulunup yol yönüne düştüm. Aman dikkat edelim bisiklet sürerken tüm duyularımız açık olmalıdır.
    İznik-boyalıca arası göl kenarından 18 km ilerleniyor. Yolda yoğun traktör trafiği var. Köylüler adeta konvoy halinde tarlalarına çalışmaya gidiyorlar.
    0900- Boyalıca sapağına geldim. Karamürsel yönüne dönünce 3 km rampa var.
    Enerjimi daha baştan kaybetmemek için rampanın çoğunu yürüyerek çıktım.

Buradan Yalakdere-Valideköprü sapağına kadar çok rahat geldim. Baştan rüzgar almama rağmen genellikle iniş ve trafik yok denecek kadar az.

Tarihi Valideköprünün yanındaki yolu dere kışın yıkmış nereden geçerim diye bakındım. Köylüler beton bloklarla kapatılmış tarihi köprüden geçmemi önerdiler.
    Bisikletin bir avantajı daha, arabayla geç bakalım.

Köprüyü geçince değişik bir yoldan gitmek için Altınova'ya çıkan yola sola saptım. Feribot'a gider diyede tabela koymuşlar(yani topçular için)

Bisikletim...

ve de ben.

Değişik bir kaya,

İyiki bu yola sapmışım. Altınova'ya kadar nefis manzaralar eşliğinde gittim.
    1145-Altınovada 52.km de sağa saparak Yalova-İzmit yoluna girdim.

Her yönünden dere geçiyor ensef bir yerdi

Altınova'dan eve kadar 35 km. yoğun trafik ve Karamürsel-ereğli-ulaşlı-halıdere-değirmendere-Gölcük rotasını izledim.
    1415- Eve varış ! Toplam gün/km= 87 Bisiklet üstünde: 5 saat 28 dk.
    Tur toplamı: Bisiklet üstünde 11 saat = 166 km.
    Bu tura ve diğer gezilerime çıkmadan önce Google Earth 'ten yolları planlarım ve yerleşimlerin ve belli dönüş noktalarının isim ve Kilometrelerini ölçüp not alırım. Bisikletimin km saatiyle yolda bunları karşılaştırırım. Şimdiye kadar yönümü hiç şaşırmadım. ve GPS'e ihtiyaç duymadım.
    Demek istediğim- ilk çıktığından beri Gps kullanmış biri olarak- bu tip ileri teknolojilere çokta ihtiyacımız yoktur. Bunlar gezi , macera ruhuna ve bisikletin basitliğine aykırıdır.
    Bu turdan kazanımlarım: -Nefis doğal manzaralar ve değişik köyler gördüm.
    -Araç trafiğinin çok az olduğu yollardan gitmenin zevkini tattım.
    -Yorulmama rağmen kendimi çok iyi hissettim.
    - İnsanlarla konuştum dertlerini dinledim.
    - Çevreyi nekadar çok kirlettiğimizi farkettim.
    - Arabamla gittiğimizde asla yaşayamadığım güzellikleri yaşadım.
    - Benzin tüketmedim, gürültü yapmadım.

Sıkılmadan okuduysanız ne mutlu bana.
    Yolunuz açık olsun...

Murat Semiz, five, Mhmt_EMR ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  8. beyzade1978

beyzade1978 Aktif Üye

Seviye:
    Coşkun abi sıkılmak ne kelime bi nefeste okudum walla hepsini, fotolar ve paylaşım için çok sağol abi, izmit taraflarında sizinle pedallamayı çok isteriz, eğer bu tarz planladığınız başka geziler olursa forum başlığı açarsınız değil mi, zevkle katılırız.. sağlıcakla kalın

9. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tam benim yapmak istedigim ne yazik ki Turkiye sinirlari dahilinde bir bisikletim yok ve kisacik surecek tatilimde bunun yoklugunu cok hissedecegim ....:(

10. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Vallaha helal olsun Coşkun abi, başka birşey demiyorum ben. Paylaşım için çok teşekkürler. Ayağınızdan pedal eksik olmasın...

11. cardaky

cardaky Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Coşkun Bey,
    Gölcük'te görevliyken Sofular köyünden 4-5 kere geçtim.Fakat Kaynak suyu tesislerine kadar olan yokuşu ancak bir kere bisikletten inmeden çıkabildim. Bu sıcakta orayı nasıl çıkabildin? Zorlu bir yokuş. Arabalar bile birinci vitesle çıkabiliyor. Çok güzel bir rota seçmişsiniz. Tertemiz hava ve bazı yerlerde ağaçların gölgesinden gidiyorsun. Bir daha nasip olmadı oralarda pedal basmak.
    Bana 5 yıl öncesini hatırlattınız. Resimler için teşekkür ederim.

12. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel fotoğraflar ve çok güzel bir anlatım sanki rüya misali grçekten çok tşk ederim fotolar için çok güzel

13. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Tebrikler
    Harika bir doğa gezisi olmuş.İnsan böyle yerlerin havasını soluyunca ne kadar yorulursa yorulsun fazla uyku ihtiyacı da çekmiyor.Ayağınıza sağlık.
    Görüşmek dileğiyle

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Coşkun bey,

Güzel bir tur olmuş. Ayaklarınıza sağlık. Umarım, bir gün sizinle beraber turlama şansımız olur.

15. zeB@ni

zeB@ni Yeni Üye

Seviye:
    İkinci bölüm başlamıyacak diye çok korktum. Bisikletine ,ayağına sağlık coşkun ağabey... Bizim buralarda öyle manzaralar olmadığından ben çoktan tükendi sanıyordum...
    KEYİFLİ SÜRÜŞLER

16. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Her bisikletseverin hayalindeki bir geziyi bence iyi bir cesaret ile gerçekleştirmişsiniz(köpekler fln.:) ).Fotoğraf ve anlatımlarınızı bir solukta okudum, ayaklarınıza sağlık..darısı bizim başımıza

17. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Coşkun abi harika bir gezi olmuş.
    Okumaktan en cok evk aldıgım yazılardandı.
    teşekkürler.

18. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Ayaklarına sağlık Çoşkun abi. Ben bu rotayı bildiğim için ayrıyetten helalolsun diyorum başkada bişi diyemiyorum. İznikten Altınova inişinin başlarındaki Bağdat restauranta kadar gidip dönmüştüm bir temmuz günü. Dudaklarım çatlamış yara olmuştu. Senin Karamürselden yaptığın çıkışı düşünemiyorum.Maçlarda derlerya 'Helalolsun sana helal olsun'

19. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel ve keyifli bir gezi olmuş..
    güzel bir dille paylaşarak, bu keyfi bize de yaşattınız.
    teşekkür ederim.

20. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar;
    İlginize ve güzel dileklerinize teşekkürler.
    Yazımdada belirtmiştim. Sofulardan tepeye olan süper dik yokuşu bisikletimi iterek ve yürüyerek çıkmıştım. Çok güzel bir rota herkese tavsiye ederim.