Bakım ve Önerileri (Zamanlı bakım nasıl yapılmalıdır?)

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Bende çok km yapmıyorum/yapamıyorum işe arabayla gidince,
1000 km dir, tek haptığım bol suyla bisikletimi yıkamak ve silmek omun dışında dışında bir bakım yapmadım..

İzmirde istediğim ustayı bulamadım bende ihmal ediyorum, titiz çalışan nereye götüreyim sizce?

Scudo

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Tabi ki her sürmeden önce bisikletin aksamlarını kontrol etmekte fayda var ama kullanım yanlışlıklarına, çok kullanıma bağlı olarak parçalar eskir, her ne olursa olsun, çok fazla kullanmasak da senede en az bir kez bisikleti bir ustaya baktırmamız lazım bence.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.336
@Gökhan kocatepe

Yeni zincir taktıktan sonra bilgilendirme yaparsanız kendi adıma sevinirim. 9000 km den sonra ruble rublelikten çıkmadıysa bu konuya tekrar yazmanın rica ediyorum. Özellikle hangi marka ve model ruble kullaniyorsaniz ondan alacağım. Teşekkür ederim.

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
@SerkanH

Rublemde sorun yok 5-6 numaralı dişli dışında onlarda o kadar aşınmış değil zincire gelincede zincirim şuan 2-3 bin km daha gider :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.336
Bu çok iyi. Üreticiler neden min 3000 Max 6000km kullanılmalıdır diyorsa? Sanırım benim slx zincir kalitesiz. Çünkü 5000 km anca dayandı. Boyu uzadı. Önceki de aynısını yapmıştı.

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
@SerkanH

Zinciri çok zorlamadığımdan olabilir diye düşünüyorum ben :)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@SerkanH Bir Abim 3 Kere Zincir Değiştirdim Bi Kaseti Değiştirmedim Diyordu Bisiklette:D Bisikletin 50000 km'ye geçtiğini 5 yıldır aynı rubleyi kullandığını söylemişti.Ruble'de Sramın x7 Serisi.Şaşırdım abi dedim ben 6 7 binde değiştiriyorum nasıl atlama yapmadı diyorum vallla değiştirmedim dedi göbek bozuldu vs. oldu ama ruble orjınal dedi.bir yandan'da 2 yıldır hafta sonları 150-200 km yapmasına rağmen(hafta içleride epey antrenman yapıyor) bisiklette sadece orta göbeği değiştirdiğini gördüm oda 5 yıllık ve fren yağıda 5 yıldır değişmemiş,balataları bilmiyorum.Bisiklet TREK X Calıber Serisi...
EK:Rotaları Çok Uzun Oluyor ve Konumu İtibariyle Yüksek Bir Mevkide İş Sahibi Yalan vs olacağını pek sanmıyorum şaşırdım ama Eğer Böyleyse SHİMANO Halt Yemiş Sramın Yanında:ÇD

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
@SerkanH

Zincir ve rubleyi 3 gün önce değiştirdim ama zincirin sistemi bozduğundan dolayı değil rublenin rengini beğenmiyordum oda aradan çıkıverdi..:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Merhaba arkadaşlar
Bisiklette de motorlu taşıtlardaki gibi şu kadar sürede veya kmde periyodik bakımı yapılmalı gibi bir şey var mıdır?

ugurus

Daimi Üye
Tepki
444
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba arkadaşlar
Bisiklette de motorlu taşıtlardaki gibi şu kadar sürede veya kmde periyodik bakımı yapılmalı gibi bir şey var mıdır?
Her bisikletin kullanımı vs farklıdır. Modeller arasında da çok fark oluyor . Aslinda arabalarda da fark var. Kimisi 1 sene sonra yada 10.000 km sonra getir diyor Kimisi 3 sene yada 20.000 km Dolunca getir diyor .

Genelde duz ve Temiz asfalt yolda giden bisiklet ile gitmeyen bisiklet arasinda da bakim ve Temizlik bakimindan km bakimindan çok fark olur . O yüzden. Şu km sonra bakım yapılması gerek demek zor olur .

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

hasanazmi

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Hasan azmi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklette zaman ve km üzerinden bakim aralığı belirlemez. Kullanjm kosullariniz ortam , çamur vs , kullanim şekliniz doğru vites kullanıp kullanmanız her şeyi sekillendirir. Haliyle şu parça şu km de değişir mantığını otomobilden alıp bisiklete uyarlayamazsıniz. Kendi kullanim koşullarınıza ve zevkinize göre belli peroodlar zaman içinde zihninizde oturur. Düzenli temizlik ve yağlama ve uygun vuteste kullanım butun parcalarınızı korur ömürlerini uzatır.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
793
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hortlatalim konuyu. Göbek bakımı 6 ay-1 senede 1 yapilmalidir diye her yerde okuyorum. Kapalı sistemler için de geçerlimi dir bu. Kapalı sistemde söküp neresine bakım yapılıyor🤔

EsQaRe

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Ahmet DEMİRER
Bisiklet
Cube
Bisiklette zaman ve km üzerinden bakim aralığı belirlemez. Kullanjm kosullariniz ortam , çamur vs , kullanim şekliniz doğru vites kullanıp kullanmanız her şeyi sekillendirir. Haliyle şu parça şu km de değişir mantığını otomobilden alıp bisiklete uyarlayamazsıniz. Kendi kullanim koşullarınıza ve zevkinize göre belli peroodlar zaman içinde zihninizde oturur. Düzenli temizlik ve yağlama ve uygun vuteste kullanım butun parcalarınızı korur ömürlerini uzatır.
Haklısınız bisiklette bakım zamanını kullanım şekliniz, kullanım ortamınız ve zaman belirler. Ancak aynı şartlar vasıtalarda da geçerli, bunun otomobil, tekne veya uçak olması parça ömrünü tamamlamasını veya aşınmasını engellemez, kapitalist ortamda biz vasıtalarımız değerini kaybetmesi için çözüm ararken, üreticilerden bundan nasıl yararlanırız(kar ederiz) derdinde😉
Hortlatalim konuyu. Göbek bakımı 6 ay-1 senede 1 yapilmalidir diye her yerde okuyorum. Kapalı sistemler için de geçerlimi dir bu. Kapalı sistemde söküp neresine bakım yapılıyor🤔
Göbekler kapalı ama bakım yapılabiliyor, eğer gerçekten bakım yapılması gerektiği (dönüşünde problem vardır, boşluk yapmıştır veya yağsız kalmıştır vb.) durumlarda yaptırmanız faydalı olur.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
793
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklısınız bisiklette bakım zamanını kullanım şekliniz, kullanım ortamınız ve zaman belirler. Ancak aynı şartlar vasıtalarda da geçerli, bunun otomobil, tekne veya uçak olması parça ömrünü tamamlamasını veya aşınmasını engellemez, kapitalist ortamda biz vasıtalarımız değerini kaybetmesi için çözüm ararken, üreticilerden bundan nasıl yararlanırız(kar ederiz) derdinde😉

Göbekler kapalı ama bakım yapılabiliyor, eğer gerçekten bakım yapılması gerektiği (dönüşünde problem vardır, boşluk yapmıştır veya yağsız kalmıştır vb.) durumlarda yaptırmanız faydalı olur.
O zaman 6 ay 1 sene vs gibi periyodik bakım gerekmez. Problem varsa bakım yapılmalıdır diyebilirmiyiz

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O zaman 6 ay 1 sene vs gibi periyodik bakım gerekmez. Problem varsa bakım yapılmalıdır diyebilirmiyiz
Bakım yapmak bir sistemin çalışma ömrünü uzatır. Sistem bakımsız kalırsa zaten sorun çıkarır. Sorun çıktıktan sonra yapacağınız işlemin adı bakım olmaz. Tamir olur. Bu sebeple sorun çıkmasını beklemeden bakımlarınızı yaptırınız.

Hastalığa yakalanmamak için aşı olmak gibi birşey bakım yapmak.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Bakım yapmak bir sistemin çalışma ömrünü uzatır. Sistem bakımsız kalırsa zaten sorun çıkarır. Sorun çıktıktan sonra yapacağınız işlemin adı bakım olmaz. Tamir olur. Bu sebeple sorun çıkmasını beklemeden bakımlarınızı yaptırınız.

Hastalığa yakalanmamak için aşı olmak gibi birşey bakım yapmak.
Servise götürünce tek yaptıkları kapalı kartuş göbekleri açıp yeni gres sıkmak oluyor. Yapılan hizmete dikkat edilmesini de öneririm.
Göbekleri örten kauçuk contalar, aynı araba aksamlarındaki silecekler ve cam fitilleri gibi zaman zaman kauçuk polimeri sıkılıp yenilenebilir.

EsQaRe

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Ahmet DEMİRER
Bisiklet
Cube
Periyodik bakımı bisikletinizi sürekli kullanıyorsanız(her gün veya haftada 3-4 defa) arızayla karşılaşmamak için iyi olur ama haftaya 1-2 defa veya daha az kullanıyorsanız gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Misal sürekli kullandığım bisikleti bakıma götürürken kullanmadığım bisikleti bakıma götürmedim .

ahmetcaliskan

Aktif Üye
Tepki
737
İsim
Ahmet Çalışkan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar.
1 senedir kullanmakta olduğum bisikletimin maşa(RockShox Judy Silver TK yılı 2021 sanırım) bakımını bugün yaptım.
Kendi tecrübelerimi ve yaptıklarımı bilgi amaçlı paylaşmak isterim.

150 saat gibi bir kullanım süresinden sonra 50 saat bakımı ve 200 saat bakımı olduğunu öğrendim.
50 saat bakımında keçe ve tozluklar temizlenip yağlanıyor.
200 saatlik bakımda ise oringlerin, keçelerin, tozlukların ve içindeki yağın yenilenmesi öneriliyor.
Genelde maşa bakımını çevremizdeki bisikletçiler yapmıyor, bu işlemleri yapan başka yerlere gönderiyorlar.(Bisikletsepeti ve SerkanBisiklet bildiğim yerler)
Bu işlemi kendim yapabilir miyim vs. derken araştırmalara başladım.
İnternette bulduğum videoları izledim.
Maşanın arkasında yazan seri numarasını rockshox sitesinde((link)) sorgulattıktan sonra Service Kit Bölümünden hangi parçayı almam gerektiğini buldum. Ayrıca bu siteden kullandığınız maşaya kilonuza göre ne kadar hava basmanız gerektiği ve rebound ayarları bilgisinide edinebilirsiniz. Bakım için gerekli dökümanlarda mevcut.
1699807282857.png

Gerekli bakım dokümanını da inceledim ve bakım için gerekli malzemelerin tespitini de yaptım.
Gress olarak sram butter yada pm600 öneriliyordu. Bunların yerine başka ne kullanılır diye araştırdım ama içeriğine ulaşamadığım slickoleum ve slick honey gibi Türkiye'de olmayan gress markaları vardı.
Türkiye'de bu malzemeleri bulmak zor ama sram butter 29 gram şeklinde buldum.
Alt bacaklar için 15W rockshox süspaniyon yağı ve iç kısım için 5W rockshox süspansiyon yağı gerekiyordu.15W olanını buldum. 5W olanını bulamadığım için aynı değerlere sahip motorex 2.5W süspansiyon yağı aldım.(motorex 2.5W değerleri rockshox 5W değerleri ile hemen hemen aynı; yabancı sitelerde bu veriye ulaşabildim.)
200 saat bakım kitini yurt dışından temin etmiştim.
Bunları edindikten sonra tozlukların yenisini doğru yerleştirmek için birde bir aparat gerekiyor. Tabiki Türkiye'de yok ve yurt dışında da gereksiz pahalı bir şey. Bu parçanın modelini 3 boyutlu tasarım olarak arattım ve buldum. Bir arkadaşıma bu parçayı bastırttım.
1699808285527.png

Gerekli tüm malzemeleri temin ettikten sonra ve yaklaşık 200km yi de geçince bugün maşa bakımı için kolları sıvadım.

Bakım dokümanındaki tüm işlemleri adım adım yaptım.
Basit görünen bazı işlemlerde çok zorlandığımda oldu.
Özellikte tırnaklı sabitleme plastiklerini tek başıma takamadım. 1 saat uğraştım sonra destek aldım. 2 kişi anca takabildik.
1699819641523.png

1699807686288.jpg

1699807686184.jpg

Tozlukları yerleştirirken yaptırdığım aparat ilk tozluktan sonra kırıldı ama ikincisini de yerine yerleştirmeme engel olmadı.
Sanırım daha kaliteli, sağlam bir şey yaptırmak gerekiyor.
1699820109142.jpg

Maşanın belirtilen ağırlığı 2658 gram ama benim ölçümlerinde 2168-2175 gram geldi. Hem hassas mutfak terazisi hem de elektronik kantar ile ölçtüm.
1699820109161.jpg

1699820109178.jpg

Sonunda güzel bir şekilde bakımını yaptım.
1699807686149.jpg

Gerekli aletler olunca bakım kolay oluyor ama ilk defa yapınca basit şeyler zorlayabiliyor.
50 saatte bir keçelerini çıkarıp temizleyip yağlamayı ihmal etmemek gerekiyor. Eski keçeleri simsiyah olmuş ve kupkuruydu.
Benim gibi bu serüvene kalkışacak kişilere umarım faydası olur.