03.10.2007 Çarşamba Gece Turu

• Konuyu başlatan Tuğrul
  • Başlangıç Tarihi

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Ben bu turlara ilk katıldığımda;
Medeni cesareti garip(!) bir aile ferdim (kendisi çok sevdiğim abim:p) tarafından,
''Yaşına uygun insanlarla dolaşsana!'' kıvamında sözlerle karşılaştım...Bundan bayağı bir zaman önce...

Fakat şöyle bir durum varki, ''kendi yaş grubumun bana katamayacağı'' bir sürü şeyi barındıran, seviyeli bir grupla tur yapmak, ''bana bir şey katamayacak'' insanlarla dolaşmaktan çok daha yararlı olacaktır diye düşünerekten, bu çok sevgili ortamda zevkle (elimden geldiği müddetçe) bulunuyorum...
(Cümlenin uzunluğu ve demodeliği gözüme çarpmadı değil:D...Kafam karışık şimdilik idare edin:p)

Saygılar, iyi akşamlar:)

Scudo

Hasan Derya

Daimi Üye
Tepki
354
@Alican

Alicanım ben senin ne demek istediğini anladım teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: Alican

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
Selam arkadaşlar ;
Gerçekten herzaman ki gibi harika bir tur yaşamış ve yeni katılımcılara,katılamayanlara da fotolar aracılığı ile yaşatıyorsunuz.
Resim çeken elleriniz,pedal çeviren ayaklarınız,yorm yapan ağızınıza,
sağlık olsun.
hepinize teşekkürler.
görüşmek üzere.

Fatih - MFG(+)

Forum Demirbaşı
Tepki
368
@Alican

Sevgili Alican;

Senin bu harikulade yorumun grubumuzda ne kadar harikulade insanların yer aldığını anlamamıza bir kere daha yardımcı oluyor. Yeni nesil gençler maalesef bugün tüketim toplumunun egemenliği altında bugünü ve yarını umursamadan, alacakları sorumlulukların bilincine varmaksızın GÜNÜ yaşamayı tercih ediyorlar. Senin bu kesimden olmadığın belli. Hayatımda son yıllarda şunu keşfediyorum, büyük küçük ayırımı yapmaksızın herkesin herkesten öğreneceği bir şeyler vardır. Küçük veyahut çok genç diye bir kişinin görüşlerine değer vermemek toplumumuzun çocuklarını birey olarak kabul edebilme yetisinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Gençlerimize önem vermezsek, onları anlamaya çalışmazsak, hep kendimizin anlaşılması gerektiğini düşünürsek aslında bu ülkenin geleceğini de düşünmüyoruz demektir. Buradan tüm genç bisikletsever arkadaşlara çekinmeden turlarımıza katılmalarını öneriyorum.

Bununla beraber Sevgili Mesut Bey'in değerli iltifatlarına çok teşekkür ederim. Benim bu grup kurulduğundan beri dile getirmeye çalıştığım şey tartışmadaki, görüş belirtmedeki üslup sorunudur. Şiddetle yetiştirilmiş, şiddetin eğitim metodu olarak uygulandığı toplumlarda uygun üslupla tavrını, görüşünü belli etmede haliyle problemler yaşanıyor. (Bu grup yönetiminde olanlar veya bir zamanlar yöneticilik yapmış olanlar bu durumu çok iyi bilmektedirler.) İnsanlar soruna sert yaklaşmayı bir güç gösterisi zannediyorlar. Olaya yapıcı değil yıkıcı bir biçimde sert bir uslupla yaklaşırsanız, karşınızdaki kişiler de savunucu bir tavırla aynı sertlikle size yanıt vereceklerdir. Bu bir iletişim sorunudur. Toplumumuzda bu yaşanıyor. İkinci önemli sorunumuz "dinleme" sorunudur. HAYATTAKİ EN ÖNEMLİ EYLEM DİNLEMEKTİR. Televizyonlardaki çoğu tartışmada konuklar birbirlerinin lafı bitmeden konuşmaya başlarlar genelde. Bunun sebebi nedir? Demokratik bir aile yapısından gelmememiz nedeni ile demokrasi bilincine sahip olmamamız ve karşısındakinin lafına müdahale ederek baskı ile kendi görüşünü empoze etme çabası diyebilirim kısaca. Bastırdığı zaman insanımız kendinin daha güçlü olacağını sanıyor ne yazık ki. Güç yanlış idrak ediliyor. Oysa gerçek güç bu değildir. Bu sadece bir yanılsama olabilir. İşte bu gibi forumların güzelliği ve önemi burada. Bu konu başlığı altında yapılan tartışmanın üslubu bunu kanıtlıyor. Yüzyüze ilişkilerde de bu üslup korunduğu sürece iletişimimiz kuvvetli olacaktır. İletişimi kuvvetli birbirini dinleyen, görüşlere değer veren ve değer katan bir toplum kendini eleştirip sorunlarına çözüm yolları arayabilir. Demokrasi bu şekilde gelişir dostlarım. Bu grupta bu gelişmeyi görmek inanın beni çok umutlandırıyor. Herkese teşekkür ediyorum.

Not: Konu hakkında detaylı bilimsel bilgiye sahip olmak isteyenlere Sayın Prof. Dr. Üstün Dökmen'in "İletişim Çatışmaları ve Empati" kitabını, Sayın Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun "Yeniden İnsan İnsana" kitabını ve Sayın Dr. Erdal Atabek'in "Kuşatılmış Gençlik" kitabını okumalarını öneririm.

Sevgilerimle

MFG(+)
MOTİVATÖR

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
@Fatih - MFG(+)

Sevgili Dostum;
Öncelikle yazdığın yazı gayet öğretici ve anlamlı
Bu yazdığın yazı için sana bizzat butondan değil de yazı olarak teşşekkür etmek isterim
Dolayısıyla yazının sonun da not mahayiteinde ifade ettiğin kaynaklar da insan kişilikleri ile ilgili büyük değeri olan kaynaklardır (GERÇEKTEN ALIP OKUMAYANLAR OKUSUNLAR )
Benim çalışma hayatım da keyif aldığım en güzel brifing Sayın Prof. Dr. Üstün DÖKMEN'İN iletişim ve empati adı altın da vermiş olduğu brifing idi
Saygılarımla
kendinize iyi bakın

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
alican kardeşim hayırlı olsun yaa yeni gördüm güle güle bin taxi ile zaten yerinde durmuyordun kim bilir bu canavar ile neler yaparsın artık allah bilir dostum şafak 201 görüşmek üzere

backbone

Üye
Tepki
21
akrobatik kardeşim Alican'a teşekürler ellerinize ayaklarınıza saglık güzel bir gece olmuş