bisiklet kol ve sırt ağrısı yaparmı

necod

Daimi Üye
Tepki
180
arkadaşlar bisiklet üzerinde 3saat veya 5 saat kalmak haftada 2 veya 3 gün kol ve dirseklerde ağrı yaparmı yoksa kol kasları ve sırt kaslarını mı calıştırır bunları bilmek istiyıorum yorumlarınıza şimdiden teşekürler

Scudo

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Uzun bir rampadan inerseniz (alışkın değilseniz) kollarınız ağrımaya başlayabilir. Eğer bu uzun rampa virajlı ve bozuk zeminliyse çok sık fren yapacağınızdan ötürü elleriniz ağrımaya başlayabilir ve indikten sonra parmaklarınızı bir süre iyi kullanamayabilirsiniz..

Haftada kısa sürelerde normal koşullarda binmek o kadar ağrı yapmayacaktır. Eğer sırtınızda ağır bir çanta varsa gidona uzanarak sürerseniz sırt ağrısı söz konusu olabilir..

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
uzun bisiklete binmek belli bir saatten sonra omuz ve sırtta ağrıya yol açabilir. bunun da nedeni omuzların ve sırtın sürekli bir statik kasılma içinde olmasıdır. Yokuş çıkarken bu ağrı özellikle bel bölgesinde hissedilir. Çözümü bir salona yazılıp yada evde basit hareketlerle sırt,bel,omuz kaslarını kuvvetlendirmekten geçer...( evde sırt ve bel kaslarını çalıştırmak biraz zor olabilir...)

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Sürüş esnasındaki gerginliğinize bağlı olarak kollar yorulur. Baymineral'in de dediği gibi uzun inişlere alışık değilseniz ağrı yapabilir. Onun dışında devamlı binerek geliştirilebilen bir olay. Özellikle bilek pozisyonunuzu belirli aralıklarla değiştirmek (bir barend ile belki) faydalı olacaktır. Bisiklet üzerindeyken vücudunuzla bütünleşmemiş, sarkık veya rahatsız bir çanta taşımak sırtınızı gereksiz biçimde yorar. Ağır bir sırt çantasıyla uzun yol almak da belinizde problem çıkarabilir. Bisiklet özellikle dış pazunuzu, göğüs kaslarını ve kaburgaların yan dışında kalan kas grubunu fark edilir biçimde çalıştırır.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Oksal in dediği gibi ağrılar normaldir, bu tür ağrıları zaman zaman bütün bisikletçiler çekerler. Bu zayıf noktaları kuvvetlendirirseniz sorunlar geçer.

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Sele ile gidonun konumu ağrı yapabilir yani sele fazla yüksekte veya geride ise vücut ağırlığı öne yani gidona daha fazla binecektir bu durum omuz ve bilekleri uzun mesafelerde zorlayacaktır. Vücut bu duruma omuz ve bilekleri güçlendirerek cevap verecektir ama özellikle el bileklerinde bozulma ve kalıcı hasarlara meydan vermemek için ideal kadro ergonomisini bulmak çok daha iyi olacaktır bence.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
valla hepiniz haklısınız hiçbirinize hayır diyecek lafım yok önce onu söyleyeyim

eklemek istediklerim de var

ayrıntılı ölçüm ile kendinize uygunmu kullandığınız kadro baktınız mı hiç?

beni tanıyanlar bilir 2 bisikletimin de kadrosunu değiştirdim
2sinin de kalitesinden yana şikayetim kesinlikle yoktu

ta ki bu siteyi görüp kendi hesabımı yapınca yanlış oturduğumu anladım...
ilk önce yarış bisikleti kadromu sonra da Mtb kadromu yeniledim...

birde siz hesaplayın
(link)

benim mtb deki ölçülerim burada ve hepsi de tutuyor şuan ;)

Measurements
------------------------------
-------------
Inseam: 85
Trunk: 63
Forearm: 34
Arm: 65
Thigh: 67
Lower Leg: 59
Sternal Notch: 152
Total Body Height: 185

The Offroad Fit
-------------------------------------------
Hardtail Standover Height: 30.8 - 31.5 inches
Full Suspension Standover Height: 31.8 - 32.5 inches
Virtual Top Tube: 23.0 - 23.4 inches (yaklaşık 59-60cm) (yere paralel sanal ölçü)
Stem Length: 11.7 - 12.3 cm
BB-Saddle Position: 72.8 - 74.8 cm
Saddle-Handlebar: 55.5 - 56.1 cm

size nereyi nasıl ölçeceğinizi anlatıyor siz sadece takip edin ;)