Mazot pas söker mi?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.932
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Deniz kenarı yerde rutubetten paslanmasın diye 2 sene önce motorine daldırıp bıraktığım kumpas paslanmış. Motorin paslı yüzeylerdeki pası yüzeysel olarak alabiliyor ama uzun süre içinde duran demir ürünlerini paslandırıyor demek ki. Birilerinin işine yarar belki bu bilgi. Fotodaki iki kumpas aynı zamanda alındı, üstteki motorinde bekledi, diğeri kuru iklimli havada durdu.

20230921_152833.jpg

Scudo

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.961
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Deniz kenarı yerde rutubetten paslanmasın diye 2 sene önce motorine daldırıp bıraktığım kumpas paslanmış. Motorin paslı yüzeylerdeki pası yüzeysel olarak alabiliyor ama uzun süre içinde duran demir ürünlerini paslandırıyor demek ki. Birilerinin işine yarar belki bu bilgi. Fotodaki iki kumpas aynı zamanda alındı, üstteki motorinde bekledi, diğeri kuru iklimli havada durdu.

309561 dosyayı görüntüle
Abi sen zaten biliyorsun yanlış anlama, benzer bir endişesi olanlar için yazmak isterim; mazot yerine yağ içinde bekletilebilir. Hatta ince bir film halinde kaliteli bir gresle güzelce kaplanırsa bir şey içinde de bekletmeye gerek olmaz. İlk çalıştığım yerde bakım atölyesindeki ustabaşımızın gençliğinden kalma bi kumpası vardı, en kötü ayda bir güzelce kirini mirini temizleyip greslerdi, neticede de benim kullandığım sıfır Mitutoyo kumpastan daha yeni görünüyordu :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.932
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Kumpası arka tarafı kaba değecek şekilde koymuştum, ve arkası önden çok daha paslı. İstasyonlarda akaryakıtlar su ile itilerek pompaya ulaşıyor diye bişey duymuştum. Bu doğru olabilir. Motorinde çok az miktarda bi su varsa, dinlenik halde su aşağı çökmüş ve suyla temas eden alt yüzey daha çok paslanmış. En iyisi suyla karışma yeteneği düşük yağ kullanmak ve en alta yükseklik yapması için bişeyler atıp paslanması istenmeyen şeyin zeminden yarım santim kadar yüksekte durmasını sağlamak sanırım.

Paslanmasına en gıcık olduğum şey krom kaplı çemberler. Paslanınca jantı dağıt, pasın kabasını at, kromaja ver, jantı tekrar topla, akort derken... Dev bir yağ havuzu yapıp içine atabilsek iyi olurdu :D @Murat Cömez