1-2 basamak,kaldırım çıkma ve merdiven inme teknikleri.

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Ben hala zıplatamıyorum şu bisikleti.Biz de o şekilde çıkarız inşallah birgün,Burnout_54.

Scudo

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@burnout_54

gerçekten başarılı hareket ve güzel bir foto olmuş.
ama cemaat görseydi nederdi acaba :rolleyes: ...

kamilcim sen gayet güzel anlatmışsın eline sağlık aynen devam .teşekkürler.
spd lerle bu hareketleri hiç gözüm yemiyor açıkcası ben kenardan kenardan gideyim. şimdi bu sıcaklarda helvamız hiç yenmaz valla:D . ama yapanları seyretmek güzel oluyor

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA

castelloterminator

Aktif Üye
Tepki
57
Ben bu fotoğraftaki bisikletin oraya nasıl çıktığını anlayamadım öntekeri ilk basamaktan sektirerek oraya çıkabilirmiş gibi durmuyo burdan kafama yatmadı photoshoplamı yaptın ne:D güzel hareket.

Birde konuyu açan arkadaşın kaldırıma çıkma yöntemi genelde bilinir benim kendi bulduğum bi yöntem varki bunuda yapan vardır tabi aklın yolu bir.yöntem şu merdivene veya kaldırıma paralel şekilde yavaşça yaklaşılır,aradaki mesafe 15 cm kadar kaldığında ön frene yüklenilir arka teker kalkınca ağırlığı kaldırım/merdiven tarafa verirsin arka teker merdivene binince busefer ağırlığı geriye verip pedala asılıp klasik ön kaldırma hareketiyle ön tekeride kaldırıma çekersin şimdi diyceksinizki ne gerek var buna klasik yöntemle çık ama maksat farklı bişeyler yapmak bu hareketi geliştirip seri bi şekilde birsürü basamak çıkılabilir ki çıkanda vardır ben üstüne gitmedim pek :rolleyes:

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
yararlı bilgiler olmuş, iyi ki bizim gibi acemileri düşünüp de yazmak için emek harcamışsınız.. teşekkürler...

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
evet bilgiler yeni arkadaşlar için çok güzel olmuş eline sağlık kimileriylede polemiğe girme bence sen bildiğini yap aksini yaptığın takdirde sanki sinir etmek için yazmış gibi olabilir gül geç salla ne yaparsa yapsın bizim amacımız burada bildiklerimizi birlikte paylaşmak bilmeyenleri bilinçlendirmek :)

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
Arkadaşlar rsimde gördüğüm kadarıyla gerçekten uçuşa geçmişsiniz. Nasıl bu kadar zıplayabildiginizi ve 30 basamak gibi yerleri nasıl tırmandığınızı açıklayabilirseniz, tekniği anlatabilirseniz sevinirim.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ercüment merhaba...
Zıplama olayı tamamen çalışma ile olabilecek bişey...Ben çok uzun süre uğraştım yapabilmek içinfakat gariptir ama maşamı değiştirdiğim ilk gün bu kadar zıplayabildim...

Bunny hop yapabilmek için yani o resimde gördüğünüz kadar zıplayabimek için ilk önce sürüş halindeyken ön tekeri yerden en az 30-40cm kaldırmanız gerekiyor..Ki işin en zor kısmı bu değil:) arka tekeri çekmek çoğu insanın en çok zorlandığı hareket bence...Arka tekeri tekerince yukarı çekbilmek için karın kasları çok önemli bence...bundan sonrada iyi bir dengeye sahip olmalısınız...

arka tekeri frensiz şekilde yerden kaldırmaya çalışarak antreman yapabilirsiniz...Ne zamanki arka tekeri ön frene basmadan yerden 15-20 cm kaldırabiliyosunuz o zaman bu hareketleri çok rahat yaparsınız...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar resimde ki kadar her bisiklette yükselemezsiniz,bunun için ölçüleri düzgün bi xc kadrosu(küçük olursa daha iyi olur ama benimki 18inç),sele sonuna kadar inik olmalı ve kısa bir gidon boğazı olmazsa olmazlardan,bunun haricinde ayrıntı çok ama kısaca bisikletiniz hareket için ayarlanmış olmalı,gerisi tekniğe ve çalışmaya kalıyo,şahsen ben tekniğini çok iyi bildiğim halde bir xc bisikletinde bunun çeyreği kadar bile yükselemem,bisikletiniz önemli,isterseniz bikaç bunyhop resmimi daha koyabilirim buraya.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
aa evet ben kısa gidon boğazını unuttum gerçekten etkisi inanılmaz...

Burnout_54: resimleri paylaşırsan serviniriz...

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Berkay. Bisikletimle frensiz arka lastik kaldırabiliyorum, aslında o kadar acemi degilim. Normal pedallarla, yerden bir 20-25 cm bunny hoop yapabiliyorum rahatlıkla, ama resimdeki kadar abartamadım daha. bisikletim bianchi vega, yani bu tarz işler için oldukça ağır bir bisiklet, sanırım ağırlıktan kaybediyorum. Yükselmek için halen ara sıra çalışıyorum. Bunu yapan arkadaşımız diğer resimlerini de bizlerle paylaşırsa sevinirim. Bu işin gelişimi ve tekniği konusunda vereceginiz yeni biligileri bekliyorum. Saygılarımla...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aslında aşırı ağır olmadıktan sonra ağırlıkla pek alakası yok,ağır bir bisiklette de rahatça yapabilir tek farkı daha çabuk yorulursunuz.daha çok bisikletin ölçüleriyle alakalı ve vega ile olmaz çok rahat yapamazsın.bide bu var.
(link)
bisikletin gereken gibi olduktan sonra gerisi senin çalışmana kalmış,
olmazsa olmazları bi daha sayayım:)
düz bir kadro,küçük olması önemli en fazla 16inç,gerçi ben 18le yapıyorum:)
sonuna kadar inik bir sele:)önemli
kısa gidon boğazı
geniş(flat)pedallar
diğerleri olmasada olur ama olsa iyi olur,zamanla eksikliğini hissedersin,örneğin geniş lastikler,sağlam jant,sağlam bir gidon gibi

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Daywalker

benim bisikletimde bianchi dragon yaklaşık 17.5 kg...;)

benim denediğim en yüksek bunny hop 40cm civarı...
Eğer bu işleri seviyosan ve turlardaki dezavantajını göz ardı edebilirim diyosan sana ilk tavsiyem kısa gidon boğazı alman olucak...

• Beğen
Tepkiler: Daywalker

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
17.5 kg ile 40 cm'e maşallah diyorum. Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
o bmx değil mi?
onunla yapmak daha basit herhalde...:rolleyes:

benim video vardı bir iki tane 40cm zıpladığımın olduğu ama buladım:/