Çıkmayan vidayı çıkarma yöntemleri

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emil alverdiyev
DİŞLİ ATLATMIŞINDIR, uygun bir klavuz ile tekrar vida yıvası açıp, yada olanı genişletip yeni vida taklmalısın.

Scudo
Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
@Adrenalin26
Vidayı veya vida yuvasını boyarsam düzelirmi

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emil alverdiyev sıktığında boşa dönüyorsa faydası olmaz... Bir tamirciye götür en iyisi, yeni yuva açıp, vidalasın..

Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
@Adrenalin26 sıktığımda boşa dönmüyor sıkılıyor güc verınceyenıden boşalıyor

@Adrenalin26 sıktığımda boşa dönmüyor sıkılıyor güc verınceyenıden boşalıyor

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emil alverdiyev (link) Şöyle bir ürün al o zman vidayı sıktıktan sonra sabitler.. Ama en sağlam yol yeni yuva açtırmaktır... Çok önemli bir yerde değilse kullanacağın vida bunun gibi bir ürünle sabitliyebilirsin.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emil alverdiyev yukarıdaki arkadaşın söylediği çözüm en garanti olanı. Derseniz ki idare etsin, vidanın etrafına teflon bant sarın birkaç tur öyle takın, çok fazla sıkamazsınız tekrar döner haberiniz olsun...

Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
Arkadaslar bilgi için teşekkürler bir sorum daha olucak ben yeni konu açtığımda
Konu Durumu:

Genel görünüme açılmadan önce denetim için bekliyOr
Yazıyor sonra kayboluyor nasıl yeni konu aça bilirim

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
6 senedir kullandığım fren setini değiştirdim . Ön sol taraf hariç tüm fren tertibatı yenilemiştim . Ön sol fren bacağı aşırı pastan kaynamadan vidası açılmıyordu üstüne üstlük yalama olmuştu. Öğlen başladım çalışmaya akşam oldu çıkmadı bende kafasını kestim . Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta vida kanal içinde duruyor bunu nasıl sökerim sizce ? Siyah olan normal . Gri olan içinde vida kalmış olan Fotoğraf0203.jpg Fotoğraf0202.jpg Fotoğraf0203.jpg

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.429
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Ters kılavuz

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
plastik

Şimdi gördüm sen kesmişssin :)
zor çıkar uğraştırır

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanayiye gidip ısıtarak çıkarttırabilirsin @MAERKEK

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
960
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, eski bisikletimin suluk kısmı yalama olmuştu. Suluk kafesini kesmem gerekti. Kestim ve pense ile cevirmeme rağmen kadrodaki bağlantı noktası da alyanla dönüyor. Yani vida ile birleşik sekilde ikinci resimde gösterdiğim pul gibi olan şey dönüyor. Bunu nasıl sökebilirim?

Yeni bir matara kafesi vidası alıp taksam yine o bölge hasarlı olduğu için sıkışır mı ne yapmalıyım?20230730_170752.jpg20230730_170807.jpg

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.935
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Perçin yumuşak malzemeden yapılıyor, alüminyum da yumuşak olduğu için suluk kafesinin vidası fazla sıkıldığında perçin vidayla beraber dönmeye başlıyor ve al başına belayı...

Vidayı sıkarken perçinin dönmesi bir şekilde engellenirse perçin şişerek tekrar o deliğe sıkışır. Üstad RJTheBikeGuy şu şekilde yapmış. Kafesin kendi vidasını M6 bir somunun içinden geçirerek tekrar sıkıyor. Fakat vidayı sıkarken perçinin dönmemesini sağlamak çok önemli. Somunun perçine basan kısmında kıl testereyle merkezden geçen yarım milim derinliğinde yarıklar oluşturmak ikisi arasındaki sürtünme kuvvetini arttırır ve perçinin dönmemesini sağlar muhtemelen. Bu şekilde perçin tekrar şişirilebilir.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
960
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Perçin yumuşak malzemeden yapılıyor, alüminyum da yumuşak olduğu için suluk kafesinin vidası fazla sıkıldığında perçin vidayla beraber dönmeye başlıyor ve al başına belayı...

Vidayı sıkarken perçinin dönmesi bir şekilde engellenirse perçin şişerek tekrar o deliğe sıkışır. Üstad RJTheBikeGuy şu şekilde yapmış. Kafesin kendi vidasını M6 bir somunun içinden geçirerek tekrar sıkıyor. Fakat vidayı sıkarken perçinin dönmemesini sağlamak çok önemli. Somunun perçine basan kısmında kıl testereyle merkezden geçen yarım milim derinliğinde yarıklar oluşturmak ikisi arasındaki sürtünme kuvvetini arttırır ve perçinin dönmemesini sağlar muhtemelen. Bu şekilde perçin tekrar şişirilebilir.

O zaman sıkıp tekrar sökmeyi deneyeyim. Belki yerine oturur. Yalama olmuş vidaları söken bi alet bulmuştum. Sırf bu iş için aldım işe yaramadı. Bi tornavida ile alt tarafı kaktırıyorum sabitlemek için yok yine olmuyor. Acaba lehimlesem bi tornavidaya dayanıklı tutar mı?

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Merhaba, eski bisikletimin suluk kısmı yalama olmuştu. Suluk kafesini kesmem gerekti. Kestim ve pense ile cevirmeme rağmen kadrodaki bağlantı noktası da alyanla dönüyor. Yani vida ile birleşik sekilde ikinci resimde gösterdiğim pul gibi olan şey dönüyor. Bunu nasıl sökebilirim?

Yeni bir matara kafesi vidası alıp taksam yine o bölge hasarlı olduğu için sıkışır mı ne yapmalıyım?307651 dosyayı görüntüle307652 dosyayı görüntüle
Vereceğim tavsiyede, youtube üzerinden bir kaç video izleyip, aklınıza yatar ise karar verip uygulamalısınız.

Bisikletiniz aluminyum gövde yapısına sahip olduğunu var sayıyorum.

Biliyorsunuz Japon yapıştırıcı tek başına yerine göre yeterli düzeyde etkili yapıştırıcılığı sağlayamıyor.
Çeşitli maddeler ile karıştırıp etkisini daha kalıcı ve sağlam olmasını sağlıyorlar. ( sigara külü, karbonat, pamuk, kurşun kalemin ucu gibi )

Vida bağlantı aparatına pamuk sarın, kurşun kalemin ucunu toz haline getirerek sardığınız pamuğun içine yedirebildiğiniz kadar yedirin.
Vida yuvası yerindeyken yanlardan yeterli miktarda japon yapıştırıcı uygulayın.
Aklıma gelen en pratik çözüm bu. Ben olsaydım öyle yapardım.
Sizede mantıklı ve uygulanabilir geliyorsa son karar sizin:)

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
960
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Vereceğim tavsiyede, youtube üzerinden bir kaç video izleyip, aklınıza yatar ise karar verip uygulamalısınız.

Bisikletiniz aluminyum gövde yapısına sahip olduğunu var sayıyorum.

Biliyorsunuz Japon yapıştırıcı tek başına yerine göre yeterli düzeyde etkili yapıştırıcılığı sağlayamıyor.
Çeşitli maddeler ile karıştırıp etkisini daha kalıcı ve sağlam olmasını sağlıyorlar. ( sigara külü, karbonat, pamuk, kurşun kalemin ucu gibi )

Vida bağlantı aparatına pamuk sarın, kurşun kalemin ucunu toz haline getirerek sardığınız pamuğun içine yedirebildiğiniz kadar yedirin.
Vida yuvası yerindeyken yanlardan yeterli miktarda japon yapıştırıcı uygulayın.
Aklıma gelen en pratik çözüm bu. Ben olsaydım öyle yapardım.
Sizede mantıklı ve uygulanabilir geliyorsa son karar sizin:)
Teşekkür ederim bir düşüneceğim :)

• Beğen
Tepkiler: N.ÖZKAN

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Acaba lehimlesem bi tornavidaya dayanıklı tutar mı?
Lehim yumuşak bir alaşımdır, 0.75 mm lehim telini rahatça elinizle cekerek koparabilirsiniz. Sağlam bir lehim yapmak için lehimlenecek yüzeylerin de oldukça temiz olması gereklidir. Bu sebeplerden dolayı güzelce lehimlense bile biraz zorlanınca lehim kopacaktır diye düşünüyorum.
Tam nereye lehim yapacağınızı anlamadım fakat, alüminyum parçalar çok hızlı yüzeysel oksitlenme geçirdiği için lehimi tutması zordur. Hava ile teması kesilerek oksit temizlenir ve lehimlenmesi gerçekleştirilir.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Teşekkür ederim bir düşüneceğim :)
Anlamadigim sey türkiye de neden bir sey olunca yada kirilinca hemen delme takma islerle ugrasiliyor. Yok japon yapistirici, yok kaynak, yok percini tut vida tak vs. vs.
Bu percini sanayide %80 her kaportaci takar. Eski bozugunu cikarmasi ve yeniyi takmasi yaklasik 2 dakika sürer ve para bile almazlar ve sonuc delme takma is degilde Orjinal neyse o olur.
Bu somun bildiginiz percin sadece ici bos ve vida somun görevini görüyor.

Islemi de su sekilde oluyor.
(link)

Yada kendin yap. Alman gereken sadece birtane percin. Alete bile gerek yok.

Bisikletin üzerindeki bozulani tekrar sisirmeye deneme. 1 Tutmaz ikincisi yuvasini genisletme tehlikesi de büyük.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
960
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anlamadigim sey türkiye de neden bir sey olunca yada kirilinca hemen delme takma islerle ugrasiliyor. Yok japon yapistirici, yok kaynak, yok percini tut vida tak vs. vs.
Bu percini sanayide %80 her kaportaci takar. Eski bozugunu cikarmasi ve yeniyi takmasi yaklasik 2 dakika sürer ve para bile almazlar ve sonuc delme takma is degilde Orjinal neyse o olur.
Bu somun bildiginiz percin sadece ici bos ve vida somun görevini görüyor.

Islemi de su sekilde oluyor.
(link)

Yada kendin yap. Alman gereken sadece birtane percin. Alete bile gerek yok.

Bisikletin üzerindeki bozulani tekrar sisirmeye deneme. 1 Tutmaz ikincisi yuvasini genisletme tehlikesi de büyük.
Abi videolar için teşekkür ederim. Sistemi güzel anlatmışlar. Malzemeler teknik olarak nasıl adlandırılıyor aslında tam bilsem kendimi daha iyi anlatabileceğim. Perçin olan parça da boş dönüyor vida da ona bağlı bir şekilde boş dönüyor. Belli bir noktada kadrodan yaklaşık 3-4 mm yukarıda vida takılı kaldı. Perçin de kadroyla arasında belki bir kağıt girecek mesafede neredeyse yapışık duruyor. Ne ileri ne geri gidiyor vida. Şimdi sanayiye götürmeden çözme yöntemi varsa diye buradan sordum. Gönderdiğin videolarda takılması çok basit gözüküyor. Ama bu perçini kadroya zarar vermeden evde sökme yöntemi var mı acaba? Ben de delme, biçme taraftarı değilim bilgi edinmek için soruyorum.

Buradaki yöntemle vidayı sökebildim. Ama perçin yerinde duruyor. İkinci kısımda adamın yaptığı şeyi tam anlayamadım. Perçini çıkartmadan sıkılaştırıp yeni vida mı takıyor? Perçini nasıl sökebilirim?

Son düzenleme: