Sıfırdan Fixed Gear toplamak

Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar, forumda ki ilk konum olacak bu :).Son 3-4 ayda bisiklete olan tutkum inanılmaz derecede arttı ve para biriktirmeye başladım, fakat sürekli bir ihtiyacımın çıkması nedeniyle biriktirdiğim para mutlaka bir yerlere gitti :(.Neyse , ben fixed gear aşığı bir insanım ve bu işi el emeğiyle ucuza kapatmak istiyorum.Belki sonra 0 bisiklet alırım ama bu bisikletin boyasını, ayarlarını herşeyini kendim yapmak istiyorum, anlıyacağınız bindiğim zaman bir fark yaratmalı , özel hissettirmeli.Bir kaç kere bianchi dağıtıp boyayıp tekrar toplamışlığım var yani elim yatkın bu işe.Şu an elimde 200 Tl var ilk olarak kadro set almak istiyorum, ondan sonra yavaş yavaş parçaları toplarım , yaklaşık 1 ay gibi bir sürede biter diye umuyorum ama iş başlangıcı yapmakta.Sorularım şunlar :
1- Adana'da yaşıyorum ve bu konuda yardım edecek bisikletçi bulmam gerekiyor,
2- Arkada ki kontra pedal dediğimiz mekanizmayı nasıl bulabilirim
3- Kadro olarak tercihim nasıl olmalı, malum bütçe söz konusu çok açılamam,
4- Modern bir görüntü yakalamak istiyorum bunu nasıl başarabilirim,
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, herkese iyi pedallamalar :)

Scudo

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
(link)
faydalı olabilir diye düşünüyorum

Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Emre Akcan
Teşekkürler fakat benim bunları yapmam imkansız şu anda :D.Hazır kadro set alıp kaplamayı ve boyamayı düşünüyorum.Gerekli jant rengiyle felan kombinasyonunu uydurursam da güzel birşeyler ortaya çıkarırım galiba :).Ama bu fixed gear olayında en çok kafamı karıştıran şey şu arkadaki kontra pedal sistemi bunu Adana'da nasıl yaptırabilirim, nasıl yapabilirim hiç bilmiyorum o kadar araştırma yaptım her yeni çıkan şey kafamı karıştırdı açıkcası :(.Yabancı sitelerden alışveriş yapamam , fakat sahibinden.com dan felan göbek alabilirim, ama orada da yok sanırım :(

ozgurerdem

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Raleigh-USA
Kontra pedal değil... Sabit göbek. Daha detaylı olarak arkadaşlar yorum yazacaktır.

Enes Düzgören

Aktif Üye
Tepki
23
Türkiyede fixed toplayanların sayısı az bu yüzden parça bulmak zor. Ve bu bisikletlerin parçalarını genelde yurt dışından getirtmek zorunda kalabilirsinız. Forumda fixed ile ilgili konular var. Araştırırsanız yardımcı olacak bilgiler bulabilirsiniz.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

Bu konuyuda inceleyin bence.

Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar, sahibinden.com da bulduğum bu kadroya fixed yapabilirmiyim , hi-ten olması önemli değil kadro gayet ucuz ve modern duruyo zaten beni 2 ay idare etsin yeter yeni bir yol bisikleti alacağım bunada arada binerim eğer çok beğenirsem kadro ve maşayı öneririm, eğer bu kadro olur derseniz yanında uygun olarak nasıl bir maşa alabilirim :
(link)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Eğer düşünürseniz linkteki mesajımda bulunan kadro, maşa, sele borusu, gidon boynu ve furş takımı hepsini 200TL' olarak verebilirim. Yanına hediye olarak hi-ten gidon ve birkaç ıvır zırvır daha ekleyeceğim fixie'ye uygun.

(link)

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Eğer kadro boyu size uyarsa ve kadroda da bir sorun yoksa ve teknik olarak ta uygunsa bence olur, neden olmasın; bahsettiğiniz şartlarda işinizi görür. Maşa konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor, kolay gelsin

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Kadronun drop-out ları fixed için uygun değil.Zinciri gerdirmeniz ve ayarlamanız zor olucaktır.

(link)

link yardımcı olacaktır.

Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Taner Rona

Zinciri gerdirmek için zincir gergisi kullanabilirim kadroda fakat bu kadro yol mu dağ mı hala çözebilmiş değilim :).Bir de boyum 1.74 kadro olur gibi görünüyor, ondan da emin değilim :/

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@akifberkant

@Taner Rona

@Alptekin Canatar

Kadro Tanerin de dediği gibi droplarından dolayı sıkıntı çıkartacaktır. Bu konuda tecrübeli ve gerektiği kadar yerine kullanabileceğiniz ekipmanınız yoksa olmayacaktır. Elipmandan kastım da farklı ebatlar krank ve arka dişliler.
Fixielerde zincir gergisi en önemli husus olmakla beraber zincirdeki en ufak bir boşluk skid denemesinde yerinden çıkabileceği gibi daha da kötüsü baldırınıza büyük bir hızla kırbaçmışcasına da çarpabilir. Zincir gergisi konusuna gelincede bu bir single olmayacaksa arada chain tensioner çok mantıksız.

• Beğen
Tepkiler: ozgurerdem
Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Dogukanaksu

Yorumunuz için teşekkür ediyorum.Söylediklerinizden yola çıkarak klasik bir kadro seti arayışı içerisine gireceğim, tekrar teşekkürler :).Aklıma takılan 2.şey daha velosolo dan şu sabit göbek ekipmanını getirmeden sabit göbek yapabilmek veya bulmak mümkünmüdür acaba