İki cylocross arasında kaldım yardımlarınızı bekliyorum.

U.Cumart

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Focus
Merhabalar ben ulaş. Daha önceden bisiklet sporuyla uğraşmışlığım yok. İlk almak istediğim bisikletinde cylocross olduğunu düşünüyorum. Beklentilerimi karşılayabilecek özelliklere sahip. Bu nedenle piyasadaki cylocross bisikletleri araştırmaya başladım ve beğendiğim 2 model arasında kararsız kaldım. Bana bu markalar, donanımları ve arkalarındaki distiribitörler de dahil, bilgi verebilir misiniz? Siz olsaydınız hangi markayı hangi nedenle tercih ederdiniz yada alternatif olarak sunabileceğiniz modeller varsa onları da bildirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

İlk olarak Cannondale Superx rival 22 modeli
http://media.cannondale.com/media/catalog/product/cache/3/small_image/725x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/c/1/c15_cm2125_01_blu_2_1.1409192244.jpg

Özellikleri
Kadro
SuperX Disc, BallisTec Carbon, SPEED SAVE, BB30
Çatal
SuperX Disc, BallisTec Carbon, 1-1/8" to 1-1/4" steerer
Crank
FSA Gossamer Cross, BB30, 46/36
Bottom Bracket
FSA BB30
Shifters
SRAM Rival 22 HRD
Cog Set
SRAM PG-1130, 11-28, 11-speed
Chain
SRAM PC-1130, 11-speed
Front Derailleur
SRAM Rival 22, braze-on
Rear Derailleur
SRAM Rival 22
Rims
Maddux CX 2.0 Disc, 32-hole
Hubs
Formula CX20 front, CX 22 rear
Tires
Schwalbe Rapid Rob, 700x35c
Pedals
N/A
Brakes
SRAM Rival HRD hydraulic disc, 160/140mm
Handlebar
Cannondale C3 Compact, butted 6061 alloy
Stem
Cannondale C3, 6061 Alloy, 31.8, 6 deg.
Headset
SuperX, 1-1/4" lower bearing, 25mm carbon top cap
Brake Levers
SRAM Rival HRD
Spokes
DT Champion 1.8
Grips
Cannondale Grip Bar Tape w/Gel, 3.5mm
Saddle
Prologo Kappa Evo STN
Seat Post
Cannondale C3 Alloy, 27.2mmx300mm
Rear Shock

İkinci Bisiklet olarak ( Bu modele daha çok kanım ısındı ) Focus Mares CX 2.0

http://www.focus-bikes.com/typo3temp/GB/focus_light_gross_fo15_mares_cx_2_0_1053b63494_256eee8e26.jpg

Özellikleri
Kadro Mares CX P2T 10 Carbon Disc
Fork Mares CX P2T 10 Carbon T4
Brakes SRAM Rival HRD-A1
Brake lever SRAM Rival HRD-A1
Rear derailleur SRAM Rival 22
Shifter SRAM Rival 22 HRD
Crankset SRAM Rival 22
Gear ratio front: 46/36 rear: 11/28
Handlebar Concept EX
Stem CPX Carbon
Saddle Fizik Antares
Seatpost Concept EX NEW
Wheelset front/rear: DT Swiss R24 Spline Disc
Tires Schwalbe Rocket Ron Evo Focus Edition
Front derailleur SRAM Rival 22

Şimdi bu iki marka ve model hakkındaki sorularımı belirteyim.

1) Focus'un MADE İN GERMANY (Almanyada yapıldı/Alman Malı/Almanlar Yaptıysa sıkıntı yok) sloganı beni cezbediyor. Ancak buna rağmen Cannondale kadrosuna ömür boyu garanti verirken, Focus 6 yıl garanti veriyor. Ayrıca hangi karbon kadro daha sağlam ve daha hafiftir bi kıyaslama bulamadım.

2) Her iki modelin Shimano Ultegra 6800 setli donanımlarına sahip modelleride var. Ancak Sram Rival 22'nin vaadettiği şeyler daha fazla gibi. Hangisi daha iyidir yada hangisi bisiklete ilk kez başlayacak birisi için daha uygundur? Kısacası hangi seti tercih ederdiniz.

3) Focus'un kullandığı jant seti DT-Swiss markasının giriş seviyesi jantı, buna rağmen DT-Swiss in lider markalardan birisi olduğunu duydum, Cannondale in jant seti Maddux cx 2.0 hakkında inceleme bulamadım bilgim yok sizce DT-Swiss e eşdeğer olabilirmi?

4) Son olarak bu markaların Türkiye distiribitörleri açısından hangi firma müşteri memnuniyetinde diğerinden bir adım öndedir?

Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Ben olsam focusu tercih ederdim. Türkiye içi alacaksanız Focus'un fiyatları daha uygun kalıyor genel olarak. Yani yurtdışında aynı fiyat olan Cannondale ve Focus bisiklet varsa Türkiye'de Focus olan daha ucuz oluyor.

Çok sevdiğim bir özellik; Focus'un patentli bir aks tasarımı var, MTB bisikletlerdeki gibi "thru-axle" kullanıyor göbek, quick release kullanmıyor. Çok daha kalın ve içi boş bir boru şeklinde bu aks. Bu çok daha rijit bir yapı sağlıyor, özellikle maşada. Focus'un yaptığı şey ise bu thru-axle i alıp daha pratik bir şekle sokmak quick release gibi.
Ayıca Thru-axle olması disk frenli bisikletlerde daha önemli(ymiş).
Bunun dışında, Focus'un cx modelleri çok tutuldu ve kullanan herkes olumlu yorumlar yapıyor.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Focus'un Türkiye distribütörü Göztepe'deki Bisiklet Cumhuriyetidir. (link)

Şubat ayında AX 1.0 modelini almıştım. Çok ta memnunum. Şayet ki Focus'ta karar kılarsanız ve ödeme tipinizi (peşin, kredi kartlı vb) belirtirseniz firma sahibi ile pazarlık yaparım.

• Beğen
Tepkiler: U.Cumart

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Ben olsam Focus'u tercih ederdim. Kadro kalitesi bakımından çok fark olduğunu sanmıyorum, ikisi de dünya çapında markalar. Ancak dediğiniz gibi focus bu kadroyu Almanya'da yapıyorsa benim için tercih sebebi olur. Cannondale in de bazı modelleri "USA handmade" ama cyclo modelini bilmiyorum.
kadro garantisi pek açık bir konu değil. kullanım hatası olmadığını kanıtlamak gibi prosedürler oluyor. Cannondale merkezi bu konularda hassas, tüketiciyi memnun etmeye çalışıyor ama Türkiye distribütorünün yaklaşımını bilmiyorum.
Çekiş sistemi konusunda, ben olsam ultegra 6800 tercih ederdim. Shimano nun, sramdaki müadillerine göre biraz ağır olmakla birlikte daha dayanıklı ürünler ürettiği konusunda çoğu kullanıcı hemfikir. ben cyclo da sram apex, yol bisikletlerimde shimano ultegra-105 kullanmıştım. ikisinde de sorun yaşamadım çok ama sram ayar konusunda daha hassas, beni biraz uğraştırıyor yağmur çamur temizleme durumları sonrası.
Jant setinde ise, iki markayı da kullanmadım ama DT Swiss, jant konusunda çok tavsiye edilen, kullanıcılarından hiç şikayet duymadığım bir marka. Ben olsam DT Swiss tercih sebeblerimden biri olurdu.
Fiyatlarını yazmamışsınız, Focus bunda da öne çıkıyor, arkadaşların yazdığına göre. Şu halde Focus çok daha iyi bir tercih gibi görünüyor. Şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: U.Cumart

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Benim tavsiyem gözünüze, gönlünüze hoş geleni almanız; yarışmayacaksanız bisikletten alacağınız zevk, teknik detaylardan daha önemli. Ancak iki hususa dikkat çekmek istiyorum:

Ultegra, Rival'ın bir üstü olan Force serisine denktir, yani Rival'dan daha üstündür.

Türkiye'de cyclocross yarışı yapılmadığına göre bisikletinizi yol bisikleti gibi kullanmak için alacaksınız. Bu durumda aynakol dişli oranlarının cyclocross için uygun olan 46/36 değil de yol bisikletine uygun olan 50/34 olmasında fayda var.

U.Cumart

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Focus
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benimde gönlüm Focustan yana. Fiyat konusuna gelince ikisininde fiyatı 2600 avro civarlarında. Hatta Focus Cannondale den biraz daha pahalı. Sram Rival ile Ultegra 6800 ü karşılaştırma nedenim force 22 grup setli modellerin olmayışı. Sram ın 22 vites kombinasyonunun tamamını kullanmama olanak vermesi yeni başlayan birisi için işleri daha basite indirgiyor gibi göründü gözüme. Aynakol konusunda 50/34 yerine 46/36 istiyorum yarıştan ziyade patikalarda çılgın atmak için :)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Focus'un üzerindeki made in Germany yazısı sizi cezbetmiş anlaşılan. Fakat malumun ilanı bir durum var ki söylememek olmaz. Cannondale bisiklet piyasasında yarış koştururken Focus kenarda maç seyrediyordu. Bu bakımdan bu iki makineden hangi kadroyu alırsanız alın sizi üzmez. Ayrıca sırf made in... yazması o bisiklet kadrosunun o ülkede imal edildiği anlamına gelmiyor.

Normalde Cannondale'yi tavsiye ederdim ama benim için görsel bakımdan içten kablolu olması ve daha da önemlisi TOUR testinde 11 cyclocross arasından birinci çıkması nedeniyle Focus'u tavsiye ediyorum. Bu testte sadece kadronun değil, bisiklet üzerindeki tüm donanımın ve fiyatlandırmanın etkili olduğunu belirtmek isterim.

Birbirine denk iki bisikletten göze hoş gelen alınmalı derim. Uzun süre kullanacağınız bir güzellik herşeyden önce sizin beğendiğiniz görsellikte olmalı.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
FOCUS candır, kandır, heyecandır diyorum ve susuyorum :krsn:

U.Cumart

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Focus
Evet Focus daha güzel ve daha iddalı. Mart ayında gelecekmiş Türkiye' ye. Mart ayına kadar beklemek zor olacak gibi. Gerçi beklemekten başka çare yok.

Tepki
53
Bisiklet
Specialized
Mart ayında gelecekmiş ama Nisan'a sarkar diye düşünüyorum. Ben de giant anyroadla ilgileniyorum Aralık 20 gibi gelir dediler bisikletimi sattım. Hala bekliyorum gelmesini.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Geçen sene de Focus'un 2014 modelleri gecikmeli olarak gelmişti. Normalde şubat ayında beklenirken sevkiyatın önce mart ayına, sonrasında da nisan ayına kaldığını biliyorum.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Ben de buraya sorayım yeni konu açmak yerine :)

Profil resmimden de göreceğiniz üzere, gözüme bu arkadaşı kestirdim:

(link)

Donanımı ve görece uygun olması nedeniyle cezbediyor açıkcası, rengi de ben buradayım diyor :)

Sizin yorumunuz nedir?

F/P olarak çok iyi bir nokta olduğunu düşünüyorum. Tax hariç 1350 € fiyatı var yaklaşık.

Gönlümde yatan bir diğer seçenek ise:

(link)

Gidon bandı, renkleri, lastikleri, kabloların içeriden geçişi, karbon maşası beni benden alsa da, daha düşük bir donanım ile birlikte 1500 € tax hariç fiyatı beni uzaklaştırıyor malesef.

Murat Aras

Üye
Tepki
49
Bisiklet
Salcano
Ben focus un tadını biliyorum sadece ve tadı çok güzel geldi. Focus diyorum

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Hocam Specialized Tricross u öneririm.Zaten cyclocrossların özelliği belli arazi ve asfaltta rahat gitmesi ama sizin düşündüğünüz iki modeldede bagaj vidaları göremedim.Eğer ilerde bir tur yapmak isterseniz tricross üzerindeki bagaj monte delikleri ve vidaları sayesinde hem ön hem arka port bagaj monte edilerek cok güzel bir tur bisikleti de olur .Yani bir taşla üç kuş hem asfalt yol hem arazi hemde tur bisikleti.Ben kullanıyorum çokta memnumum. @U.Cumart bu da linki (link)

• Beğen
Tepkiler: Murat Aras

Murat Aras

Üye
Tepki
49
Bisiklet
Salcano
Güzel bisiklet. Ancak sora... Kullanım deneyimi sizden. Ama 10 lu set tercih nedeni olabilir. Aynı şekilde bagaj vidalarida. Seçim son kullanicinin

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Birtan Kolburan

Specialized Tricross modeli her ne kadar kaliteli de olsa tur-yol-cyclo karışımı olmuş gibi duruyor. Fuji Touring modelini andırıyor.
Focus cyclocross bisikletlerde bir üst modele geçtikçe kadrodaki delik sayısı azalıyor. Ki en üst modellerinde suluk kafesi takacak delik bile yok diye biliyorum.
2013 AX 3.0 kadrosunda bagaj-çamurluk takılabiliyorken 2013 AX 1.0 modelinin kadrosunda sadece 1 suluk takılabilecek delik mevcut. Hatta 2014 AX4.0 modelinin standart hali çamurluk ve bagajlı idi. Aynı tasarımı 2014 yılında sadece model numarası değiştirerek devam ettiler.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Merida Crossway'i daha yeni sattım ama şimdiden yerine koyacağım bisikletin telaşı sardı.
Ben de sorayım öyleyse, 2014 Focus AX 4.0. - 2015 Merida Cyclocross 300 ve Cube Cross Race arasındayım.
Merida ve Focus indirimle ortalama 2800 TL'ye geliyor ve Tiagra donanımlı. Cube 105 5800 sistem ve yaklaşık 3400 TL liste fiyatlı.
Aralarında sadece Merida disk frenli, diğerleri Avid shorty serisinde.
Erdoğanlar fiyatta ne yapar bilmiyorum, ancak Focus/Merida benim işimi görür mü, yoksa almışken Cube mu almalıyım?
Öss sorusu gibi oldu, özür.