1-2 insanın yaptığı şey tüm topluma mâl edilemez?

Scudo

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Ama nedensede hep bizde oluyo. Tüm dünyayı padalla Türkiyede tecavüze uğra niye şaşıramıyorum. Geçen yıl Vanda Bu yıl Yozgatta,Kocaelinde vs. Topluma maledilemez diyen aynı seyahate tanıdığı bir bayanın tek başına çıkmasını tavsiye edermi? onu cevaplasın. Ben neyazıkki edemiyorum. Ha yalnız bizim toplumu hasta o ayrı konu.

• Beğen
Tepkiler: halp ve Bulunmaz

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Dostum tabiki topluma mal edilemez ama, hepimizi toplayıp ( kültür , akıl , gelişmişlik, vb. vb. ) nüfusa böldüğünüzde ortaya çıkan adam bu tecavüzcüden biraz daha yukarı seviye de birisi maalesef.

biz iran da ( güya yobaz olan onlar ) pakistan da ( inanılmaz fakirler ) , hindistan ( herkesin malümu ) geçen yıl 2600 km yol yaptık.

tek bir çocuk taş atmadı bize. bir tane bile .

Türkiye de , bursa da, karadeniz gezimiz de kaç kere , hemde gruplar halinde taş attılar, turist sandıkları için küfür ettiler, "lan şu gelenleri dövelim mi " dediler biliyor musun ?

Şimdi bu yıl TRans avrupa yapacağız bakalım kaç çocuk taş atacak çok merak ediyorum.

saygılarımla,

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Abi siyasetçi olmak bu yüzden istiyorum biliyomusun:( Topluma biran önce ulaşmalı medeniyete ulaşmayan kesimleri medeniyetle buluşturmalıyız :)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@BMX_rider07

Toplumda düzelme çekirdekten başlar... Eğer tepeden inme değişim yaparsan bu iş kanlı olur... Sonra insanlar sinerler ve sen de düzeldiler zannedersin...

Ancak çekirdekten, yani aileden başlarsan, toplum uzun zamanda ama sağlam bir şekilde düzelir...

Sonra senin siyasetçi dediğin adamlar ne kadar düzgün. "Genç, Kamer" gibi bir adam var mecliste mesela...

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Sanırım BMX_rider07 bu kadar cahil insanları barındıran bir toplumda siyasetçi olmanın zorluklarından bahsetmiş.

@nuhcan

Evet, iyi ki de var...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar çekirdekten yetişmek için bize yön veren siyasetçilere ihtiyacımız vardır :) yine o siyasetçiler bizim aramızdan çekirdekten çıkacaktır ama çıkacaklar arasından en dürüst ve vatansever olanını seçecegiz ki bizim hayatımıza yön verebilsinler ;).. iş tamemen bizde bitiyor. Bizi siyasetçiler değil Halk yönetiyor ;)

emraher9

Üye
Tepki
112
:boese157: Hayır... İstemiyorum... Böyle insanların insan olduğunu bile düşünmek istemiyorum... "İnsan" sıfatının bu insanlar için de kullanıldığını duymak bile istemiyorum... Bunlara maganda demek bile bir iltifat sayılır...

Yılan için su içerken dokunmaz derler... Keşke bu yaratıklar yılan türünden gelseydi... Belki daha merhametli ve adil mahlukatlar olurlardı.

Önce Gebze faciası... Ardından dolmuştaki lahmacun cinayeti... Sonra da su molası vermiş bir bisikletliye gasp ve tecavüz... Helal olsun adamlığımıza, helal olsun delikanlılığımıza, helal olsun insanlığımıza...

Değerli bisikletforum.com yöneticileri;

Bu korkunç olayı forumun daha üst linklerine taşıyarak herkesin görüş bildirmesini sağlamanızı rica edeceğim... Ve Türkiye'nin her köşesinde "Magandalığa Hayır! Uygarlığa Evet!" organizasyonlarının başlatılması için seferber olmanızı isteyeceğim...

Bisikletin uygarlıkla olan doğru orantısını en azından bu üzücü olayı protesto ederek kitlelerle paylaşabileceğimiz inancındayım...

Umarım bu satırlarımla en azından bir şeylere başlamış oluruz... Kimbilir, belki ilerde başarırız da...

Teşekkürler...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@BMX_rider07

Hıııııı... Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan meselesi...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@Barış Kılınç

O zaman bir dahaki seçime 500 tane daha olsun onun gibi... Böylece kimse üzerine yürümeye cesaret edemez... O zaman belki de birbirlerinin üzerine yürürler...

Bir kaç otel daha kapatıp, bir kaç hatun daha alırlar yanlarına... (Hülya Avşar da boş bu aralar zaten...)
Eşleri de beraberlerinde olur...
Paparazziler de bayram yapar...
Biz de mutlu mutlu onları seyrederiz...

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
gebzenin adını kötüleyen insan olmayan varlıklara nefretim sonsuz.onun ailesine yapılsa bu davranış acaba silahlar,bıçaklar havada uçuşmazmıydı diye düşünmeden duramıyorum.

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
@Soner Sarıhan

Soner çok güzel özetlemiş durumu...ayrıca hep kendime sorduğum soruyada cevap vermiş.benimde çok sık karşılaştığım bir şeydi çoçukların taş atması... hep sorardım kendime,sadece bize özgümü diye!!!sonuçda ben hiç yurt dışına çıkmamış bir T.C. vatandaşı olarak bu soruyu soruyordum kendime... sanırım aldım cevabımı...
:(

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Selamlar,
Burda bahsedceklerim sahsi görüslerimdir.Kaynagı yaratanın bana verdiği akıldır.Düsünüp harmanlayıp sizlere veriyorum.Akıl akıldan üstüdür.;) Yanlıslarım olabilir.Ama düzeltmek kendini kaybedip elestiri yapanlara değil bana düser. Yorumunu yapar bende alıcağıma alırım.Bunları niye söyledim çünkü ben buyum. sadece burdkiler icin değil genel olarak bütün konularda boyle bir mantığım var. Heralde yani.

Öncelikle bir kitapta okudugum sözle konuya girecegim."Dogu dogudur,Batı batıdır." Bunu düsünüp saatlerce felsefe yapabilirsiniz.Ama kendi kendinize yapın.Türkiye dogu medeniyetidir.Sonuna kadar da böyle kalıcak.Ve sonuna kadarda Batı Türkiye'yi boyle görecektir.Değisir mi onu bilemiycem.Pek farkta olmaz.Degisen degismis.Ama rahatsız oldugum konu sudur ki " o bana laf attı , su bana tas attı , kıl oldu yün oldu. Açıkcası boyle seyler gördüğüm zaman uyuz oluyorum.Ve artık bu konu hakkında yapmadım ama artık yapmalıyım dedim yorumu yapıyorum.Forumda bu tür konularda pek konusmam.Yorumları okurum.Herkes icindeki sıkıntıyı bir sekilde belirtmis. Herkesin hakkı var forumun amacı bu zaten. Ve bende hakkımı kullanıyorum.

1-2 kisinin yaptıgı tüm topluma maal edilemez ama bu türkiye sınırları icerisinde doğruluğu olan bir durum. Oysa batı türkiye böyle, türkiye söyle.olarak görüyor. O yüzden kendi kendimizi avutmayalım. Bu tür tecavüz olaylarının nedeni yaratanını unutması oluyor.Dinini unutması oluyor.Yaratana karsı bir korku olmuyor. Burda hic bir sekilde bu din su din demedim. Her dinin tek bir yaratıcısı var sonucta.İnandığı yaratan onlar icin adam oldürüp tecvüz edin demiyor.Diyen varsa benim icin o adam yok oyle bir dinide yok saygı maygı da yok. Burda fark ettimde pardon sadece burda değil de coğu yerde boyle konular oldugunda herkes bi anda , eğitimsiz , bilinçsiz , diyor Kimse cıkıp yaratanını unutmus o yüzden boyle demiyor yahu. Ben ülkelerin bu tür konulara cok dikkatli ve de cok değerli bir sekilde yaklasması istiyorum cünkü cok onemli.Toplumun inancı zedeleyerek toplum yonetilmez. Ve ben bu tür seylerin eğtimin yada bilincin aydınlanmanın falan geresinde kaldığı zaman hic bir zaman o ülkenin aydınlığıa huzurlu bir toplum haline gelineceğine inanmıyorum. Hani simdi burda burası yeri değil falan demeyin ..onca insan o kadar seyi yazınca yeri olupta benim kullandığım kelimeler yüzünden forumdan kaydırma olayı olması bakıs acımı fena seklide değistirir.Bisikletci arkadaslarıma karsı.

Ben burda tek bir konu icin o kadar edebiyat yapmadım genel olarak yaptım yorumu. Pedalsever arkadaslarımın da beni bilmesini istediğim icin yazdım bu kadar seyi. Ben bumuyum hayır. Daha fazlasıyım.
Dikkat edin ve mutlu kalın.

Ayrıca Üzücü bir olay gecmis olsun kıza .

Selamlar...

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@mzkaraaslan

Varoluşçuluğa yakın bir düşünceyi benimsemiş gibi görünüyorsun. Ancak din de "aydınlanma" gibi bir öğretiler bütünüdür. Hatta daha da fazlası; emirler bütünüdür.

Ben de bir kitapta, Benim Adım Kırmızı'da "Doğu da Batı da Allah'ındır" diye okumuştum. O da Kuran Bakara 115'ten alıntıymış zaten...

Neyse eleştiri yapmicam :) Kendini düzeltmek sana düşsün, dediğin gibi.

• Beğen
Tepkiler: mzkaraaslan

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@mzkaraaslan

Ahlaktan ve Allah korkusundan bahsetmişsin. İnsanın iyi ahlaka sahip olması,
başkalarının hakkını gözetmesi için korkutulması gerekmez, insan düşünen bir
varlıktır ve bunu düşünerek bulabilir. Her kötü fiil ne yanlış olduğu bilinerek
yapılır (tabi yalnış olduğunu, suç olduğunu bilmiyordum diyecek yüzsüzler ise
olabiliyor.).
Allah sevgisi (korkusu demiyorum dikkatini çekerim) hayat ve rızk bahşettiği
için boynumuzun borcudur, fakat bu inanç konusuna girdiği için ''kişisel''
kalmalıdır.
Suçlar topluma ve kişilere karşı işlenir ve zarar verir. Suçu işleyenin inancı
konusunda tartışmanın getirisi olmaz, tartışılması gereken bu olaya neden olan
toplumsal unsurlardır.

Toplumsal bozulmalar eğitim ile çözülür; eğitimden kastım aydınlanma,
özgür ve cağdaş düşünebilme, gerekli kültürü edinebilmedir. Karşındaki
insanın haklarını kendi hakların gibi korumayı öğrenmektir.
İsmini saymak istemediğim bazı ülkelerdeki gibi korku ile birşeyler empoze edilerek yapılan
eğitim ''doğruyu öğretme'' üzerine değil ''yanlışı bastırma'' üzerinedir. Yasaklar içinde ,
sahte bir huzur ortamında, haklarını ve
özgürlüklerini bilmeden, hayatını yaşayamadan bu dünyadan göçersin,
ve öyle bir ortamda cahil ve yasaklardan korkmayan insanlar çıkacak ve en
kötüsünden suçlar işlenmeye devam edecektir...