Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

02,08,2008 Adapazarı Karasu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Eziq_Chuk tarafından paylaşıldı.

1. Eziq_Chuk

Eziq_Chuk Yeni Üye

Seviye:
    Cumartesi günü İstanbul Ümraniyeden Karasuya gitmek istiyorum rotam;
    Gidişte Trenle Adapazarına. Adapazarından Karasu 51km pedallıyıcam
    Dönüşte Karasudan Şileye Giden Bir yol var Şileye 106km pedallayıp Şileden Ümraniyeye geri dönücem
    Bu benim ilk uzun yolum olacağı için tercübesizim karasuda nerede konaklayabileceğimi yollarda nereden nasıl gideceğime yorum yaparsanız sevinirim

2. arabaci

arabaci Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle merhaba. Adapazarı'ndan Karasu'ya gidiş için iki alternatif ve paralel yol var. Birincisi eski yol. Bu yol iki şeritli, dar, inişli - çıkışlı virajlı ve trafiği diğerine göre daha seyrek olan asfalt bir yol. Ama yine de tehlikeli sayılır. Bununla birlikte köylerin ve kasabaların içinden geçtiği ve yeşillikler içinde bir yol olduğu için daha eğlenceli. İkinci yol ise yeni yapılan, gidiş - geliş şeritleri ayrı olan ve ekstradan emniyet şeridine sahip olan otoban standardında bir yol. Diğer yola göre en büyük avantajı daha güvenli olması ve gereksiz engebelere sahip olmaması. Ancak trafik yoğunluğunu ve araçların süratini göz ardı etmemek gerek.

Tren istasyonundan her iki yola da nasıl ulaşabileceğini anlatayım. Eski yola ulaşmak için :

Atatürk Bulvarı'dan Kuzey Terminali yönüne gitmen gerek. Kuzey Terminali'ne ulaştıktan sonra Karasu yönünü gösteren tabelalara aldırmayıp, Enka Okulları ya da Enka Gebze - Adapazarı Doğalgaz çevrim santralleri tabelasının gösterdiği yönde yani düz devam etmen gerek. Daha sonra yol iki ana yöne ayrılıyor ve sağdan devam ediyorsun. Bu yolun devamında anayoldan sapmamalısın, ancak yeni yolla birkaç kez kesiştiği ve iç içe geçtiği için kafan karışabilir.

İkinci yola ulaşım ise daha basit. Yine Atatürk Bulvarı'ndan Yenicami istikametine yaklaşık 200 metre gidiyoruz. Kavşakta Karasu yönünü buluyoruz (Tren istasyonundan Bulvar'a girip Yenicami kavşağına ulaşıldığında tam soldaki Yenicaminin yanındaki cadde). Bu caddeyi takip edip yolun bittiği yere kadar gidiyoruz ve Çevreyolu'na çıkıp sola dönüyoruz ve Karasu'ya kadar gidiyoruz :)

Karasu'da konaklayabileceğin çok sayıda pansiyon ve birkaç otel mevcut. Ancak istersen sahilde çadır kiralayabileceğin birkaç yer de bulabilirsin. Otelde kalabilecek bütçeye sahipsen Özsu otelini öneririm.

Karasu'dan Şile'ye gidiş için söyleyebileceğim pek birşey yok. Tek bildiğim şey yolun ve etrafının terk edilmiş gibi olduğu ve yiyecek - içecek yönünden tedarikli olman gerektiği. Özellikle Karasu - Cebeci arası çölden farksız. Yanına birkaç litre suyu mutlaka almalısın. Cebeci - Kefken civarında yeniden alışveriş yapabilirsin.

Şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum ve tur fotoğraflarını bekliyorum. Yol üzerinde doğal zenginlik hayli fazla.

Eziq_Chuk ve Önder Özdoğan bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Karasu'ya gidiş ve orada konaklama konusunda sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Fakat Karasu'dan Ümraniye'ye gidişle ilgili ciddi bir hazırlık yapmanı öneririm.

Senin tercihin nedir bilemiyorum ama Karasu'dan Yenimahalle'ye, oradan da sahil yoluna devamen Kefken, Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Ağva, Şile rotasını kullanmak çok yorucu olabilir ve tek başınaysan bu tenha yollarda sıkıntı yaşayabilirsin.

Kefken üzerinden geçen dolambaçlı sahil yolu yerine, Karasu-Kaynarca-Kandıra-Akçaova-Ağva-Şile ana yolunu tercih edebilirsin.

Eziq_Chuk bunu beğendi.