iç lastiği pudralamak?

sercan_pa

Aktif Üye
Tepki
141
merhaba, duyduğum kadarıyla bazı bisikletçi dostlar, iç lastiklerini pudralayıp öyle takıyorlar. Bunun ne gibi bir faydası var?

Scudo

mahmut-76

Aktif Üye
Tepki
14
lastik değişmede ne var kiii yaaa araba lastiği değil yaa:) bukadar abartmayın arkadaşlar...

Furkan DURU

Forum Bağımlısı
Tepki
181
iç lastık ve dıs lastıgın yapısmasını onluyolar . Peki diyeceksin ki bu niçin önemli . Lastiğin patladı. levye ıle dıs lastıgı cıkarttın iç lastiği çekiyorsun çekiyorsun gelmiyor. Sende haliyle daha çok kuvvet uyguluyorsun . Bi bakmışsın iç lastik yırtılmış :)
İyi Forumlar .

• Beğen
Tepkiler: seljuk11

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
O derece yapışma ile karşılaşmadım şimdiye kadar ama bazen garip bir şekilde (eğer iç lastik yamuk takıldıysa mesela) yarılma şeklinde patlama olabiliyor. Emin değilim ama Tech. Türk'ün dediği gibi, belki bunu önlüyordur.

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
yok yahu ne gerek var. iç lastiğin yapışması lastik değiştirirken en fazla artı 5 saniye kaybettirir. pudralamak ise 5 dakikasını alır insanın. ortalığı temizlemekte cabası tabi. ben üç günde bir lastik değiştiriyorum ortalama, lastiğin yapışması sorun bile değil bence.

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
@Emre Ezer

evet arkadaslar pudra hem lastıkte yapışmayı hemde iç lastık şişerken pudranın sağladığı kaygan yüzen sayesınde daha iyi ve daha rahat oturmasını saglar :) sürmesenizde bişey kaybetmessiniz tabi :D biraz titizlikle alakalı gibi geliyo bana:)

• Beğen
Tepkiler: Kubilay Demirtaş

onrgly

Üye
Tepki
220
İsim
onr
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bugün patlayan bir lastiğimin içinden pudra gibi beyaz bir toz çıktı, zannediyorum bahsettiğiniz pudralama işlemi yanlış anlaşılmış, iç lastiğin içine uygulanıyor olabilir. lastiğim patlaktı bir baktım patlak olan yer işaretlenmiş gibi bembeyaz ve bastırınca beyaz toz çıktı (pudra olduğunu tahmin ediyorum) yani iç lastiğin dışına değil içine pudra uygulanmış olabileceğini tahmin ediyorum, patlağı daha kolay bulabilmek için. Diğer türlü düşününce lastiğin iç lastik ile birbirine kenetlenmesi lastik için daha faydalı olacakmış gibi geliyor.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.895
İsim
Hakan Engin
Bugün patlayan bir lastiğimin içinden pudra gibi beyaz bir toz çıktı, zannediyorum bahsettiğiniz pudralama işlemi yanlış anlaşılmış, iç lastiğin içine uygulanıyor olabilir. lastiğim patlaktı bir baktım patlak olan yer işaretlenmiş gibi bembeyaz ve bastırınca beyaz toz çıktı (pudra olduğunu tahmin ediyorum) yani iç lastiğin dışına değil içine pudra uygulanmış olabileceğini tahmin ediyorum, patlağı daha kolay bulabilmek için. Diğer türlü düşününce lastiğin iç lastik ile birbirine kenetlenmesi lastik için daha faydalı olacakmış gibi geliyor.
İç lastik üretilirken içine pudra tarzı tozdan bir miktar koyuyor olabilirler, iç lastik paketlendikten sonra uzun süre o şekilde paketli olarak kalabiliyor rafta, zamanla içten birbirine yapışabilir diye yapıyorlardır diye düşünüyorum.
iç lastiğin dışını pudralamak ayrı bir olay, onu yapan titiz kişiler olabilir ama ben hiç denk gelmedim, şimdiye kadar yüzlerce iç lastik değiştirdim, patlak yamaladım, ihtiyacım olmadı, tabii ki bazen iç lastik dış lastiğe yapışabiliyor ama abartılacak bir şey değil (bence)